Dawid Kleist następnym arbitrem z Debrzna23.03.2023r.
20 marca oficjalnie zakończono kurs sędziów piłki nożnej organizowany przez Pomorski Związek Piłki Nożnej. Wśród jego uczestników był mieszkaniec Grodu Dzika Dawid Kleist i co ważne nie tylko udanie przeszedł procedurę egzaminacyjną, ale okazał się przy tym najlepszym kursantem! Brawa dla debrznianina, który wkrótce rozpocznie osobistą drogę z gwizdkiem i chorągiewką. Dawidowi życzymy konsekwentnego wspinania się po szczeblach drabinki w hierarchii "sprawiedliwych" i prowadzenia w przyszłości zawodów futbolowych jak najwyższego poziomu.

Kleist nadal znajduje się w kadrze drużyny seniorów MKS-u, a wcześniej grał kilka lat w zespołach juniorskich naszego klubu. Znany jest miłośnikom sportu w Debrznie jako zapalony, wyróżniający się kolarz, uczestniczący od dłuższego czasu w wielu imprezach amatorskich w regionie i nie tylko, głównie w szosowej odmianie tej dyscypliny, ale także w przełajach, rzadziej w MTB. Swój moment chwały w piłkarskim dorosłym termie Czerwono-Niebieskich przeżył niespełna dwa lata temu, 16 maja 2021 r., gdy w końcówce ligowej konfrontacji z Bytovią II Bytów przypieczętował zwycięstwo zespołu, trafiając na 5:3. Co ciekawe, Dawid chrzest bojowy jako arbiter przeszedł w przeszłości na... ligowych spotkaniach emkaesiaków i to dość przypadkowo, jako sędzia przygodny, gdy uzupełniał skład sędziowski w meczach klasy okręgowej seniorów z Piastem Człuchów (31 października 2020 r.) oraz Jantarią Pobłocie (30 października 2021 r.).

Skoro doczekaliśmy kolejnego arbitra z naszego terenu warto wspomnieć o innych osobach parających się obecnie lub w przeszłości tą interesującą, ale i zarazem trudną profesją. Niewątpliwie najwięcej osiągnął Adam Łukaszewski, który zaliczył jako arbiter główny kilka sezonów w IV lidze, a definitywnie odstawił gwizdek 13 lipca 2014 r., prowadząc symbolicznie przez pierwsze 12 minut pamiętny mecz z Chojniczanką Chojnice na otwarcie zmodernizowanego Stadionu Miejskiego. Niewielu pamięta, że epizod sędziowski ma za sobą jeden z najbardziej zasłużonych i rozpoznawalnych zawodników w dziejach MKS-u, czyli Mirosław Kisełyczka. "Kiseł" pod koniec lat 90-tych ubiegłego stulecia miał krótką przygodę wśród sprawiedliwych na ziemi pilskiej, ale dość szybko zrezygnował, poświęcając się wyłącznie grze oraz pracy trenerskiej.

Kto ponadto? Kilka lat biegał po boiskach jako sędzia Robert Szychowski, podobnie jak Robert Oleksiewicz, a jedną rundę zaliczył w tej roli również Sebastian Stalka, wprawdzie nie mieszkaniec Debrzna, lecz związany ściśle (zawodnik, trener, działacz) z naszym klubem od 2010 roku (z półroczną pauzą). Znamienna to była historia, bo "Stala" debiutował jako sędzia - asystent w mistrzowskich rozgrywkach 29 kwietnia 2012 r., gdy przegraliśmy mecz klasy A z Myśliwcem w Tuchomiu 4:5, chociaż prowadziliśmy już 3:0... Jego obecność była możliwa, bo akurat wówczas spędzał rundę wiosenną w Piaście Człuchów, a zatem klubie, którego jest wychowankiem.

Tak było kiedyś, a obecnie oprócz rozpoczynającego aktywność sędziowską Kleista mamy także w Debrznie od jakiegoś czasu Jarosława Perzanowskiego, byłego futbolistę Czarnych Czarne i Sokoła Wyczechy, który zaliczył zresztą jedno spotkanie w barwach MKS-u, w domowym sparingu w sierpniu 2018 r. z Gwiazdą Karsin (5:7). Jarek ma uprawnienia arbitra klasy okręgowej.