Zmiana wysokości uposażeń arbitrów14.02.2023r.
O podwyżce wynagrodzeń dla sędziów prowadzących mecze futbolowe w naszym województwie wspominaliśmy w sierpniu ubiegłego roku, sygnalizując wtedy, że następna korekta ma nastąpić z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2023 r. Dzisiaj wracamy szerzej do tego tematu.

630 złotych brutto kosztował nasz klub jeden mecz klasy okręgowej seniorów jesienią 2022 roku. W tej kwocie mieściły się ryczałty trójki "sprawiedliwych" (240 zł. dla głównego i po 195 zł. dla dwóch asystentów). Aby mieć pełną wiedzę warto dodać, że sędzia otrzymuje wynagrodzenie netto, natomiast podatek zobowiązany jest zapłacić klub - gospodarz zawodów do 20. dnia następnego miesiąca (lub Pomorski ZPN, jeśli dany uczestnik rozgrywek przekaże przed rundą zliczoną łączną kwotę za sędziów i wówczas obsługuje ich związek). Suma zawiera należność zarówno za prowadzenie spotkania, jak i dojazd (niegdyś było to rozgraniczane).

Wiosną będzie nieco inaczej, a mianowicie arbiter główny otrzyma 260 zł. brutto, a jego pomocnicy po 215 zł. Daje to kwotę 690 zł., zatem 60 zł. więcej niż dotychczas. Osiem domowych meczów emkaesiaków oznacza wydatek większy niż jesienią o 480 zł. Jeśli chodzi o rozgrywki turniejowe (kategorie od E1 po G1) zachowano status quo, czyli sędzia zainkasuje za taką imprezę 165 złotych. MKS posiada ponadto w lidze ekipy juniorów C1 i D2 i w obydwu przypadkach pojedynczy mecz to będzie wydatek 110 złotych na arbitra, a więc mamy do czynienia z symboliczną podwyżką, o 10 zł. na spotkanie.