Zmarł Mariusz Wójcik26.10.2022r.
Na Cmentarzu Komunalnym w Debrznie pożegnano dzisiaj Mariusza Wójcika, który odszedł 23 października 2022 r. w wieku 49 lat. Dla średniego i starszego pokolenia kibiców sportu w naszym mieście to postać jednoznacznie kojarząca się z latami 80-tymi ubiegłego stulecia i sekcją bokserską poprzednika MKS-u, czyli Ludowego Klubu Sportowego "Żagiel".

Kto z kibiców odwiedzał debrzeńskie turnieje bokserskie odbywające się w latach 1986-1990 w Klubie Garnizonowym (obecnie sala widowiskowa Centrum Kultury, Sportu i Turystyki) był świadkiem wielu zażartych, dramatycznych pojedynków "Mańka". To był jeden z najambitniejszych młodych zawodników trenera Andrzeja Kucia, prezentujący w ringu niebywały charakter, nieustępliwość i zaangażowanie, przez co jego starcia ekscytowały, podobały się miłośnikom "szermierki na pięści". Szczupły, o skromnych wtedy predyspozycjach fizycznych, ale z wielkim serduchem, dostarczał fanom boksu nad Debrzynką mnóstwa pozytywnych emocji, stawiając wielokrotnie skutecznie czoła konkurentom z innych, często bardziej renomowanych ośrodków. Trzeba wspomnieć, że w tamtych trudnych czasach wykuwał sportową formę w bardzo kiepskich okolicznościach, w hali "Pilawa" przy stadionie. Panujące tam warunki śmiało można określić "spartańskimi", nawet jak na realia schyłkowej "komuny".

Mariusz zdobywał laury w wagach 42 i 45 kg w Pucharze Ziem Zachodnich i Nadbałtyckich, uczestniczył w zawodach z cyklu Pucharu Mistrzów Olimpijskich, Ogólnopolskim Turnieju Młodzików, reprezentował także klub w zgrupowaniu konsultacyjnym juniorskiej reprezentacji Polski. Bez cienia przesady należał do ścisłego grona bokserów z Grodu Dzika z największą liczbą wartościowych osiągnięć. Gdyby stworzyć nieformalny ranking (każdy startował w innej wadze, stąd dość trudno o porównania) pięściarzy "Żagla" (łącznie startowało ich w oficjalnych zawodach kilkudziesięciu) otwierałby go z pewnością Waldemar Mężykowski, a tuż za nim plasowaliby się Krzysztof Gierłowski, Robert Pelc, Grzegorz Budnik i właśnie "Maniek"...