Debiut Mateusza Treli w III-ligowej Cartusii Kartuzy 07.08.2022r.
Wychowanek MKS-u Debrzno, a od jesieni 2017 roku (najpierw tam wypożyczony, a po dwunastu miesiącach transferowany definitywnie) piłkarz Arki Gdynia Mateusz Trela zmienił niedawno barwy klubowe. Po długim okresie gry w gronie Żółto-Niebieskich (liga wojewódzka, Centralna Liga Juniorów oraz IV-ligowe rezerwy seniorskie) i wygaśnięciu 30 czerwca kontraktu (gdynianie nie przedłużyli go, podobnie jak wielu innym zawodnikom), 19-latek szukał klubu, w którym mógłby kontynuować sportową przygodę na wysokim poziomie i w drugiej połowie lipca podpisał umowę z Cartusią Kartuzy.

Ekipa z Kartuz stała się kilka tygodni temu trzecioligowcem po przejęciu miejsca na tym szczeblu rozgrywkowym od GKS Przodkowo. Cartusia w przeszłości występowała już w III lidze (i to nieprzerwanie w latach 2005-2016!), a potem przeżywała duży kryzys, stając się czwartoligowym średniakiem. Wiosną 2021 roku przydarzył się jej nawet spadek do klasy okręgowej, w której w minionej kampanii 2021/2022 zajęła dopiero dziesiątą lokatę. Na skutek fuzji z teamem z Przodkowa w Kartuzach mamy jednak obecnie do czynienia z nowym rozdaniem, a co najważniejsze debrznianin będzie miał w tym swój udział. "Petara" wczoraj udanie zadebiutował w Cartusii, zaliczając 55 minut w zwycięskiej 1:0 inauguracji sezonu na wyjeździe z Unią Solec Kujawski.

Premierowy mecz Mateusza na trzecioligowym froncie to zarazem szósty przypadek, gdy futbolista powiązany z debrzeńską piłką nożną zaistniał na tym szczeblu. Jako pierwszego na tej wciąż elitarnej liście należy wymienić Wiesława Koronowicza, wychowanka "Żagla", który w latach 90-tych ubiegłego stulecia grał w III lidze w Czarnych Browar Witnica. Potem zresztą wiele razy obejmował ten zespół jako trener i do dziś jest związany z tamtym regionem, a dodatkowo pełni funkcję delegata PZPN na szczeblu centralnym.

Kolejni czterej piłkarze, którzy reprezentowali MKS i epizodycznie zaznaczyli swoją obecność w trzeciej lidze w klubie, którego próżno obecnie szukać na futbolowej mapie (czyli w Koralu Dębnica), to Paweł Wegner (7 spotkań w edycji 2011/2012), Rafał Tarczyluk (jeden mecz w sezonie 2011/2012), Łukasz Wieczorek (1 występ w kampanii 2012/2013) i Marcin Żukowski (cztery gry w edycji 2013/2014). Oczywiście należy pamiętać, ze Koronowicz, Wegner, Tarczyluk i teraz Trela zaczynali w drużynie z Grodu Dzika, a następnie przebili się do III ligi, z kolei "Wieczór" i "Żuku" to zawodnicy mocno związani z Koralem, a potem krótko grający na chwałę klubu znad Debrzynki.

Mateuszowi życzymy szybkiego zaaklimatyzowania się w nowym towarzystwie, regularnej gry, wielu goli i udowodnienia, że III liga wcale nie musi być dla niego sufitem. Trzymamy kciuki!