ARCHIWUM AKTUALNOŚCI
W samo okienko (7)
Dziewczyny lubią brąz
09.11.2012r.
Nie wierzę w przypadki. Z pewnością do takich wielu zaliczyłoby spotkanie, do którego doszło w czerwcu bieżącego roku. Podczas wyjazdu do Zabierzowa, aby zawiązać kontakt z tamtejszą Akademią Piłkarską, którą zarządza Jerzy Kowalik (były reprezentant Polski, piłkarz Wisły Kraków i trener kilku klubów z ekstraklasy), usłyszałem o kończonej właśnie pracy magisterskiej pod tytułem "Rola MKS Debrzno w kształtowaniu zachowań prozdrowotnych i relacji międzyludzkich". Niektórych ten tytuł ściąłby z nóg, ale w perspektywie tworzonej wówczas tylko w kilku głowach Akademii Piłkarskiej 2012 zabrzmiało to jak preludium do niezłego koncertu wydarzeń.

Rozpoczyna się bombardowanie. Kto to napisał? Kto targnął się na taki temat? Wbrew pozorom nikt z piłkarzy, co może wydać się zrozumiałe, a autorką powyższej pracy jest Katarzyna Dudzic, pełna odwagi, bo odpowiedzialność spoczywała niemała, posiadająca wszelkie dane "z pierwszej ręki". Dzięki jej zgodzie i uprzejmości błyskawicznie zanurzyłem się w lekturze, obiecując kilka zdań recenzji (słowa dotrzymałem, a tym felietonem promuję dalej). Szybko doszedłem do wniosku, że zanim monografia "MKS Debrzno 1992-2012. Dwadzieścia lat czerwono- niebieskich" pióra Sebastiana Michno trafi na listę lokalnych bestsellerów, pierwsze miejsce powinna okupować praca Kasi, bo czyta się... przepraszam... połyka się pracę akapitami.

We wstępie czytamy: "Celem pracy jest przedstawienie roli działania Miejskiego Klubu Sportowego, na przykładzie miejscowości Debrzno, w kształtowaniu zachowań prozdrowotnych młodych ludzi, zaznaczenie (podkreślenie) aspektu wychowawczego wynikającego z pełnionej roli klubu, a także pokazanie relacji personalnych wśród zawodników. Ponadto chcę pokazać potrzebę powstawania podobnych klubów, racjonalność ich działania, a także ważną rolę jaką odgrywają w życiu ludzi (dyscyplina, motywacja, stopień zaangażowania) na każdym etapie rozwoju". Kolejne rozdziały grzmią, przypominając nam podstawy zdrowego stylu życia, czyli właściwego i regularnego odżywiania, aktywnego spędzania czasu wolnego (na początku lat 90-tych ubiegłego wieku gry komputerowe wywiały dzieci niczym tornado z podwórkowych boisk), budowania motoryki u dzieci, aż dochodzimy do sedna sprawy, czyli badania ankietowego wśród zawodników MKS Debrzno, któremu bez tortur poddali się obecni zawodnicy drużyny seniorów i juniorów.

Odkryję kilka kart z całej talii wniosków, które Kasia wcale nie wywróżyła, ale stwierdziła na bazie odpowiedzi na szereg pytań. Po pierwsze - okazało się, że aż 57% ankietowanych zawodników nie przykłada wagi do sposobu odżywiania, natomiast 35% przyznało, że robi to zgodnie z zasadami. Po drugie - niezwykle interesujące są czynniki decydujące o zapisaniu się do MKS Debrzno. Co obstawiacie? Uwaga! Motywatorem nr 1 jest chęć poprawy aktywności fizycznej, a następne w kolejności są: (2) pomysł na spędzenie wolnego czasu, (3) chęć przynależności do pewnej grupy społecznej i (4) wpływ kolegów.

Jakie korzyści wynikają z gry w MKS-ie? Zawodnicy wskazali na następujące benefity: (1) poprawa kondycji, (2) lepsze samopoczucie, (3) wzrost motywacji oraz (4) polepszenie samooceny. Szybko odszukałem w archiwum swojej pamięci czynniki dotyczące mojego pokolenia i muszę przyznać, że wyniki powinny być zbieżne. Oczywiście można by mocniej zaakcentować fakt chęci wygrywania, dostania się do reprezentacji Polski, ale nie wskazanie tych elementów zaliczam do cechy skromności obecnych piłkarzy. Natomiast jest jedna rzecz, która w moim pokoleniu bardzo pomagała piłkarzom w relacjach międzyludzkich i zwracali na to szczególną uwagę. Poprzez grę w podstawowej jedenastce było się wystawionym na celownik płci pięknej. Dziewczyny nie tylko lubią brąz, jak śpiewa Ryszard Rynkowski, ale ich spojrzenia oplatają futbolowych bohaterów na zielonej murawie. Nic zatem dziwnego, że to właśnie Kasia przedstawiła sytuację dnia dzisiejszego, wskazując jednocześnie gdzie i na jakie elementy położyć większy nacisk.

Tymczasem Akademia Piłkarska 2012 MKS Debrzno ruszyła, od początku pielęgnujemy zdrowe zasady, a ja dalej nie wierzę w przypadki.

PS. Podziękowania dla Kasi Dudzic za udostępnienie pracy i gratulacje za jej obronę!

                                                                                                     (AL)

::  Copyright © 2003-2022 MKS Debrzno  ::  Web design by Robert Białek  ::  Wszelkie prawa zastrzeżone  ::