Najmłodszy debiutant w dziejach 22.07.2024r.
Relacjonując towarzyską konfrontację z Polonią Jastrowie zaznaczyliśmy, że do wydarzeń z tego meczu wrócimy w osobnym, specjalnym artykule, co niniejszym czynimy. O co chodzi? Sprawa ma oczywiście wymiar jedynie (nie)zwykłej ciekawostki, lecz naszym zdaniem takie fakty także budują poniekąd tożsamość klubu. Oto w piątkowym sparingu odnotowaliśmy debiut w ekipie seniorów MKS-u Debrzno Antoniego Sadowskiego, który w chwili swojej premiery w dorosłym futbolu miał dokładnie 14 lat i 257 dni... Nikt przed nim wcześniej nie zagrał w I zespole Czerwono-Niebieskich będąc w tak młodym wieku!

Mamy zatem nowego rekordzistę, który zluzował na tej pozycji Piotra Staniola. "Mysza" lub jak kto woli "Baniak" debiutował w seniorach emkaesiaków mając 15 lat i 3 dni, a było to w meczu kontrolnym z Krajną Sępólno Krajeńskie (2:5), jaki odbył się na Stadionie Miejskim 25 lipca 2004 r. Trzeci w tej jakże specyficznej klasyfikacji jest obecnie Marcin Twaróg. Ten zawodnik zagrał w dorosłym teamie z ul. Sportowej tylko sześciokrotnie, za to pierwszy raz w wieku 15 lat i 49 dni (21 lutego 1993 r. w zawodach towarzyskich z Brdą w Przechlewie wygranych przez MKS 1:0). Długo był nawet uważany za rekordzistę, ale jak się poniewczasie okazało niesłusznie... Wszystko z powodu (uwaga!) nieścisłości w dacie urodzenia. Marcin rozpoczynał bowiem przygodę z piłką nożną w juniorach "Żagla" i na karcie z tamtych czasów wpisano, iż przyszedł na świat 1 marca 1978 r., a gdy stał się piłkarzem MKS-u zawodnicza legitymacja obwieszczała, że było to... 22 sierpnia 1978 r. Żmudne "śledztwo" wykazało, że na sto procent prawdziwe dane to... 3 stycznia 1978 roku! W ten sposób niejako korespondencyjnie, po latach stracił miano lidera rankingu najmłodszych na rzecz P. Staniola. Obydwu debrznian wyprzedził teraz A. Sadowski, a należy również zaznaczyć, że w czołówce zameldował się inny nowicjusz ze spotkania z Polonią, czyli Maksymilian Fąs. "Maksiu" 19 lipca miał 15 lat i 82 dni, jest zatem obecnie tuż za podium tabeli wszechczasów. Wypada dodać, iż Antek kontynuuje rodzinne tradycje w klubie znad Debrzynki, ponieważ godzi się przypomnieć, że w okresie od 10 lutego 1996 r. do 4 czerwca 2006 r. jego ojciec Maciej Sadowski rozegrał 145 meczów i zdobył 17 goli w gronie seniorów z Grodu Dzika!

Zarówno Antkowi, jak i Maksymilianowi życzymy długich lat w seniorskim futbolu, naturalnie w barwach MKS-u, przestrzegając niejako, iż szybka premiera nie zawsze przekłada się na długą sportową aktywność. Bywają również zupełnie odwrotne przypadki, a sztandarowym przykładem jest postać klubowego rekordzisty pod względem liczby rozegranych oficjalnych występów w seniorach, Pawła Władyczaka. "Władek" debiutował 15 lipca 2001 r., mając 18 lat i 52 dni, co jak wielokrotnie podkreślaliśmy według dzisiejszych uwarunkowań i rzeczywistości byłoby porą bardzo późną. Ta okoliczność zupełnie "nie przeszkodziła" debrznianinowi zagrać (do tej pory!) aż 865 meczów i strzelić 161 bramek dla Czerwono-Niebieskich...