Z Tęczą na piątkę 09.02.2020r.
Serię meczów sparingowych seniorzy MKS-u zainaugurowali od efektownego zwycięstwa z przedstawicielem gdańskiej klasy okręgowej Tęczą Brusy. Debrznianie pewnie wygrali na chojnickim "Modraku" 5:0, szczególnie dominując w drugich 45 minutach. O ile bowiem rywale stawiali opór w I połowie i Sławomir Słonka miał okazję wykazać się w kilku podbramkowych sytuacjach, to Krystian Paciorek po przerwie setnie się wynudził...

Emkaesiacy stawili się na towarzyskie spotkanie z Tęczą w 15-osobowym składzie. Uwagę śledzących na bieżąco poczynania drużyny znad Debrzynki przykuły w nim z pewnością trzy nazwiska. Chodzi o Szymona Malmona, Krystiana Szostka i Martina Romanka. Dwaj pierwsi nie grali w ogóle w lidze jesienią, a Sz. Malmon nie był nawet zgłoszony do rozgrywek. Trzeci z wymienionych to wychowanek MKS-u, który od 2014 roku jest zawodnikiem Chemika Bydgoszcz. Po okresie gry w juniorach tego klubu w piłce seniorskiej zaliczył występy na szczeblu IV ligi będąc wypożyczanym do Unii Janikowo (dwukrotnie), Polonii Bydgoszcz i ostatnio Sportisu Łochowo. Trzeba przypomnieć, że w 2017 roku zagrał w barwach ekipy z Grodu Dzika trzy mecze w turnieju o "Puchar Lata", zdobywając m.in. bramkę w zremisowanej 2:2 potyczce z Szarżą Krojanty. Teraz jest możliwe, iż wzmocni zespół Słonki w rundzie wiosennej, ale czy tak rzeczywiście się stanie przekonamy się w najbliższym czasie. Zupełnie nową postacią w debrzeńskiej kadrze był natomiast Adam Duda, 21-letni zawodnik, który jesienią reprezentował B-klasową Jedność Zakrzewo. W niedzielę debiutował w wymiarze niespełna półgodzinnym.

Kontrolną konfrontację lepiej zaczęli przeciwnicy, którzy w 4 min. mogli prowadzić, ale nie wykorzystali dzięki dobrej interwencji Słonki czystej okazji na gola. W 7 min. silnie uderzył z dystansu Wojciech Marzec, jednak piłka poszybowała nad bramką. Przeważaliśmy dość wyraźnie, opanowując środek pola i konstruując ze swobodą akcje ofensywne. Przyniosło to powodzenie w 24. minucie, gdy mocny strzał Krzysztofa Szawarniaka sparował wprawdzie golkiper, ale Sz. Malmon bez problemu dobił futbolówkę do siatki. W 35 min doskonałą szansę miał Szawarniak, po chwili z wolnego po koźle próbował zaskoczyć bramkarza Romanek. W 40 min. Sz. Malmon zagrał na lewe skrzydło do Michała Pacholika, nastąpiło dośrodkowanie, lecz zamykający akcję Szawarniak z bliska nieczysto trafił piłkę głową. Bruszanie w końcówce tej fazy meczu mieli trzy sposobności na wyrównanie. W 39 min płaską próbę zza pola karnego wyłapał Słonka, w 41 min. Sławek wygrał starcie jeden na jeden, a poprawka poszybowała wysoko nad poprzeczkę, z kolei w 45 min. Słonka dobrze odczytał zamiary zawodnika Tęczy i po wrzutce z prawej strony uprzedził nadbiegającego przeciwnika.

Druga odsłona to już decydowana dominacja teamu z ul. Sportowej. Zdobyliśmy w tym okresie cztery bramki, a mogło być ich więcej. W 48 min. na 2:0 podwyższył Szawarniak. Arbiter Mariusz Hoppe zauważył faul na Szostku, ale przytomnie puścił grę z korzyścią dla debrznian. "Gałę" przejął natychmiast Sz. Malmon, precyzyjnie dograł do "Szuwara" i po płaskim uderzeniu zatrzepotała w celu. W 66 min. po zagraniu Pacholika do piłki dopadł Szostek i silnym strzałem nie dał szans golkiperowi Tęczy. Czwarte trafienie było udziałem również Szostka, kiedy to w 77 min. po podaniu Szawarniaka spokojnie przyjął piłkę i z okolic czternastego metra pokonał bramkarza. Całość zakończył w 87 min. Szawarniak, zresztą po jednym z efektowniejszych ataków MKS-u. Przebitkę wygrał Radosław Wójtowicz, następnie asystował Szostek, a "Szuwar" dopełnił dzieła.

Poza wymienionymi wydarzeniami mieliśmy także inne okazje. Jak choćby w 55 min. (Romanek do Szostka, potem Sz. Malmon, ale uprzedzony wślizgiem przez obrońcę), w 63 min. (przechwyt Szostka w "szesnastce", zagranie do Sz. Malmona i niecelna próba), czy wreszcie w 85 min. (defensor Tęczy jakimś cudem wybił futbolówkę z linii bramkowej po uderzeniu Szostka).

Wynik ok, zaangażowanie ok, gra ok, personalia prawie ok (bo jednak zabrakło co najmniej kilku zawodników, których Słonka na pewno będzie przymierzał do gry o punkty), czyli podsumowując powiało delikatnym (ale podkreślamy: delikatnym!) optymizmem. Drugie spotkanie towarzyskie zagramy w sobotę 15 lutego o godz.15.00 na Euroboisku w Wałczu z Polonią Jastrowie.

MKS Debrzno- Tęcza Brusy 5:0 (1:0)

1:0 Szymon Malmon (24)
2:0 Krzysztof Szawarniak (48)
3:0 Krystian Szostek (66)