W derbach status quo, czyli Piast przed MKS-em 26.06.2019r.
Piast Człuchów przed MKS-em Debrzno, Sokołem Wyczechy i Brdą Przechlewo - tak wygląda kolejność w nieoficjalnych mistrzostwach naszego powiatu, w których pod lupę wzięliśmy mecze derbowe w klasie okręgowej seniorów w edycji 2018/2019. Takich potyczek, podobnie jak w poprzednim sezonie, było dwanaście i ranking praktycznie nie uległ zmianie. Wówczas również najwięcej punktów zgromadził Piast, wyprzedzając minimalnie czerwono-niebieskich, teraz było identycznie, przy czym przewaga nad resztą stawki wypracowana przez podopiecznych Wojciecha Wolańskiego jest dużo bardziej wyraźna.

Człuchowianie nie ponieśli ani jednej porażki, a jedyne oczka stracili w Debrznie, w pamiętnym, zwariowanym meczu jesienią ubiegłego roku, kiedy to team z Grodu Dzika prowadził 4:1, lecz na koniec na tablicy świetlnej widniał wynik 5:5... Druga lokata dla MKS-u, który dwa razy wygrał z Brdą i dołożył po remisie z Sokołem i Piastem. Drużyna z Wyczech tylko trzecia, a wyższą pozycję kosztowała spadkowicza z IV ligi sensacyjna porażka u siebie w I rundzie z Brdą. Był to zresztą jedyny sukces w lokalnych konfrontacjach przechlewian.

Ponownie kibice mogli obejrzeć w derbach grad goli. W sezonie 2017/2018 padło ich 51, obecnie uwaga... 69! Oczywiście średnią (5,75 na spotkanie) zawyżył kuriozalny rezultat potyczki Brdy z Sokołem, wygranej przez gości... 12:0 (!), ale ogólnie i tak notowaliśmy sporo bramek w innych meczach. Od tej reguły wyłamał się Sokół i to dwukrotnie, gdy uległ na własnym boisku Piastowi i... Brdzie (tak!) po 0:1.

Do siatki w prestiżowych konfrontacjach na naszym terenie wcelowało łącznie aż 29 piłkarzy, a oprócz tego zapisano dwa gole samobójcze. "Królem polowania" okazał się debrznianin Szymon Malmon, który strzelał wszystkim trzem rywalom emkaesiaków i zgromadził sześć bramek. Po pięć zdobyli będący tuż za "Digim" w klasyfikacji Łukasz Kościan z Sokoła i niespodziewanie... Andriy Badyan (Piast), którego z racji zajmowanej pozycji na boisku trudno "podejrzewać" o przesadne zdolności snajperskie, a tymczasem jako jedyny "gnębił" bramkarzy w aż czterech meczach!

Niestety, już wiemy, że derbowych atrakcji w edycji 2019/2010 będzie mniej. Z ligi spadła Brda, a Czarni Czarne, którzy opuścili okręgówkę rok wcześniej, utkwili w klasie A na dłużej, gdyż nie powiódł im się szybki atak na powrót na piątoligowy szczebel. Zatem w nadchodzących miesiącach czeka nas tylko sześć spotkań pomiędzy trzema klubami: Piastem, MKS-em i Sokołem.

Tabela derbów:

1. Piast Człuchów 16 24-8