» 25 kolejka - 18.05.2019r.
» Sędzia: Sebastian Wasiuk (Słupsk) jako główny oraz asystenci: Tomasz Szot (Starnice) i Mateusz Życzyński (Ustka)

widzów ok. 30

MKS: Słonka- W. Taras, Mucha, W. Marzec, Marczak (76 K. Masternak)- Borucki (80 Kamowski), Władyczak, Góra, Pacholik- Kawczak, Szawarniak

Szawarniak postrzelał, Sparta mimo to wygrała
Dobre recenzje zebrali za wyjazdową potyczkę ze Spartą Sycewice czerwono-niebiescy. Team Pawła Władyczaka był bliski sprawienia sporej niespodzianki, czyli wywiezienia ze Stadionu 650-lecia w Słupsku korzystnego wyniku, lecz jednak nie udał się ten zamiar. Zabrakło odrobiny farta, na pewno dłuższej ławki (zmiennicy sycewiczan zrobili różnicę), może też skuteczności w sytuacjach, które mogliśmy dodatkowo zamienić na następne bramki.

Lekkoatletyczny obiekt, na którym gościnnie występują w roli gospodarzy spartanie, którzy remontują swoje boisko, drugi raz w historii gościł MKS. Ponad osiemnaście lat temu, 6 maja 2001 roku, wygraliśmy tam 2:0 starcie o punkty w klasie okręgowej z klubem, który już dawno zniknął z futbolowej mapy naszego kraju, a mianowicie MKS-em Słupsk. Gole dla czerwono-niebieskich zdobyli wtedy Mirosław Kisełyczka i Andrzej Koroś. Reprezentacyjne sportowo miejsce miasta to był wówczas obraz nędzy i rozpaczy, ale od tamtej chwili przeobraziło się w bardzo przyjemny stadion, z solidnym zapleczem i ładnymi trybunami na kilka tysięcy krzesełek.

Wybraliśmy się w sobotnie popołudnie na mecz z trzecim w tabeli zespołem w bardzo okrojonym, zaledwie 13-osobowym zestawieniu. O ile absencja Sebastiana Stalki tego dnia była przesądzona już przed początkiem rundy, to brak kilku innych piłkarzy trudno uznać za usprawiedliwiony. Cóż, przyszło nam stawić opór czołowej ekipie rozgrywek w takim, a nie innym stanie osobowym i... wyglądało to naprawdę dobrze. Jedyna zmiana w wyjściowej jedenastce w porównaniu ze spotkaniem u siebie ze Słupią Kobylnica to zastąpienie wspomnianego Stalki Błażejem Boruckim, który zresztą radził sobie całkiem dobrze.

Ponad dwadzieścia minut nie działo się nic godnego większej uwagi (przynajmniej, jeśli chodzi o sytuacje podbramkowe), aż do chwili, kiedy rzut rożny wykonywał w 22. minucie Michał Kawczak. Do mocno wstrzelonej w pole karne piłki odważnie ruszył Krzysztof Szawarniak i z "zewnętrzniaka" wpakował bez skrupułów do siatki. 1:0! Radość z prowadzenia nie trwała zbyt długo. W 29 min. po trzeba to przyznać składnym ataku sycewiczanie wyrównali. Dogranie z prawej flanki zamienił z bliska na gola Michał Giersz, a Słonka nie miał żadnych szans na wybronienie tej piłki. Toczyliśmy równy bój, MKS mógł się podobać. W 41 min. płasko, celnie uderzył Michał Pacholik, jednak nie zaskoczyło to bramkarza Sparty. Z remisem nie dotrwaliśmy do przerwy. W 45 min. po podaniu z lewej strony skiksował jeden z rywali, ale moment konsternacji i naszego zawahania natychmiast wykorzystał Damian Kopciński i silnie przymierzył przy słupku, nie dając nadziei Słonce na interwencję. Niezasłużone prowadzenie spartan? Raczej tak...

Drugą część zainaugurowaliśmy wręcz bajecznie. W ciągu paru minut MKS wyciągnął z 1:2 na 3:2 i był na dobrej drodze, aby dorzucić do tej zdobyczy coś jeszcze... W 47 min. daleką piłkę zagrał Wojciech Taras, dopadł do niej Szawarniak, ostro, bezpardonowo powalczył z obrońcą i uprzedził golkipera. Strzał trafił w poprzeczkę, ale z dobitką nie było jakichkolwiek problemów. W tym czasie na murawie leżał bramkarz, niektórzy (z boiska i ławki) protestowali, że arbiter nie przerwał gry, ale wydaje się, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Normalne starcie jakich wiele, nie było faulu, ani żadnych złych intencji ze strony debrznianina. To nie koniec, bo w 52 min. znowu Szawarniak, tym razem znakomitym technicznym uderzeniem blisko okienka zmieścił piłkę w bramce. 3:2!

Nadal graliśmy dobrze, a gospodarze na odwrót i szkoda, że emkaesiacy nie podwyższyli wyniku, bo to mogłoby już zapewnić zespołowi ważne punkty. Były na to nadzieje, bo mieliśmy trzy bardzo dobre szanse. W 60 min. po kontrze i wymianie podań Pacholika z Władyczakiem pojedynek w polu karnym przegrał Kawczak. W 64 min. przechwyt Kawczaka i celna próba, chociaż chyba lepiej byłoby podawać Szawarniakowi. Wreszcie 68. minuta i rajd Pacholika zakończony strzałem, po którym futbolówka ześlizgnęła się po poprzeczce. Szkoda...

Sparta podkręciła tempo, w kilku akcjach pogubiliśmy się i nie utrzymaliśmy ciężko wypracowanej przewagi. W 65 min. po rogu kiks Norberta Muchy. Wtedy jeszcze bez konsekwencji, podobnie jak w 69 min., gdy Słonka jakimś cudem wybronił strzał głową z niewielkiej odległości, a potem sędzia gwizdnął faul na Boruckim. W 72 min. pękliśmy.... Chyba zbyt długo zwlekał z wybiciem piłki Pacholik, nastąpiło przewinienie, a po dośrodkowaniu z wolnego Tomasz Slusarz głową pokonał Słonkę. To dodało sił i animuszu rywalom. W 77 min. błąd Boruckiego, dogranie do Kopcińskiego i bramka na 4:3... Ostatni kwadrans to już dominacja piłkarzy Sparty, którzy zepchnęli nas do głębokiej defensywy. W 81 min. uratował drużynę W. Taras, potem dwukrotnie (87 i 90 min) Słonka wyciągał MKS z tarapatów, jednak w 90+3 min. Szymon Schulz postawił kropkę nad "i" i skończyło się zwycięstwem miejscowych 5:3.

Mimo wąskiej, przetrzebionej kadry zaprezentowaliśmy dobry futbol i to pozwala optymistycznie spojrzeć w przyszłość. Wprawdzie przed zawodnikami z Grodu Dzika arcytrudna konfrontacja z Lipniczanką Lipnica, ale potem zagramy ze Stalą Jezierzyce i Leśnikiem Cewice i to mogą być kluczowe boje w wyścigu o bezpieczną lokatę. Team Władyczaka absolutnie nie stoi na straconej pozycji na finiszu ligi i tego się trzymajmy.