Przedstawiamy ważniejsze zmiany w unifikacji szkolenia PZPN16.07.2023r.
Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej podczas niedawnego posiedzenia zajął się m.in. zmianami w dokumencie dotyczącym tzw. unifikacji szkolenia we wszystkich kategoriach dziecięcych i młodzieżowych, w których rozgrywane są mecze i turnieje pod auspicjami futbolowej centrali i jej regionalnych odpowiedników. Przyjrzeliśmy się tej uchwale skupiając się na tym, co czeka młodych piłkarzy MKS-u Debrzno od rundy jesiennej sezonu 2023/2024.

Bodaj najwięcej korekt obejmie rozgrywki młodzików, czyli juniorów D1 i D2, a więc w zbliżającej się kampanii roczników 2011 i 2012. Czerwono-Niebiescy zgłosili do rywalizacji zespoły w obydwu kategoriach wiekowych i od nadchodzącej rundy spotkania ligowe będą wyglądać nieco inaczej niż dotąd. Przede wszystkim zmieni się czas trwania zawodów (z 70 minut na 80) oraz pole gry, które dotychczas przypominało bardziej kwadrat niż prostokąt. Teraz zostanie zmniejszone do maksymalnie 50 metrów szerokości, co w przypadku Stadionu Miejskiego (wymiar UEFA, zatem 68 metrów wszerz) będzie oznaczało zwężenie boiska na każdy mecz o 18 metrów, po dziewięć z każdej strony. Inna, prawdziwie rewolucyjna zmiana, to dopuszczenie możliwości gry w juniorach D1 i D2 na duże bramki przenośne (7,32 m x 2,44 m), zamiast dotychczasowych bramek "orlikowych" (5 m x 2 m). Na szczęście aby rozgrywać w lidze mecze regularnie na większe bramki, wymagana jest zgoda wszystkich uczestników danych rozgrywek, inaczej panowałby w tej kwestii niepomierny bałagan...

Drobnym korektom uległy także m.in. przepisy dla juniorów E1 i E2 (roczniki 2013 i 2014), czyli Orlików, gdzie np. wrzut z autu będzie wykonywany rękoma, a nie jak przez wiele poprzednich lat nogą.