Poznaliśmy skład klasy okręgowej26.06.2023r.
Przedwczoraj dobiegł do mety sezon w pomorskiej IV lidze i tym samym zostały rozwiane ostatnie niewiadome co do kształtu rozgrywek na tym szczeblu w kolejnej edycji 2023/2024 i w ślad za tym również w klasach niższych. Istotne z punktu widzenia składu słupskiej klasy okręgowej seniorów było starcie Gryfa Słupsk z Chojniczanką II Chojnice, które słupszczanie musieli wygrać, aby uchronić się przed degradacją.

Niemiłej dla kibiców Gryfa niespodzianki na stadionie przy ul. Zielonej nie było, gdyż ich team gładko zwyciężył 5:0. Zachował więc czwartoligowy status, co oznacza także, iż Gryf II zostaje w okręgówce. Wiemy już zatem, że w zaczynającym się w weekend 5/6 sierpnia sezonie piłkarze MKS-u Debrzno zagrają z sześcioma nowymi przeciwnikami w porównaniu z zakończoną 10 czerwca poprzednią kampanią.

Ich prezentację zainaugurujemy od spadkowiczów. Przypomnijmy przy tym, że w minionych dwóch latach żaden z klubów ziemi słupskiej nie opuścił czwartej ligi. Teraz tak nie było, a smutny los dotknął aż dwie ekipy. Przede wszystkim po osiemnastu(!) latach gry na poziomie co najmniej IV ligi (z czego wiele sezonów w I, II i III lidze) wraca do okręgówki Bytovia Bytów. Z pierwszą drużyną tego klubu ostatnio graliśmy wiosną 2005 roku, przegrywając 1:2, a ogółem tych potyczek było dotąd jedenaście, z czego zaledwie jedną(!), już w premierze kontaktów jesienią 1999 roku, wygrali Czerwono-Niebiescy... Od wspomnianego wyżej 2005 roku MKS mierzył się wyłącznie z rezerwami Bytovii (ośmiokrotnie), a nie z "jedynką", wygrywając... też raz, wiosną 2021 roku. IV ligę opuścił także i to z hukiem Jantar Ustka. Stało się to po pięcioletnim pobycie w tej klasie rozgrywkowej. Z ustecką jedenastką konfrontowaliśmy się dotychczas dziewięć razy, poprzednio wiosną 2018 roku i tak, jak w przypadku Bytovii tylko jeden raz debrzeńska ekipa cieszyła się z wygranej. Było to dawno temu, w czerwcu 2008 roku, gdy wygraliśmy co ciekawe na wyjeździe 2:0.

Czas przedstawić nowicjuszy tym bardziej, że z grona czterech beniaminków trzech dawno nie było w okręgówce, a dla jednego będzie to absolutny debiut. Historyczny awans stał się udziałem Gromu Nakla, który przez wiele lat nie wychodził poza opłotki klasy A i B, aż wreszcie doczekał się największego w dziejach klubu sukcesu. Z tym rywalem zetknęliśmy się jak na razie tylko dwukrotnie i to bardzo dawno temu, bo w klasie A w sezonie 2003/2004, gdy z ekipą grającą wtedy pod szyldem Kurier/Grom wygraliśmy w Debrznie 1:0, a potem w Nakli 2:0. Drugi nowy zespół w naszej lidze to Błękitni Motarzyno, którzy wracają do tej klasy po... dwudziestu (sic!) latach pauzy. Od spadku w 2003 r. długo byli co najwyżej przeciętnym zespołem klasy A i... nie tylko, bo co gorsza spędzili w tym czasie aż dwanaście lat w klasie B. Obecnie, po dwóch dekadach kryzysu meldują się w okręgówce. MKS w przeszłości grał z Błękitnymi zaledwie czterokrotnie, a mianowicie w kampanii 2002/2003 (klasa okręgowa, 4:0 i 3:3) oraz 2011/2012 (klasa A, 3:3 i 7:0), nie ponosząc porażki.

W grupie I klasy A dominowały dwie drużyny z gminy Damnica, czyli tamtejszy KS oraz Polonez Bobrowniki. Damniczanie wracają po siedmiu latach rywalizacji w klasie A. Graliśmy z nimi do tej pory dziewięciokrotnie, przy czym ani razu nie wywieźliśmy z tej miejscowości kompletu punktów, strzelając w trakcie czterech wizyt na ich stadionie... "aż" jednego gola. Z kolei Polonez zawitał do okręgówki po dłuższej, bo dwunastoletniej "banicji", a przecież w tym klubie istnieją tradycje nawet czwartoligowe. Dziesięć oficjalnych meczów zagraliśmy dotąd z Polonezem i wszystkie odbyły się na poziomie klasy okręgowej. Znamienne, że podobnie jak z KS Damnica nie zaliczyliśmy żadnej wyjazdowej wygranej z Polonezem, tylko raz wywożąc z Damna (w tej miejscowości bobrowniczanie mają swój obiekt) punkcik.

Patrząc na listę drużyn warto jeszcze zwrócić uwagę, że w nadchodzącej edycji zmniejszy się liczba gier derbowych. Spadła do klasy A Brda Przechlewo, a więc pozostaną nam mecze o takim znaczeniu z Sokołem Wyczechy, Czarnymi Czarne i Piastem Człuchów. Oprócz przechlewian przynajmniej na rok pożegnały się z klasą okręgową drużyny GTS-u Czarna Dąbrówka, Leśnika Cewice i KS Włynkówko. Nie zapominamy oczywiście o Jantarii Pobłocie, która wycofała się z rywalizacji już po szóstej kolejce i zawiesiła działalność, ale słychać, iż ma zamiar wystartować jesienią 2023 roku w klasie B.

Słupska klasa okręgowa seniorów w sezonie 2023/2024:

Polonez Bobrowniki (beniaminek)
Bytovia Bytów (spadkowicz)