Szymon Maza z debiutem w II lidze!05.06.2023r.
Znakomity to był weekend dla wychowanka MKS-u Debrzno, niespełna 18-letniego Szymona Mazy. Bądźmy bardziej precyzyjni: otóż cały sezon 2022/2023 to świetny czas "Maziego", który od jesieni ubiegłego roku reprezentuje barwy poznańskiego Lecha, ale ostatnie dni to rzeczywiście wyborne zwieńczenie premierowej kampanii w nowym otoczeniu. W sobotę 3 czerwca wiktorią 3:1 z Zagłębiem w Lubinie Lech przypieczętował mistrzostwo Polski w kategorii U-19, wygrywając zmagania w Centralnej Lidze Juniorów, a nazajutrz przyszła historyczna niedziela...

Szymon nie zagrał w Lubinie. Owszem, był w meczowej kadrze, lecz nie wszedł na boisko, bo sztab szkoleniowy Kolejorza miał na niego inny plan, a mianowicie udział w kończącym tę edycję II ligi spotkaniu rezerw Lecha z Wisłą w Puławach. Faktycznie, w 72 min. debrznianin pojawił się na murawie, tym samym debiutując w drużynie seniorów na szczeblu, na którym wcześniej w całych dotychczasowych dziejach futbolu w Grodzie Dzika nie udało się zagrać żadnemu zawodnikowi. WIELKIE BRAWA!

Przypomnijmy zatem (pisaliśmy o tym fakcie na www.mksdebrzno.pl w materiale z dnia 7 sierpnia 2022 roku), że wśród piłkarzy związanych z MKS-em Debrzno mieliśmy dotąd sześć osób z występami na poziomie nieco niższym, czyli w III lidze. Z wychowanków byli to w przeszłości Wiesław Koronowicz (czasy "Żagla", ponieważ mowa tu o przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku, potem długie lata w ekipie Czarnych Browar Witnica), Paweł Wegner i Rafał Tarczyluk (obaj Koral Dębnica) oraz obecnie Mateusz Trela (co warto zauważyć bardzo udana dla "Matiego" druga część rundy wiosennej w koszulce Cartusii Kartuzy), a ponadto Łukasz Wieczorek i Marcin Żukowski (tu kolejność odwrotna, gdyż najpierw trzecioligowy Koral, a następnie epizod obydwu piłkarzy w gronie Czerwono-Niebieskich z Debrzna).

Wracając do Szymona Mazy i bardzo pomyślnego dla niego sezonu, należy zaznaczyć i docenić jak z miesiąca na miesiąc zmieniał się jego status w zespole juniorów Lecha grającym w CLJ. Jesienią 2022 roku był głównie zmiennikiem, ale w rundzie rewanżowej krok po kroku zyskiwał na znaczeniu, coraz częściej wychodząc na boisko w podstawowej jedenastce. Udaną grę w minionej już edycji okrasił dziesięcioma golami, pokonując kolejno bramkarzy Rakowa Częstochowa (10 września, trafienie na 1:1 w 90. minucie!), Jagiellonii Białystok (11 listopada, wygrana 4:2, jeden gol), Lechii Gdańsk (11 marca, zwycięstwo 3:2, jeden), Śląska Wrocław (2 kwietnia, 4:1 dla Lecha, jedna bramka), Arki Gdynia (6 kwietnia, wiktoria 4:1, jeden gol), Korony Kielce (15 kwietnia, zwycięstwo 3:1, jeden), Miedzi Legnica (14 maja, wygrana 3:1, jeden), Escoli Varsovia Warszawa (21 maja, zwycięstwo 3:1, jeden) i ponownie Jagiellonii (27 maja, wygrana 5:1, dwie bramki w odstępie 60 sekund!).

Serdeczne gratulacje dla Szymona, mocno kibicujących i wspierających go Rodziców oraz wszystkich ludzi, którzy przez prawie jedenaście lat przyczynili się do progresu sportowego młodego zawodnika. W MKS-ie trenował od 2012 roku, a w rozgrywkach ligowych w latach 2014-2019 w 77 grach (ligowe turnieje oraz mecze) strzelił dla drużyny znad Debrzynki aż 125 goli. Okres 2020-2022 to Sparta Złotów, a teraz, po niecałym roku pobytu w stolicy Wielkopolski mamy do czynienia z obiecującym preludium do seniorskiej drogi w Lechu. Trzymamy kciuki za dalsze etapy futbolowej ścieżki rozwoju wierząc, że wczorajsze wydarzenie to rzeczywiście tylko (i aż!) wstęp do czegoś znacznie większego... Powodzenia "Mazi"!