Ile drużyn w okręgówce od jesieni 2023 roku?21.06.2022r.
Komisja ds. Rozgrywek Podokręgu Słupskiego Pomorskiego Związku Piłki Nożnej na przełomie maja i czerwca zaproponowała klubom obecnie grającym w klasie okręgowej na naszym terenie udział w ankiecie dotyczącej liczebności tego szczebla od jesieni 2023 roku. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż w przerwanej dokładnie w połowie "covidowej" edycji 2019/2020 ta liga składała się z szesnastu drużyn. Aby nikt nie czuł się pokrzywdzony powiększono wtedy okręgówkę do rekordowych w historii 20 klubów, czyli zastosowano sprawiedliwy na tamten czas wariant pod tytułem "są awanse, nie ma spadków".

Jednocześnie Pomorski ZPN zapewniał, że to sytuacja przejściowa i stopniowo, a precyzyjniej określając w ciągu dwóch lat, mieliśmy wrócić do poprzedniego układu, tzn. w kampanii 2021/2022 miało uczestniczyć 18 drużyn (i tyle grało), z kolei w następnej (2022/2023) już szesnaście, co oznaczałoby powrót do składu liczebnego ligi sprzed ery koronawirusowej. Tymczasem jak informowaliśmy w ubiegłym roku związek uchwalił w swoim regulaminie (z innych powodów wiemy, że bardzo nieprecyzyjnym w co najmniej kilku punktach), iż w nadchodzącym sezonie 2022/2023 nadal ma grać w naszej lidze 18 teamów. To stan na dziś, natomiast wspomniana na wstępie ankieta miała na celu wysondowanie opinii klubów co do dalszej przyszłości i... dobrze, to właściwy krok.

Jakie są jej wyniki? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że w jakikolwiek sposób zareagowało zaledwie 9 klubów, czyli połowa pytanych, co delikatnie rzecz ujmując niezbyt dobrze świadczy o aktywności uczestników zmagań... Z tego grona sześć klubów opowiedziało się za ligą 16-drużynową, a trzy za pozostawieniem status quo, czyli 18 ekip. Czerwono-Niebiescy optowali za szesnastoma zespołami od jesieni 2023 roku, motywując to dwoma względami: ekonomicznym i poziomu sportowego. Poza tym zwróciliśmy uwagę na zastanowienie się, czy nie należałoby wrócić do rozgrywanych niegdyś baraży pomiędzy wicemistrzami obydwu grup klasy A, a zespołami będącymi w strefie spadkowej okręgówki lub (to drugi wariant) po prostu zaplanowania dwumeczu barażowego o miejsce w klasie okręgowej z udziałem dwóch wicemistrzów klasy A.

Czy rezultaty sondy oraz frekwencja w niej będą miały wpływ na decyzję w tej sprawie Pomorskiego ZPN-u? Przekonamy się już niedługo, czyli w momencie, gdy ujrzy światło dzienne nowy regulamin.