Kilka pytań do Zarządu Pomorskiego ZPN-u20.06.2022r.
W uzupełnieniu artykułu, który ukazał się na naszej stronie internetowej 17 czerwca i dotyczył zamieszania wokół gier barażowych o awans do IV ligi przedstawiamy pismo, jakie skierował dzisiaj MKS Debrzno do Zarządu Pomorskiego Związku Piłki Nożnej...

Szanowni Państwo!

W imieniu Zarządu Miejskiego Klubu Sportowego Debrzno chciałbym wyrazić żal, rozgoryczenie i sprzeciw wobec sposobu rozstrzygnięcia kwestii związanych z zasadami awansów i spadków na szczeblu IV ligi i klas okręgowych w sezonie 2021/2022. Jesteśmy zniesmaczeni ostatnimi postanowieniami Pomorskiego ZPN-u w tym względzie, brakiem oficjalnej komunikacji z zainteresowanymi klubami i wg nas traktowaniem tak istotnej sprawy lekceważąco i nie dość roztropnie.

Wiedząc, że podjęte 17 czerwca decyzje, wyrażone uchwałą Zarządu Pomorskiego Związku Piłki Nożnej są w praktyce nie do odwrócenia, mamy jedynie kilka pytań/uwag/sugestii co do zaistniałej sytuacji:

1. Dlaczego w ślad za komunikatami Komisji ds. Licencji Klubowych z 7 i 14 czerwca 2022 r. nie zareagowała Komisja ds. Rozgrywek przed 16 czerwca (data ostatniej kolejki spotkań) i nie opublikowała jednoznacznej wykładni przepisów dotyczących awansów i spadków tak, aby nie dopuścić do ogromnego rozgardiaszu?

2. Dlaczego gremium uchwalające regulamin rozgrywek mistrzowskich na sezon 2021/2022 nie przyjrzało się dokładnie niektórym regulacjom, które spowodowały, iż ów dokument jest niespójny, mało konkretny, niejednoznaczny oraz sprzyjający rozbieżnym interpretacjom. Pierwszy z brzegu przykład to zapis o AUTOMATYCZNYM spadku z IV ligi drużyn z miejsc 18, 19, 20 i 21 mający się nijak do innego punktu, o uzupełnianiu miejsc w danej klasie rozgrywkowej.

3. Dlaczego dopuszczono do "przecieku" z Komisji ds. Rozgrywek, jaki pojawił się 14 czerwca obwieszczającego, że brak chęci awansu do IV ligi ze strony Sokoła Wyczechy spowoduje bezpośrednią promocję dla wicemistrza słupskiej okręgówki (w tamtej chwili na 99% Start Miastko) i baraż dla trzeciego zespołu tej ligi (wówczas KS Gryf Słupsk lub MKS Debrzno)? To właśnie ta informacja wprowadziła zamęt, chaos, spowodowała późniejsze kłopoty i określając wprost BAŁAGAN, zakończony dopiero uchwałą Zarządu Pomorskiego ZPN-u z 17 czerwca, dla wielu niezrozumiałą i nieuprawnioną, biorąc pod uwagę zapisy w regulaminie PZPN-u, określające zasady awansów i spadków w tych konkretnych okolicznościach.

4. Dlaczego tak koszmarnie nielogicznie skonstruowano pary półfinałów baraży o awans do IV ligi, dopuszczając do zaistnienia meczu Bałtyku II Gdynia z Orlętami Reda, czyli drużyn, które dwukrotnie rywalizowały w tej samej grupie okręgówki, na dodatek gospodarzem barażu czyniąc niżej sklasyfikowany zespół w końcowej tabeli? Wystarczyło dokonać losowania z zastrzeżeniem, aby uniknąć takowego rozwiązania.

5. Czy nie wydaje się Państwu, iż zasadne było w zaistniałej, drażliwej sytuacji z niejasnymi rozstrzygnięciami co do bezpośredniego awansu ze słupskiej klasy okręgowej oraz baraży, spróbować skomunikować się z zainteresowanymi klubami, czyli potraktować je dzięki takiemu (niedoszłemu niestety) postępowaniu PODMIOTOWO, unikając zarazem podejrzeń o brak bezstronności i pokazując chociażby symbolicznie, że związek jest dla klubów, a nie odwrotnie?

6. Czy Zarząd Pomorskiego ZPN-u w najbliższej przyszłości wyciągnie wnioski i postara się tak dopracować regulamin na sezon 2022/2023, z uwzględnieniem krańcowo odmiennych czasami scenariuszy tak, aby wszyscy uczestnicy zmagań mieli pewność, że nikt i nic nie zaskoczy ich na finiszu kolejnej edycji? Czy zapisy w tzw. regulaminie centralnym PZPN-u nie powinny być tożsame z tym, co uchwalą potem związki wojewódzkie? Ta ogólna uwaga rzecz jasna dotyczy szesnastu podległych PZPN-owi regionalnych organizacji, a nie tylko pomorskiej.

Za Zarząd

Sebastian Michno