Regulaminowa nowość i... zaskoczenie09.08.2021r.
Pomorski Związek Piłki Nożnej na swojej stronie internetowej 5 sierpnia, a więc na... 24 godziny przed startem sezonu (pojedyncze spotkania ligowe odbywały się już w piątek 6 sierpnia) zamieścił Regulamin Rozgrywek Mistrzowskich na kampanię 2021/2022. Trochę późno, ale dobrze, że w ogóle, bo mogliśmy dowiedzieć się o dwóch ważnych korektach w tym dokumencie w porównaniu z poprzednią edycją...

Pierwsza dotyczy baraży o awans do IV ligi, które dotąd dotyczyły trzech wicemistrzów klas okręgowych i odbywały się w formie trójmeczu. W czerwcu 2022 roku będzie odmiennie, tzn. do trzech w/w drużyn jako czwarta dołączy najlepsza spośród tych, które w okręgówce zajmą trzecie lokaty. Nastąpi losowanie par półfinałowych, a zwycięzcy zagrają decydujące spotkanie o promocję na czwartoligowy szczebel.

Druga kwestia budzi większe zaskoczenie. Chodzi o liczebność seniorskiej okręgówki na ziemi słupskiej. Gdy w ubiegłym roku powiększano ją na skutek zawirowań związanych z pandemią z 16 do 20 ekip zastrzegano przy tym, że w ciągu dwóch lat liga wróci do formatu 16-zespołowego. Jesteśmy w połowie tej operacji, klasa okręgowa to obecnie 18 teamów, ale już teraz wiadomo, iż za 12 miesięcy... nic się nie zmieni. Wygląda na to, że te osiemnaście drużyn zostanie na dłużej, wbrew wcześniejszym ustaleniom. Zapisano bowiem w dopiero co uchwalonym regulaminie, że z okręgówki spadną kluby, które zajmą 16, 17 i 18. pozycję plus oczywiście kolejne, ale tylko w przypadku degradacji z IV ligi którejkolwiek z drużyn naszego podokręgu.