Pozytywne wrażenia z pierwszego sprawdzianu 31.01.2021r.
Serię gier sparingowych seniorów w trakcie mroźnej (niesamowite, lecz to prawda...) zimy 2021 roku zaczęliśmy od wygranej z Myśliwcem Tuchomie 5:1 na boisku chojnickiego "Modraka". Czerwono-niebiescy pokazali chwilami niezłą grę i zwyciężyli zasłużenie, ale oczywiście nie przeceniamy tej wiktorii, bo to dopiero wstęp do zbliżającej się powoli rundy wiosennej i na wyciąganie daleko idących wniosków jest zdecydowanie za wcześnie.

Obydwie ekipy przystąpiły do towarzyskich zawodów w składach różniących się od tych z jesiennych ligowych rozgrywek, ale to normalne w grach kontrolnych. Co ciekawe, był to 25. w historii mecz debrznian z Myśliwcem i... dopiero pierwszy towarzyski, bo dotychczas kluby rywalizowały wyłącznie o punkty w okręgówce i klasie A oraz w potyczkach Pucharu Polski. Było to zarazem ledwie drugie w dziejach drużyny seniorów naszego klubu spotkanie rozgrywane w styczniu, a poprzednie miało miejsce również na "Modraku" 14 stycznia 2012 roku, gdy ulegliśmy rezerwom Chojniczanki 2:6.

Premierowe dziesięć minut niedzielnych zawodów z lekką przewagą przeciwników, podopieczni Sławomira Słonki skupiali się wtedy głównie na zabezpieczaniu tyłów. W 10 min. sygnał do ataku dał dobrze grający Michał Pacholik, który po kontrze dokładnie dograł piłkę do Jakuba Kulińskiego, ale młody napastnik w sytuacji sam na sam posłał ją obok wybiegającego golkipera oraz... bramki. Zrehabilitował się w pełni dosłownie za moment, bo w 11 min. prowadziliśmy 1:0, gdy Paweł Władyczak zdołał skierować futbolówkę do "Kulina", a ten trącił ją ponad wychodzącym bramkarzem i mimo interwencji obrońcy wpadła do siatki. W 14 min. Pacholik uderzał niecelnie po akcji, w której brali udział J. Kuliński i Maciej Domański. W 22 min. tuchomianie wymienili kilka podań i jeden z nich z prawego skrzydła kropnął w spojenie słupka i poprzeczki.

W 35 min. było 2:0. Drugi raz na listę strzelców wpisał się J. Kuliński, który tym razem nie miał problemu z wygraniem pojedynku z golkiperem po zagraniu Martina Romanka. W końcówce I odsłony przeważaliśmy, stwarzając jeszcze trzy dogodne okazje. W 40 min. Domański podał do Gracjana Wendy, a następnie "gałę" przejął J. Kuliński i przymierzył obok słupka, w 41 min. strzelał Pacholik (po rykoszecie, celnie), a w 42 min. dynamiczne wejście zaprezentował znowu Pacholik i blisko dojścia do uderzenia był Domański, jednak udanie interweniował jeden z defensorów.

Znakomicie zaczęliśmy drugą połowę. Piłka wędrowała między Wendą, J. Kulińskim i Władyczakiem, dotarła na prawą flankę do Domańskiego i Maciej zagrał wzdłuż celu, a nadbiegający Pacholik dopełnił formalności pod poprzeczkę. W 52 min. świetną sposobność miał dopiero co wprowadzony na murawę Jakub Nykiel, ale lobując bramkarza nie trafił w światło "prostokąta". Kolejne minuty dla Myśliwca. W 53 min. próba zza pola karnego, Słonka dotknął futbolówkę palcami, odbiła się od poprzeczki, a Wojciech Taras bez zbędnej zwłoki wyekspediował piłkę głową na kornera. W 54 min. minimalnie niecelny strzał z 20 metrów w wykonaniu rywali. W 60 min. z kolei jedna z nielicznych pomyłek bloku obronnego emkaesiaków (strata Wojciecha Marca), poszła akcja i mieliśmy nieco farta, bo przeciwnik nieznacznie chybił, a w 61 min. po rzucie wolnym kozłująca piłka sprawiła problemy Słonce. Cztery minuty później do siatki trafił Volodymyr Kaydrovych, jeden z najważniejszych zawodników Myśliwca, strzelając płasko z bliska. W 67 min. wolnego wykonywał W. Marzec, próba była celna, po koźle, lecz bramkarz nie dał się zaskoczyć. 120 sekund potem akcję Dawida Kleista i Władyczaka sfinalizował efektownie po zagraniu tego drugiego Pacholik. Już 4:1!

W końcówce zawodów tuchomianie uderzyli w poprzeczkę (73 min.), mieli też idealną okazję w 85 min. (strzał obok słupka), my natomiast podwyższyliśmy jeszcze wynik. W 82 min. prezentujący dobrą formę Romanek strzelił nie do obrony przy słupku (asysta Władyczaka), a ponadto ten sam piłkarz sprawdził umiejętności golkipera w 88. minucie.

Wypróbowaliśmy tego dnia 14 zawodników. Wśród emkaesiaków debiutował Maciej Noworolski, który podjął po bardzo długiej (wieloletniej...) przerwie treningi, gdyż wcześniej reprezentował MKS w zespole juniorów D1 w okresie 2013-2014. Drugi mecz kontrolny zagramy w niedzielę 7 lutego o godz.13.30, znowu na "Modraku", a przeciwnikiem będzie GLKS Wysoka.

MKS Debrzno- Myśliwiec Tuchomie 5:1 (2:0)

1:0 Jakub Kuliński (11)
2:0 Jakub Kuliński (35)
3:0 Michał Pacholik (48)
3:1 Volodymyr Kaydrovych (65)
4:1 Michał Pacholik (69)
5:1 Martin Romanek (82)

MKS: Słonka- W. Taras, Mucha, W. Marzec, Borucki- Domański (65 Kleist), Władyczak, Romanek, Pacholik- Wenda (50 Nykiel), J. Kuliński (78 Noworolski)