AKTUALNOŚCI
Podsumowanie piłkarskiej jesieni (6) - seniorzy15.01.2021r.
Jest połowa stycznia, w ciągu prawie dwóch tygodni nowego roku sukcesywnie przedstawialiśmy dokonania pięciu drużyn juniorskich MKS-u jesienią, przyszła więc pora na ekipę seniorów, wzbudzającą największe zainteresowanie kibiców. Zaznaczmy na wstępie, iż materiałów dotyczących w ogóle rozgrywek klasy okręgowej będzie dużo więcej, bo oprócz dzisiejszego zajmiemy się również osobno kwestiami klasyfikacji strzelców, rankingu fair play, "niezastąpionymi" (czyli zawodnikami, którzy nie zeszli z boiska ani na minutę w I rundzie) oraz bilansem derbów powiatu człuchowskiego. To nie wszystko, bo przygotowujemy ponadto trzy artykuły historyczne o zróżnicowanej tematyce... Dzisiaj ocenimy jedyną w swoim rodzaju I fazę edycji 2020/2021, liczącą aż 19 kolejek, czego nigdy dotąd nie było i raczej nie będzie w przyszłości.

1 sierpnia piłkarze zasmakowali ligowych gier, a jesienne zmagania zakończyli... 13 grudnia. Liczne mecze zaległe spowodowały wydłużenie i tak najmocniej rozciągniętej terminarzowo w dziejach podokręgu rundy i już to pokazuje w jak dziwnych czasach przyszło nam egzystować. Nadmienić też warto, że do nowego sezonu przygotowywaliśmy się de facto... trzy miesiące, czyli od początku maja, a odwołanie wiosennej części edycji 2019/2020 oznaczało przerwę w spotkaniach o punkty rozwleczoną na niemal... dziewięć miesięcy.

Cóż nie da się ukryć, iż mamy do czynienia z ligą kilku prędkości. Prowadząca Sparta Sycewice swobodnie realizuje hasło "Jeśli nie teraz, to kiedy?", mając na myśli odniesienie do wcześniejszych starań o awans do IV ligi. Sycewiczanie występowali już niegdyś na tym szczeblu (dokładnie siedemnaście lat temu), obecnie szturmują ten stopień i prawdę powiedziawszy nie mają konkurencji. W 19 konfrontacjach "posiali" jedynie dwa punkciki (2:2 w Czarnem) i tylko jakiś kataklizm mógłby pozbawić ich promocji, której byli bliscy choćby kilka miesięcy wcześniej, uczestnicząc w barażach. Teraz raczej nikt im nie zagrozi. O wspomniane baraże natomiast postara się Lipniczanka Lipnica, ewentualnie Myśliwiec Tuchomie lub Bytovia II Bytów, ale najkorzystniej z tego grona na dziś prezentują się lipniczanie. Kolejną grupkę otwiera Sokół Wyczechy, a znajdują się w niej również Start Miastko, Kaszubia Studzienice i w pewnej odległości punktowej MKS Debrzno. Następną tworzy dalszych pięć ekip (KS Gryf Słupsk, Jantaria Pobłocie, Czarni Czarne, Piast Człuchów i trochę na siłę GTS Czarna Dąbrówka), a ostatnią siedem teamów (KS Włynkówko, Wybrzeże Objazda, Echo Biesowice, Zawisza Borzytuchom, Barton Barcino, Chrobry Charbrowo i Leśnik Cewice), które muszą mocno drżeć o byt w okręgówce, przy czym "drżeć" w przypadku charbrowian i cewiczan to eufemizm, bo trudno nam sobie wyobrazić, aby te ośrodki zdołały się podnieść wiosną. Naszym zdaniem zwłaszcza Chrobry to największe rozczarowanie sezonu, bo zainkasowanie czterech dwucyfrówek, oddanie meczu walkowerem oraz dwukrotne zejście z boiska (zdekompletowany zespół) jest dowodem na kryzys głębokości Rowu Mariańskiego...

Czerwono-niebiescy prowadzeni od lipca 2019 roku przez Sławomira Słonkę mają za sobą bardzo solidną jesień, a szczególnie druga jej część była pomyślna i pozwoliła uplasować się na dobrym ósmym miejscu z pokaźnym dorobkiem 31 punktów. Debrznianie zdobyli aż 60 goli i zanotowali wyraźnie dodatni bilans bramkowy. Mimo wszystko odczuwamy pewien niedosyt, bo z łatwością można wymienić te potyczki, w których emkaesiacy mogli uzyskać następne oczka. Zremisowaliśmy na przykład w Barcinie i trudno było cieszyć się z takiego obrotu sprawy, bo mimo prowadzenia Bartonu 3:1 do przerwy to my w doliczonym czasie wygrywaliśmy 4:3 i w ostatniej akcji meczu straciliśmy głupią bramkę. Szokująco wysoka była porażka u siebie z KS Gryfem, czyli zespołem, który na koniec rundy zajął miejsce za podopiecznymi Słonki. Idźmy dalej w poszukiwaniu takich przykładów. Proszę bardzo: trzy spotkania na własnym terenie... 0:0 z Kaszubią (mieliśmy rzut karny), czy porażki z Piastem i Myśliwcem to też bolesne straty. Mniej pewnie, ale jednak możemy dodać do tego zestawu także remis w Czarnem, czy przegraną w Bytowie, gdzie do chwili straty po czerwonej kartce Wojciecha Tarasa gra mogła napawać optymizmem. Ale... nie narzekajmy, bo dobrze pamiętamy, że bywało gorzej i to całkiem niedawno. Trzeba bić brawo zespołowi za naprawdę wyborną postawę w "gościach", gdzie zdobyliśmy 18 punktów, a zatem... o pięć więcej niż u siebie. Naturalnie na taki stan rzeczy duży wpływ miał układ terminarza, niemniej wygrywanie poza domem to nie jest nigdy "bułka z masłem".

34 piłkarzy zgłosiliśmy do rozgrywek, z czego aż 29 osób zagrało przynajmniej jeden raz. Porównując to z całą ligą tylko Chrobry dysponował szerszą kadrą (35 futbolistów!), jednak wynikało to z tworzenia tejże z tygodnia na tydzień z "łapanki", a nie z zamierzonych działań, o czym świadczą rezultaty i pozycja tamtego zespołu w tabeli. W naszym przypadku należy pamiętać, że szybko (po dwóch kolejkach) opuścił MKS Krzysztof Szawarniak, odchodząc na wypożyczenie do Burzy Nowa Wieś Wielka oraz Krystian Szostek, znakomicie spisujący się w sparingach, a w okręgówce widziany na murawie z własnej woli całe... 45 minut! Na pewno bardzo ważne role odgrywają w ekipie MKS-u czterej najbardziej doświadczeni zawodnicy (Paweł Władyczak, Sławomir Słonka, Michał Pacholik i Sebastian Stalka) i na dziś niezwykle trudno widzieć pełnowartościowy team z ul. Sportowej bez tych postaci. W kolejnym szeregu (patrząc na wiek i staż w seniorach) znajdują się Norbert Mucha (bardzo dobra runda), Wojciech Taras, Martin Romanek, Maciej Domański, Błażej Borucki, Kamil Masternak i Bartłomiej Rutyna, a następnie młodzież, ta z roczników 2002, 2003 i najmłodszy (2004) Maciej Kowalski. Z nastolatków najdłużej w dorosłej piłce jest Wojciech Marzec, który ma już ugruntowaną pozycję. Dobre wejście mieli tej jesieni Jakub Kuliński, Gracjan Wenda i Jakub Nykiel, dokładając istotne cegiełki do wyników zespołu chociażby strzelanymi golami. Bodaj największe zaskoczenie in-plus stanowi Nykiel, jednak trzeba też pamiętać o słabszych momentach jak czerwona kartka po meczu z Piastem, czy nieusprawiedliwiony brak obecności na jednym z wyjazdów. Mniej grał w stosunku do możliwości Kacper Bielecki, który dwanaście miesięcy wcześniej jako pierwszy z rocznika 2003 przebił się do seniorów i prezentował wówczas obiecująco. Teraz było gorzej, a na domiar złego po drodze przyplątała się kontuzja, ale niewykluczone, że wiosną "Ciapek" odbuduje pozycję w zespole. Aż dwunastu piłkarzy w różnym przedziale wiekowym i stażu w drużynie rozegrało w tej rundzie co najwyżej cztery spotkania, ale i oni mieli skromny bo skromny, lecz jednak udział w zdobyczach całej ekipy.

Poniżej zamieszczamy tradycyjną tabelkę ze statystykami indywidualnymi wszystkich piłkarzy. Każdy samodzielnie może zanalizować i wyciągnąć wnioski na temat obrazu drużyny w minionych miesiącach i jej poszczególnych ogniw. O kilku kwestiach warto mimo to wprost napisać, jak choćby o liderowaniu w klubowej klasyfikacji strzelców Władyczaka, który minimalnie wyprzedza Stalkę. Akcenty strzeleckie rozłożyły się aż na piętnastu zawodników. O tym, że doświadczenie ma rzeczywiście nieliche znaczenie stanowi również ranking asyst, w którym króluje Pacholik, 11 razy obsługujący dokładnymi zagraniami kolegów. Najwięcej strzałów (licząc łącznie celne i niecelne) oddał Stalka (42), wyprzedzając zaledwie o jedno uderzenie Romanka. Zdecydowanie najczęściej przekraczał przepisy grający bardzo twardo Romanek (42 faule!), z kolei najbardziej poniewierany na murawie był Władyczak (56 razy). Przewidywanie, że kapitan MKS-u znajdzie się na czele takiego zestawienia jest z roku na roku tak oczywiste jak to, że po nocy przychodzi dzień, ale już druga pozycja Boruckiego, faulowanego 47-krotnie (!) to trochę niespodzianka.

Więcej bramek zdobyliśmy w drugich połowach meczów (34 do 26) i o ile przy podziale na kwadranse gry równomiernie rozkładały się nasze trafienia od 46. do 90. minuty, to gdy spojrzymy na zdobycze w pierwszej odsłonie najbardziej owocny był okres między 31. a 45. minutą, a najrzadziej niepokoiliśmy bramkarzy przeciwników do 15. minuty, czyli na początku potyczek. Najbezpieczniejszy dla debrznian był drugi kwadrans I połowy (zaledwie trzy stracone bramki), najgorszy od 31 do 45. minuty, chociaż i tak to druga część spotkania okazała się mniej pomyślna co do strat (20 goli do 18 w premierowych 45 minutach).

Słów kilka jeszcze o rzutach karnych. Dwanaście razy sędziowie gwizdali w tej rundzie jedenastki w potyczkach z udziałem teamu debrzeńskiego i byli w tych działaniach hojni jednakowo dla nas i naszych rywali. Z sześciu okazji wykorzystaliśmy pięć (na plus dwukrotnie Stalka i Władyczak, raz Pacholik, a nieudanie B. Rutyna), natomiast oponenci czerwono-niebieskich byli stuprocentowo skuteczni, bowiem Słonka sięgał po piłkę do siatki po każdym z takich strzałów (mecze z Echem, KS Włynkówko, Lipniczanką, GTS-em, Piastem i Myśliwcem).

Razem: 19 meczów, 9 zwycięstw, 4 remisy, 6 porażek, 31 punktów, bramki 60-38

U siebie: 9 spotkań, 4 wygrane, 1 remis, 4 przegrane, 13 punktów, gole 30-18

Wyjazd: 10 spotkań, 5 wygranych, 3 remisy, 2 przegrane, 18 punktów, gole 30-20

Mecze (w nawiasach liczba spotkań w pełnym wymiarze czasowym):
Sławomir Słonka 19(19), Paweł Władyczak 19(18), Norbert Mucha 18(18), Sebastian Stalka 17(12), Wojciech Taras 17(12), Michał Pacholik 17(7), Jakub Kuliński 17(1), Gracjan Wenda 17(1), Martin Romanek 16(10), Jakub Nykiel 16(0), Maciej Domański 15(8), Błażej Borucki 14(12), Wojciech Marzec 14(10), Kamil Masternak 14(2), Kacper Bielecki 11(0), Maciej Kowalski 10(0), Bartłomiej Rutyna 6(1), Krzysztof Dudzic 4(0), Wojciech Kaczmarek 4(0), Patryk Klejdysz 4(0), Mariusz Góra 3(0), Dawid Kleist 3(0), Marek Lisewski 3(0), Wojciech Marczak 3(0), Krzysztof Szawarniak 2(1), Michał Kawczak 1(0), Maciej Petryczko 1(0), Łukasz Płóciennik 1(0), Krystian Szostek 1(0)

Nie grali:
Bartłomiej Lica, Damian Litwiniuk, Szymon Malmon, Tomasz Małka, Radosław Wójtowicz

Gole:
10- Paweł Władyczak, 9- Sebastian Stalka, 5- Jakub Nykiel, Michał Pacholik i Martin Romanek, 4- Kamil Masternak, Bartłomiej Rutyna, Wojciech Taras i Gracjan Wenda, 2- Kacper Bielecki, Błażej Borucki i Jakub Kuliński, 1- Patryk Klejdysz, Wojciech Marzec i Krzysztof Szawarniak + jeden gol samobójczy

Żółte kartki:
5- Martin Romanek i Wojciech Taras, 3- Błażej Borucki, 2- Maciej Domański, Michał Pacholik, Sebastian Stalka i Paweł Władyczak, 1- Patryk Klejdysz, Wojciech Marczak, Wojciech Marzec, Kamil Masternak, Norbert Mucha, Jakub Nykiel, Łukasz Płóciennik, Bartłomiej Rutyna, Sławomir Słonka i Gracjan Wenda

Czerwone kartki:
2- Wojciech Taras (bezpośrednia i w konsekwencji dwóch żółtych), 1- Maciej Domański (bezpośrednia), Jakub Nykiel (bezpośrednia, po meczu)

MKS vs rywale:
Strzały celne: 165-125
Strzały niecelne: 138-109
Rzuty rożne: 119-70
Spalone: 61-54
Faule: 216-274
Żółte kartki: 31-39
Czerwone kartki: 4-2
Karne: 6-6

Gole zdobywane i tracone:
1-15 min. 5-6
16-30 min. 8-3
31-45 min. 13-9
+45 min. 0-0
46-60 min. 12-6
61-75 min. 11-6
76-90 min. 11-7
+90 min. 0-1

Widzowie:
U siebie: 850 (cztery mecze bez publiczności)
Wyjazd: 320 (trzy mecze bez publiczności)


z
a
w
o
d
n
i
k
m
e
c
z
e
c
z
a
s

g
r
y
b
r
a
m
k
i
a
s
y
s
t
y
c
e
l
n
e
n
i
e
c
e
l
n
e
f
a
u
l
e
f
a
u
l
o
w
a
n
y
s
p
a
l
o
n
e
Sławomir Słonka19171012
Paweł Władyczak191680105161514568
Norbert Mucha1816201159171
Wojciech Taras1714504211517173
Sebastian Stalka17144896241812166
Michał Pacholik17139551116125251
Martin Romanek1613685423184294
Błażej Borucki14120423423471
Maciej Domański1511581572175
Wojciech Marzec141068122189
Gracjan Wenda17101745121614223
Kamil Masternak148574113712169
Jakub Kuliński1771326412104
Jakub Nykiel1657751843117
Bartłomiej Rutyna648042108512
Kacper Bielecki11294216331
Krzysztof Szawarniak2163142141
Maciej Kowalski10104132
Wojciech Marczak3102121
Patryk Klejdysz49313322
Mariusz Góra3521
Krystian Szostek145221
Krzysztof Dudzic444131
Wojciech Kaczmarek44312
Marek Lisewski3272
Dawid Kleist3211
Michał Kawczak1101
Łukasz Płóciennik19
Maciej Petryczko16

::  Copyright © 2003-2021 MKS Debrzno  ::  Web design by Robert Białek  ::  Wszelkie prawa zastrzeżone  ::