Wygrana czerwono-niebieskich, K. Masternak królem strzelców05.08.2019r.
Ósmy raz w historii towarzyskiego turnieju seniorów o "Puchar Lata" pierwsza lokata przypadła gospodarzom. MKS zwyciężył we wszystkich trzech spotkaniach niedzielnej imprezy i zdystansował innych uczestników zawodów. Okazałe trofeum pozostało zatem w Grodzie Dzika. Całość możemy uznać za udane przedsięwzięcie, chociaż kapryśna pogoda (grzmoty, błyski, w trakcie jednego ze spotkań "ściana" deszczu) nie ułatwiała zadania futbolistom i organizatorom.

Los tak chciał i późniejsze wyniki potyczek, że w przedostatniej zmierzyły się Jantar Pawłowo z Tarnovią Tarnówka, a w ostatniej MKS z Krajną Sępólno Krajeńskie, czyli de facto, patrząc na tabelę, były to gry o trzecią i pierwszą pozycję. Turniej bardzo dobrze zaczęli sępoleńscy piłkarze gromiąc na otwarcie Jantar 5:0. Co ciekawe, ekipa Krajny została podzielona na dwie części, bo o tej samej porze... inaugurowała sezon meczem Pucharu Polski z Łokietkiem Wierzchucin Królewski. Ta dowodzona przez Bartosza Burkiewicza (sam zresztą zdobył trzy gole) wygrała na wyjeździe 8:1, z kolei nad Debrzynką zespół poprowadził starszy z rodu Burkiewiczów, Dariusz.

Kolejne dwa mecze naszej imprezy odbyły się z udziałem emkaesiaków i obydwa team Sławomira Słonki rozstrzygnął na swoją korzyść. Najpierw pokonaliśmy Tarnovię 2:1, a pierwszy (lecz nie ostatni) raz błysnął tego dnia skutecznością Kamil Masternak. Dał debrznianom prowadzenie do przerwy, a potem, już przy stanie 1:1 wykończył z łatwością świetną akcję Kacpra Bieleckiego. Z Jantarem drużyna z ul. Sportowej męczyła się w I części i dopiero po zmianie stron udowodniła przewagę. Błąd golkipera z Pawłowa skrzętnie wykorzystali na spółkę Maciej Domański z K. Masternakiem, którzy sprytnie, szybko wznowili grę z rzutu wolnego pośredniego i "Master" niezwłocznie wcelował do bramki. Po chwili rzut karny zamienił na trafienie Sebastian Stalka (faulowany był Domański), a rezultat na 3:0 ustalił Domański. Początkowo gola zapisaliśmy Radosławowi Wójtowiczowi, bo faktycznie "Zola" uderzał zza szesnastki, ale po drodze tor lotu futbolówki zmienił Maciej i to jemu ostatecznie przyznaliśmy bramkę.

Później było wspomniane, dokuczliwe oberwanie chmury. Zawodnicy Krajny i Tarnovii (4:1 dla pierwszych) twardo zmagali się z przeciwnościami aury i ambitnie rywalizowali do końcowego gwizdka. W przedostatnim starciu Jantar gonił Tarnovię od stanu 0:2 i wywalczył remis, jednak to ich rywale i tak zajęli miejsce na trzecim stopniu podium. Nieliczni kibice, którzy pozostali na obiekcie do spotkania MKS-u z Krajną, na pewno nie żałowali postanowienia. Dwukrotnie przeciwnicy wygrywali (1:0 i 2:1) po trafieniach Kamila Moska, ale gospodarze nie zrezygnowali z prób odwrócenia losów meczu. Czystej sytuacji nie zmarnował tuż po przerwie Patryk Klejdysz, ale najważniejsze wydarzenia miały miejsce w ciągu 60 sekund w drugiej fazie II połowy. W 31 min. po zagraniu ręką jednego z piłkarzy Krajny i konsultacji sędziowskiej (zdania co do słuszności decyzji były podzielone) MKS wykonywał jedenastkę i do siatki wcelował pewnie K. Masternak, a za moment, w 32. minucie fantastyczną akcję przeprowadził Bielecki. "Ciapek" będąc przy linii końcowej ograł jednym zwodem dwóch konkurentów, podciągnął parę metrów i niemal z zerowego kąta posłał "bombę" w przeciwległy róg bramki Krajny, wzbudzając aplauz na trybunach. Zuchwała to była próba i co najważniejsze udana!

Interesująco było w rywalizacji o tytuł króla strzelców. Po cztery bramki zgromadzili K. Mosek, Kamil Pestka oraz K. Masternak i zarządzono dogrywkę na karne. "Master" bez problemu strzelił gola, natomiast Mosek kopnął futbolówkę ponad poprzeczkę, a Pestka nie zdołał przechytrzyć Słonki. W pojedynku trzech Kamilów najlepszy był zatem ten z Debrzna i dołączył do licznego grona starszych poprzedników, a więc Krzysztofa Borkowskiego, Andrzeja Korosia, Leszka Begera, Radosława Wójtowicza, Mirosława Kisełyczki, Patryka Klejdysza, Bartłomieja Rutyny (dwukrotnie!) i Pawła Wegnera, którzy w barwach MKS-u w dziejach letniego turnieju zgarniali statuetkę za snajperską koronę.

Dwie pozostałe nagrody indywidualne powędrowały do rąk zawodników Krajny. Mosek jednogłośnie zdaniem trenerów zasłużył na miano MVP zawodów, a inny Kamil (Bryś) został uznany najlepszym bramkarzem. Wszystkie suweniry wręczał obecny na podsumowaniu imprezy burmistrz Debrzna Wojciech Kallas.

Serdeczne podziękowania dla osób, które pomagały przy organizacji turnieju. Przypominamy, że zawody zrealizowaliśmy w ramach zadania publicznego "Od przedszkolaka po oldboja - aktywni sportowo 2019" dofinansowanego przez Gminę Debrzno.

Wyniki meczów i strzelcy goli:

Krajna- Jantar 5:0 (3:0)
1:0 Paweł Zieliński (7), 2:0 Kamil Pestka (9), 3:0 Kamil Mosek (20), 4:0 Maciej Kaczmarek (25), 5:0 Kamil Pestka (36)

MKS- Tarnovia 2:1 (1:0)
1:0 Kamil Masternak (12), 1:1 Krystian Urbański (25), 2:1 Kamil Masternak (27)
MKS: Słonka- W. Taras (27 Domański), W. Marzec, Góra, Borucki- Bielecki, Stalka, Mucha, Marczak (35 Wójtowicz)- K. Masternak (35 K. Dudzic), P. Klejdysz (21 Kamowski)

MKS- Jantar 3:0 (0:0)
1:0 Kamil Masternak (25), 2:0 Sebastian Stalka (28-k), 3:0 Maciej Domański (33)
MKS: Słonka- W. Taras, W. Marzec, Góra, Borucki- Bielecki (31 K. Dudzic), Stalka, Mucha, Marczak (21 Domański)- K. Masternak (30 Wójtowicz), P. Klejdysz (21 Kamowski)

Krajna- Tarnovia 4:1 (1:1)
0:1 Paweł Wołąsewicz (7), 1:1 Kamil Pestka (13), 2:1 Maciej Kaczmarek (22), 3:1 Kamil Mosek (24), 4:1 Kamil Pestka (30)

Jantar- Tarnovia 2:2 (0:1)