Regulaminowe nowości20.07.2018r.
Zarząd Pomorskiego Związku Piłki Nożnej jakiś czas temu uchwalił kilka ważnych zmian w regulaminach rozgrywek mistrzowskich i pucharowych. Ponieważ dopiero niedawno pojawiły się informacje w tej kwestii na witrynie internetowej wojewódzkiej centrali mogliśmy się z nimi zapoznać i wyłuskać te, które mają wpływ na funkcjonowanie drużyn MKS-u Debrzno lub stanowią ciekawostkę dla kibiców.

Po pierwsze: już nie tylko w klasie B seniorów nie ma obowiązku przebywania na boisku przynajmniej jednego zawodnika o statusie młodzieżowca. Ten "przywilej" (naszym zdaniem wątpliwy) rozszerzono o klasę A. Bez zmian (na razie, bo kto wie, co przyniesie przyszłość) pozostają zapisy dotyczące klasy okręgowej i IV ligi, gdzie musi być jednocześnie na murawie co najmniej dwóch piłkarzy (patrząc na sezon 2018/2019) urodzonych w roku 1998 (lub oczywiście młodszych).

Po drugie: w przypadku, gdy drużyna gości nie stawi się na zawody mistrzowskie lub pucharowe, dotąd gospodarze byli zobowiązani do wypłacenia trójce sędziowskiej pełnego zwrotu kosztów podróży oraz 50% przysługującego ekwiwalentu. Po korekcie trzeba będzie przekazać każdemu arbitrowi kwotę stanowiącą 75% ekwiwalentu, już bez osobnego uwzględniania kosztów podróży, które de facto od wiosny 2018 roku są wliczane w omawiany ekwiwalent.

Po trzecie: w rozgrywkach Pucharu Polski, kiedy dojdzie do dogrywki, w tych dodatkowych 30 minutach trenerzy zespołów będą mogli dokonać piątej zmiany. To może nie jakieś rewolucyjne, ale z pewnością ważne postanowienie, idące zresztą z duchem czasu. Skoro bowiem na niedawnych mistrzostwach świata od 1/8 finału szkoleniowcy uzyskali możliwość nadprogramowej roszady, to... dlaczego nie u nas w regionie?

Po czwarte: wymóg ciążący na kierowniku drużyny, aby generować protokół meczowy w systemie extranet (tak było już w kampanii 2017/2018 od ekstraklasy po okręgówkę) został teraz rozbudowany na WSZYSTKIE ligi włączając w to każdą kategorię wiekową dzieci i młodzieży. To mały kłopot organizacyjny dla klubów (przyzwyczajenie się i wdrożenie w trakcie rozgrywek), za to ogromne ułatwienie i uproszczenie pracy dla sędziego głównego, który po zakończeniu spotkania musi jedynie uzupełnić istniejące już w sieci sprawozdanie o takie elementy jak gole, kartki, zmiany, ewentualnie wydarzenia specjalne (kontuzje, zakłócenia porządku itd.)