Wójcik i długo, długo nic...13.03.2017r.
Czy rywalizacja wśród najlepszych strzelców w seniorskiej okręgówce w obecnym sezonie jest rozstrzygnięta? Jeśli spojrzymy obiektywnie na klasyfikację na półmetku edycji 2016/2017, wiele wskazuje na to, że tak. Zdecydowanie wysforował się na jej czoło Kamil Wójcik. Reprezentant Jantara Ustka aż 25 razy pokonywał bramkarzy przeciwnych drużyn i jest na prostej drodze do snajperskich zaszczytów.

O tym, że jak na warunki naszego regionu to nietuzinkowy napastnik mogliśmy przekonać się niejednokrotnie. Przypomnieć warto, że do czerwca 2015r. reprezentował barwy KS Damnica, gdzie wywalczył m.in. tytuł wicekróla strzelców (27 trafień), tuż za debrznianinem Pawłem Wegnerem (33) w kampanii 2013/2014 oraz wprawdzie dalsze miejsce w rankingu, lecz także z pokaźnym dorobkiem (25 bramek), w sezonie 2014/2015. Po przejściu półtora roku temu do Ustki również w IV lidze trzymał fason (wg nieoficjalnych danych 18 trafień), a co ważne, mimo degradacji, pozostał w klubie z letniej stolicy Polski. Dziś jest zdecydowanym faworytem do zwycięstwa w zmaganiach "goleadorów", a jeśli utrzyma formę z I części rozgrywek, ma nawet szansę wymazać rekord Łukasza Kościana (Sokół Wyczechy) sprzed dwunastu miesięcy (45 bramek).

Za Wójcikiem spory tłok, ale dystans dzielący grupę pościgową jest znaczący. Dziewięciu zawodników zdobyło dziesięć lub więcej goli, a znajdujący się z przodu "peletonu" Dominik Stencel z Jantarii Pobłocie ma ich 14, zatem aż o jedenaście mniej od lidera. To duża, naprawdę bardzo duża różnica. Szóstą pozycję okupuje Wegner. "Diabeł" od powrotu czerwono-niebieskich do klasy okręgowej w 2013 roku strzelił łącznie już... 112 bramek w meczach o punkty, ale obecna edycja jest jak dotąd najmniej obfita w jego gole. Różne są tego przyczyny (m.in. pauza za czerwoną kartkę), lecz Paweł z pewnością nie powiedział ostatniego słowa i dołoży w rundzie rewanżowej do swojego dorobku następne trafienia.

Jesienią futboliści okręgówki zdobyli 509 goli, z czego gospodarze 299, a przyjezdni 210. Średnio na jedno spotkanie przypada 4,24 bramki, a na serię 33,93. Najwięcej padło w kolejkach czwartej i ósmej (po 40), najmniej natomiast w dziewiątej (26). Odnotowano tylko cztery trafienia samobójcze, z czego skorzystały drużyny Startu Miastko, Jantarii, Kaszubii Studzienice i Słupi Kobylnica. Kibice nie narzekali, gdyż zaledwie raz przydarzył się rezultat bezbramkowy. Było to w potyczce Jantaria-Karol Pęplino w szóstej kolejce. Czterokrotnie w pojedynczej serii więcej goli strzelili goście niż miejscowi (pierwsza, trzecia, piąta i trzynasta). W przeciwieństwie do poprzedniego sezonu nie zapisaliśmy żadnej dwucyfrówki, a najbliżej tego były Jantaria (9:1 z Garbarnią Kępice w ósmej serii) i Jantar (9:0 z Leśnikiem Cewice w piętnastej).

Ogółem 149 futbolistów zdobywało bramki, przy czym najwięcej (dwunastu) wywodziło się z teamu lidera, czyli Startu. Jedenastu reprezentuje barwy Jantarii, Piasta Człuchów, Diamentu Trzebielino i Leśnika. Na końcu tej klasyfikacji zdecydowanie dwie ekipy, tj. Słupia (tylko pięciu strzelców goli!) oraz Wybrzeże Objazda (sześciu). Dla czerwono-niebieskich trafiało dziewięciu zawodników.

Nader skromnie (w porównaniu rzecz jasna z ubiegłym sezonem) wygląda lista piłkarzy, którzy uraczyli sympatyków "kopanej" hat trickami lub większą niż trzy gole zdobyczą w jednej konfrontacji ligowej. Widnieje na niej (poniżej) niedużo, bo dziewięć nazwisk, w tym dwa związane z MKS-em. Najskuteczniejszy od paru lat snajper emkaesiaków Wegner trzykrotnie zmuszał do kapitulacji bramkarza Leśnika, z kolei kapitan teamu z Grodu Dzika Sebastian Stalka popisał się podobnym wyczynem w derbach z Piastem w Człuchowie oraz w starciu na własnym boisku z Garbarnią. Co ciekawe, czynił to akurat wówczas, gdy na murawie... nie było "Diabła".

5- Kamil Wójcik (Jantar)
4- Dominik Stencel (Jantaria)
3- Wójcik dwa razy, Radosław Terefenko (Sparta) dwa razy, Sebastian Stalka (MKS) dwa razy, Karol Petrus (Karol), Artur Rzepiński (Kaszubia), Stencel, Daniel Zawada (Diament), Paweł Wegner (MKS), Michał Kaszuba (Jantar)