Letnie zawody dla GLKS-u02.08.2015r.
Triumfem beniaminka wielkopolskiej IV ligi GLKS Wysoka zakończyła się siedemnasta edycja turnieju piłki nożnej seniorów o "Puchar Lata" rozegrana na Stadionie Miejskim w Debrznie. Zwycięska ekipa zgromadziła siedem oczek, wyprzedzając lepszym bilansem bramkowym MKS Debrzno. Trzecia lokata przypadła w udziale Gwieździe Karsin, a czwarta Chojniczance II Chojnice.

Czerwono-niebiescy pokazali się z korzystnej strony. Nasz zespół na inaugurację zawodów zremisował ze świeżo upieczonym czwartoligowcem, GLKS-em Wysoka 1:1. Jak się potem okazało to spotkanie zadecydowało o pierwszeństwie w turnieju. Debrznianie po wyrównanej I połowie osiągnęli lekką przewagę po zmianie stron, lecz to wówczas stracili gola po strzale Michała Szalskiego. Przypomnieć warto, że ekipa z Wysokiej gościła u nas na Pucharze Lata w 2004 roku. Wówczas w jej składzie był właśnie Szalski, a także drugi z zawodników, który przyjechał powtórnie na imprezę, Kacper Niemczyński. Remis uratował emkaesiakom Sebastian Stalka, umieszczając futbolówkę w siatce ładnym, technicznym uderzeniem.

Drugi występ MKS-u to wygrana 2:1 z rezerwami Chojniczanki Chojnice. Zasłużona, bo chociaż po szybkim trafieniu Pawła Wegnera wyrównał na początku II części z karnego Jacek Podgórski, to riposta Stalki była właściwa i dała teamowi Pawła Władyczaka trzy punkty. Zawody kończyliśmy konfrontacją z Gwiazdą Karsin. Wystarczyło sześć minut, aby "ustawić" grę, bo bramki Wegnera i Patryka Klejdysza oznaczały w miarę bezpieczną przewagę. Karsinianie złapali kontakt po golu Tomasza Pestki, lecz wkrótce odpowiedział P. Klejdysz. W doliczonym czasie rezultat 3:1 mógł z perspektywy Gwiazdy poprawić jeszcze Pestka, jednak fatalnie spudłował z rzutu karnego.

GLKS zwyciężył w turnieju dzięki dobrej skuteczności w swoim ostatnim spotkaniu, z Chojniczanką II. Dla pewności klub z okręgu pilskiego potrzebował trzybramkowej przewagi (lub dwubramkowej, ale nie 2:0, tylko 3:1, 4:2 itd.) i plan zaczął realizować nadzwyczaj szybko. Już w premierowej akcji na listę strzelców wpisał się Piotr Ginda-Kopeć i była to zapowiedź nie tylko szturmu na najwyższy stopień podium, ale także... atak na indywidualną snajperską koronę. Jak się bowiem później okazało wyraźną wygraną 5:1 zespół osiągnął w głównej mierze właśnie dzięki temu piłkarzowi, który aż czterokrotnie lokował futbolówkę w celu. W ciągu 40 minut wyprzedził więc przodującego w tej klasyfikacji Pestkę i sięgnął po pamiątkową statuetkę!

Rozczarowali chojniczanie. Trener Leszek Szank nie miał powodów do zadowolenia. Zgłosił do rywalizacji aż 23 zawodników, przy czym sześciu z nich dzień wcześniej było w pierwszoligowym składzie na meczu z Miedzią w Legnicy, w tym trzech zaliczyło tam kilkuminutowe epizody. Michał Dumieński, Damian Garbacik, Andrzej Rybski, Przemysław Czerwiński, Paul Grischok, Bartłomiej Niedziela zagrali z Gwiazdą, Grischok i Niedziela zdobyli nawet po golu, ale ogólnie ci, o których można było sądzić, że "zrobią różnicę" zaprezentowali się przeciętnie. Na dodatek Mrozik ujrzał czerwoną kartkę. W pozostałych dwóch konfrontacjach szansę dostała młodzież, która poniosła dwie porażki, a na pocieszenie pozostał drużynie laur dla Podgórskiego, uznanego przez grono decydujących o tym szkoleniowców MVP zawodów.

Najlepszym bramkarzem trenerzy wybrali debrznianina Roberta Oleksiewicza, który co ciekawe debiutował w letnim pucharze w pierwszej jego edycji, czyli w 1999r., a następnie miał... szesnastoletnią pauzę w występach. Jedynie Robert Rutyna w przeszłości (a konkretnie w 2006r.) zgarnął identyczną nagrodę spośród reprezentantów klubu z Grodu Dzika, Sławomir Słonka uczynił to w 2009r. w barwach Jedności Zakrzewo. Piłkarze zdobyli ogółem 24 gole, było więc na co popatrzeć. Tylko dwa lata temu, w 2013r., bardziej gnębili stojących między słupkami, bo wtedy piłka lądowała w siatce 26 razy. GLKS jest pierwszym w dziejach imprezy zespołem z zewnątrz (MKS jako gospodarz triumfował siedmiokrotnie), który wygrał ją drugi raz, a ponieważ uczynił to po jedenastoletniej przerwie, w drugim swoim starcie, wychodzi na to, iż kolejne zaproszenie wyślemy teamowi Tomasza Miedzińskiego w 2026 roku...

Dziękujemy za pomoc przy organizacji zawodów wielu życzliwym osobom, a szczególnie Jerzemu Pelowskiemu (obsługa grilla) i Bartłomiejowi Grochowinie (przekazał tradycyjnie pieczywo). Podkreślić warto, że turniej zrealizowaliśmy jako część zadania publicznego z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu pn. "Sport? TAK!- Debrzno 2015" dofinansowanego przez lokalny samorząd.

Mecze MKS Debrzno:

MKS- GLKS Wysoka 1:1 (0:0)

0:1 Michał Szalski (34)
1:1 Sebastian Stalka (38)

MKS: Słonka (21 Oleksiewicz, 35 M. Biszczanik)- Szczubiał, Wieczorek, Kawczak, Kałdowski- Stalka, Władyczak, Malmon (21 Szostek), Płóciennik (32 Barczewski)- Wegner, P. Klejdysz (28 Marczak)

MKS- Chojniczanka II Chojnice 2:1 (1:0)

1:0 Paweł Wegner (3)
1:1 Jacek Podgórski (25-k)
2:1 Sebastian Stalka (29)

MKS: M. Biszczanik (21 Słonka)- Szostek, Wieczorek, Szczubiał (21 K. Masternak), Kawczak- Stalka, Władyczak, Malmon, Płóciennik (30 Barczewski)- Wegner, P. Klejdysz (31 Marczak, 37 Kałdowski)

MKS- Gwiazda Karsin 3:1 (2:0)

1:0 Paweł Wegner (3)