Szkoda tej inauguracji 08.09.2012r.
Minimalną porażką zakończyli swój pierwszy występ ligowy w edycji 2012/2013 juniorzy starsi MKS-u. Przegraliśmy u siebie z Kolejarzem Chojnice 2:3 i na pewno żal tego spotkania, bo debrznianie mogli wywalczyć co najmniej jeden punkt.
Trener Sławomir Słonka nie miał w tym meczu żadnego pola manewru, gdyż dysponował jedenastoma piłkarzami i... nikim więcej. Ławka rezerwowych w sobotnie przedpołudnie świeciła pustkami, co tylko potęgowało trudność zadania, jakie czekało jego podopiecznych. Po ponad rocznej przerwie wrócił do piłki nożnej Łukasz Chomiuk, ambitnie grał nie będący w pełni sił po czwartkowym treningu Wojciech Żelazny. Z kolei Krystian Szostek już w trakcie pierwszej odsłony doznał lekkiego urazu i też obawialiśmy się czy dokończy zawody. Rozpoczęliśmy je niezbyt dobrze. Premierowe 45 minut należało do gości, którzy zyskali przewagę i stworzyli kilka dobrych okazji na objecie prowadzenia. Wytrzymaliśmy ponad pół godziny, ale w 33 min. nie udało się uniknąć straty gola. Uderzenie z dystansu i piłka po rękawicach lekko wysuniętego przed linię Kacpra Stasierowskiego wtoczyła się do siatki. W 39 min. było 0:2. Prostopadła piłka, błąd naszej defensywy, sytuacja sam na sam i płaski strzał jednego z chojniczan obok wychodzącego Stasierowskiego. Z naszej strony największe zagrożenie starał się stwarzać Szostek, który dobrze "wszedł" w mecz, jednak do przerwy nic nie wskóraliśmy. Znacznie lepiej było po zmianie stron. Podjęliśmy walkę, spychając przyjezdnych wyraźnie do obrony. Sygnał do ataku dał Bartłomiej Rutyna mocnym uderzeniem z ponad 20 metrów w 47. minucie. W 57 i 59 min. znowu Rutyna próbował zaskoczyć golkipera Kolejarza. Za pierwszym razem bramkarz odbił z kłopotami futbolówkę, drugi strzał był nieznacznie niecelny. Wreszcie w 65. minucie uzyskaliśmy kontaktowe trafienie. Po wolnym Rutyny piłka trafiła do Mateusza Bucholca, który zagrał do Krzysztofa Szawarniaka. "Szuwar" wykorzystał chaos pod bramką gości i z bliska zdobył ważnego gola. To rozochociło czerwono-niebieskich. W 71 min. fantastycznym uderzeniem z 25 metrów wyrównał Rutyna, lokując futbolówkę przy słupku. To był rzeczywiście piękny gol. 2:2 i... nadzieja na poprawienie jeszcze tego wyniku, bo MKS rozgrywał w tym momencie dobre zawody. Niestety, seria błędów linii obrony i Stasierowskiego w 84. min. kosztowała debrznian utratę bramki na 2:3, po której gospodarze już nie zdołali odpowiedzieć. Za charakter pokazany w drugiej części duży plus, za pomyłki w grze obronnej bura... Trzeba jednak wierzyć, że z czasem będzie lepiej. Drugie spotkanie rozegramy w niedzielę 16 września o godz. 15.00 na wyjeździe z Radunią Stężyca.

MKS Debrzno - Kolejarz Chojnice 2:3 (0:2)
Bramki dla MKS-u: Krzysztof Szawarniak (65), Bartłomiej Rutyna (71)
MKS: Stasierowski - M. Bucholc, Mich. Walkiewicz, Chomiuk, Barczewski - Piątkowski, Góra, Szawarniak, Szostek - Żelazny, Rutyna