Dobrze zacząć 17.08.2012r.
19 sierpnia o godz. 17.00 nastąpi inauguracja sezonu piłkarskiego 2012/2013 w Debrznie. O tej porze seniorzy MKS-u w meczu klasy A zagrają na własnym boisku z Lipniczanką Lipnica.
Tak się składa, iż poprzednią edycję kończyliśmy potyczką z tym samym rywalem tyle, że na wyjeździe. Teraz, w "odnowionej", powiększonej o dwa kluby klasie rozgrywkowej czerwono-niebiescy mają rywalizować o jak najwyższą lokatę. Celem zespołu jest powrót do klasy okręgowej, lecz stawka jest tak wyrównana, że można w ciemno przyjąć, iż wszystkie spotkania będą trudne i żaden z zespołów nie może czuć się faworytem. Skład grupy, w której nie ma żadnego spadkowicza, zwiastuje ciekawą rywalizację bez "dominatorów". Kadra drużyny trenera Pawła Władyczaka liczy na ten moment 31 zawodników, ale choć taką liczbę piłkarzy zgłosiliśmy do rozgrywek, to nie oznacza automatycznie, że wszyscy są do dyspozycji szkoleniowca. Przede wszystkim należy zauważyć brak Andrzeja Tarasa, kapitana ekipy i jednej z jej najważniejszych postaci. "Daglas" wyjechał do pracy na Wyspy Brytyjskie i prędko zapewne nie wróci. To duże osłabienie MKS-u. Również nie ma co liczyć na częste występy nestora debrzneńskich futbolistów Ireneusza Nowaka. Powód ten sam co w przypadku A. Tarasa. Poza Polską przebywa także Marcin Tyda, ale powrót ma nastąpić dość szybko. Odważnie walczący o miejsce w składzie w ubiegłym sezonie Szymon Malmon będzie teraz występował w Pomorskiej Lidze Juniorów A w barwach Piasta Człuchów. Dla MKS-u to strata, dla zawodnika szansa rozwoju i rywalizacji z silnymi młodzieżowymi ekipami m.in. z Trójmiasta. Tyle o kłopotach, teraz o plusach. Sześć nowych twarzy pojawiło się w drużynie znad Debrzynki. Zupełnymi beniaminkami w tym gronie są Bartosz Lewandowski i Jakub Bojk. "Lewy" dotąd nie grał w żadnych rozgrywkach mistrzowskich, ale latem rozpoczął treningi w MKS-ie i zaaklimatyzował się bez problemu. Szkoda, że tak późno trafił do klubu, ale ważne, że w ogóle tu się znalazł, bo jest młodym, perspektywicznym obrońcą i z czasem może stać się jedną z istotniejszych postaci tej formacji. Bojk z kolei po wielu latach gry w Piaście Człuchów będzie próbował piłkarskiego szczęścia w naszym klubie. Jego przyjście powinno zaostrzyć rywalizację wśród napastników. Życzymy powodzenia w nowym środowisku. Nie ma wątpliwości, że największe wzmocnienie powinien jednak stanowić powrót po trzymiesięcznym pobycie w Człuchowie Sebastiana Stalki. "Stala" wiele razy udowadniał w niedalekiej przeszłości w MKS-ie, że potrafi "zrobić różnicę" i na to liczą również tym razem kibice. W kadrze jest też trzech juniorów, za którymi sporo gier kontrolnych. Mariusz Góra, Krystian Szostek i Wojciech Żelazny nabierali w nich doświadczenia i chociaż priorytetem będzie dla nich z pewnością gra w swojej kategorii wiekowej, to być może P. Władyczak w którymś momencie skorzysta z ich umiejętności w dorosłym zespole. Co nas czeka w niedzielę? W sparingach MKS wyglądał solidnie (a przecież nie należało to niegdyś do reguły), co oznacza umiarkowany optymizm. Nie ukrywajmy, liczymy na trzy punkty, dobre wejście w sezon, umocnienie przekonania, iż wspólna praca powoli przynosi pożądane efekty. Gramy jednak z niewygodnym, nieobliczalnym rywalem, który zdolny jest do sprawiania niespodzianek. Tak naprawdę niewiadomą pozostaje podstawowa jedenastka, jaką desygnuje na murawę trener MKS-u. Dał możność gry w okresie sparingowym dużej liczbie zawodników, każdy miał lepsze i gorsze momenty, a teraz przychodzi czas na weryfikację przygotowań. To będzie szósty w historii mecz MKS-u z Lipniczanką (wykaz meczów poniżej), trzeci w Debrznie. Dotąd zawsze u siebie wygrywaliśmy z tym przeciwnikiem i... niech tak zostanie. Zapraszamy kibiców na stadion!

1. 19.09.2007r. Lipniczanka- MKS 5:4 (2:0); K. Dudzic, Kisełyczka, Łopienski, Lica (Puchar Polski)
2. 06.09.2009r. Lipniczanka- MKS 1:1 (0:0); Litwiniuk (klasa A)
3. 16.06.2010r. MKS- Lipniczanka 8:0 (4:0); Cabaj 2, Sieg 2, Litwiniuk, Dudek, Władyczak, P. Borkowski (klasa A)
4. 30.10.2011r. MKS- Lipniczanka 3:1 (1:0); A. Taras, Birosz, Stalka (klasa A)
5. 03.06.2012r. Lipniczanka- MKS 4:1 (0:1); Litwiniuk (klasa A)

Ogółem: 2 zwycięstwa MKS-u, 1 remis, 2 wygrane Lipniczanki, bramki 17-11 na korzyść debrznian.