Drugi beniaminek nad Debrzynką 09.09.2011r.
11 września o godz. 15.00. drugi raz w tym sezonie pokażą się własnej publiczności seniorzy MKS-u w spotkaniu ligowym. Przyjedzie do nas Zawisza Borzytuchom, a więc kolejny beniaminek rozgrywek klasy A. Po wizycie Błękitnych Motarzyno mieliśmy spory niedosyt (zaledwie remisowy rezultat), teraz żywimy nadzieję, że debrznianie zademonstrują niezłą formę i zainkasują komplet punktów.
Zawisza rozpoczął ligę od jednego "oczka" zdobytego u siebie z rezerwami Korala Dębnica, następne dwie konfrontacje kończył niepowodzeniem (0:2 z Doliną i 1:2 z Kaszubią), zatem na razie zgromadził tylko 1 punkcik. Na pewno ambicją tego zespołu jest co najmniej bezpieczna lokata w środku tabeli, trzeba się będzie w związku z tym mieć na baczności i zagrać równy mecz przez pełne 90 minut, aby nie przydarzyła się przykra niespodzianka. Goście wrócili do klasy A wygrywając rozgrywki trzeciej grupy klasy B w edycji 2010/2011. Minione lata (te już w XXI wieku) należy zaliczyć raczej do "chudych" w wykonaniu zawiszan. Grali na najniższym szczeblu, dopiero wiosną 2005 r. uzyskali prawo rywalizacji w barażach o awans do klasy A. Mimo aż dwóch szans (z WKS Żoruchowo i Drzewiarzem Rzeczenica) zamiar nie powiódł się. Rok później było lepiej i tym razem gry barażowe z Sokołem Kuleszewo zakończyły się powodzeniem. Dwa lata występów w "Serie A" (2006/2007 i 2007/2008) to średnie wyniki (ósma i szósta pozycja), w następnym sezonie (2008/2009), tym z udziałem naszego MKS-u, było znacznie słabiej i w efekcie po zajęciu przedostatniego, trzynastego miejsca nastąpiła degradacja do klasy B. Próba odzyskania klasy A wiosną 2010 r. nie udała się (III miejsce, awansowały dwa kluby), w tym roku nasi niedzielni rywale zakładany cel bez problemu zrealizowali. Krótka jest historia wzajemnych konfrontacji na linii Debrzno - Borzytuchom. Od powstania MKS-u w 1992 roku zetknęliśmy się z Zawiszą zaledwie czterokrotnie, zawsze na szczeblu klasy A. Wyjazd do Borzytuchomia we wrześniu 1993r. był zarazem pierwszym meczem czerwono- niebieskich poza domem po awansie do klasy A. Honorowe trafienie dla drużyny dowodzonej wówczas przez Tadeusza Nowickiego zaliczył 17-letni wtedy Sylwester Nylec. Co ciekawe, jedynym łącznikiem między przeszłością i teraźniejszością w zespole z Debrzna jest Ireneusz Nowak, który przed osiemnastu laty zagrał 70 minut, a obecnie też ma spore szanse na występ. Bliższe czasowo dwie potyczki z zawiszanami to te z edycji 2008/2009, wygrane dość łatwo przez MKS. Jak będzie pojutrze? Wierzymy, że dobrze...

Dotychczasowe mecze MKS-u z Zawiszą i zdobywcy goli dla klubu z Debrzna:

1. 05.09.1993r. Zawisza - MKS 5:1 (3:1); S. Nylec; (klasa A)
2. 02.04.1994r. MKS - Zawisza 1:1 (0:1); R. Nylec; (klasa A)
3. 02.11.2008r. Zawisza - MKS 0:2 (0:1); Staniol, P. Klejdysz; (klasa A)
4. 13.06.2009r. MKS - Zawisza 4:1 (2:0); A. Taras, P. Klejdysz, Władyczak, Sieg; (klasa A)

Razem: 4 spotkania, dwie wygrane MKS-u, 1 remis, jedno zwycięstwo Zawiszy, bramki 8-7 na korzyść debrznian.