Brda wygrała, Pogoń zawiodła 08.08.2011r.
Trzynaste wydanie turnieju piłki nożnej seniorów w jakimś sensie okazało się pechowe. Pierwszy raz w historii Puchar Lata odbył się w niepełnej obsadzie. Na próżno czekaliśmy na przyjazd zdawałoby się najsilniejszej drużyny spośród anonsowanych czterech, czyli Pogoni Łobżenica.
Na dłuższy komentarz w tej kwestii nie zdecydujemy się jednak, bo pogoniści nań nie zasługują. Storpedowali po prostu imprezę, w której udział potwierdzili grubo ponad miesiąc temu. Nieliczni kibice obejrzeli więc rywalizację trzech klubów, a mecze nieco wydłużono (2x25 minut zamiast planowanych 2x20 minut). W wyniku losowania w inauguracyjnej potyczce zmierzyły się jedenastki Brdy Przechlewo i MKS-u. Po wyrównanym spotkaniu i (przyznajmy to) nie stojącym na rewelacyjnym poziomie, minimalnie lepsi byli przechlewianie, zwyciężając po golu Marcina Łopusińskiego 1:0. W drugiej konfrontacji Brda bezbramkowo zremisowała z Tęczą Brusy, co jak się okazało zapewniło podopiecznym Józefa Gleba pierwszą lokatę, mimo mocno eksperymentalnego zestawienia, w którym znalazło się miejsce również dla... samego trenera. W przechlewskiej ekipie wyróżniał się spokojem interwencji i nienaganną dyspozycją Grzegorz Wirkus, w latach 2007-2009 piłkarz MKS-u, uczestnik letniego turnieju przed czterema laty w barwach klubu znad Debrzynki. W meczu kończącym zawody MKS gładko rozprawił się z Tęczą 4:1. Wprawdzie jako pierwsi trafili do siatki bruszanie (Mateusz Chyła), lecz czerwono-niebiescy błyskawicznie ripostowali po ładnej akcji i strzale Patryka Klejdysza. Po kilku minutach, w odstępie sześćdziesięciu sekund, debrznianie rozstrzygnęli losy spotkania. Najpierw P. Klejdysz z bliska wykończył akcję Wojciecha Marczaka, a chwilę później Ireneusz Nowak wykorzystał sytuację sam na sam z golkiperem po dokładnym zagraniu Sebastiana Stalki. Nasi ustalili wynik tuż po zmianie stron, kiedy w 27 min. w efektowny sposób pokonał bramkarza Krzysztof Dudzic, a asystował mu Łukasz Płóciennik. Okazji na trafienia stworzyliśmy więcej. Między innymi P. Klejdysz był bliski hat-tricka jeszcze w I odsłonie, po przerwie ładnie główkował Łukasz Dudzic.
Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary za udział w imprezie, wyróżniono także statuetkami najlepszego bramkarza (nagroda dla wracającego po kilku latach do Brdy Marka Tandeckiego) i najlepszego zawodnika (Marcin Rodzeń z Tęczy). Tytuł króla strzelców wywalczył P. Klejdysz, który jako jedyny strzelił dwie bramki. Dołączył tym samym do pięciu swoich starszych kolegów, którzy reprezentując MKS sięgnęli po to trofeum w dziejach Pucharu Lata. Wcześniej byli to Krzysztof Borkowski, Andrzej Koroś, Leszek Beger, Radosław Wójtowicz i Mirosław Kisełyczka. Trener Paweł Władyczak sprawdził w turnieju łącznie 18 piłkarzy, przy czym Andrzej Taras i Łukasz Płóciennik dotarli dopiero na drugi mecz, gdyż przed południem przebywali w pracy. Po ponad dziesięciu miesiącach pauzy ponownie wystąpił w bramce Robert Rutyna. Z kolei Nowak zdobył bramkę dla MKS-u po... niemal czterech latach przerwy. Ostatnio wpisał się na listę strzelców we wrześniu 2007 r. w zwycięskim 3:0 boju ze Spartą Sycewice o punkty w klasie okręgowej. Na pewno po tegorocznej edycji pozostanie niedosyt i rozczarowanie, związane z absencją jednej drużyny. Wypada mieć nadzieję, iż taka sytuacja nie powtórzy się w przyszłości.
Za pomoc w organizacji turnieju dziękujemy piekarni "GS Sch" Małgorzaty Grochowina i Dariusza Szymanówki oraz strażakom z OSP Debrzno. Do ligi dwa tygodnie i dwa sparingi MKS-u. Zagramy jeszcze w środę 10 sierpnia o godz. 18.00. u siebie z Polonią Jastrowie, a następnie 14 sierpnia o godz. 17.00. w Zakrzewie z Jednością.