Powrót do przeszłości 12.07.2011r.
Zarząd Pomorskiego Związku Piłki Nożnej kilkanaście dni temu podjął ważną uchwałę związaną z liczebnością grup w zawiadywanych przez siebie klasach rozgrywkowych seniorów. Owe ustalenia wejdą w życie za rok, czyli od sezonu 2012/2013.
I tak IV liga będzie 18-zespołowa, trzy grupy klasy okręgowej (w tym słupska) będą liczyć po 16 klubów, a sześć grup klasy A (w tym dwie słupskie) po 14. Naszym zdaniem to decyzja bardzo słuszna, a jednocześnie oznaczająca swoisty "powrót do przeszłości" i poniekąd przyznanie się do błędu sterników pomorskiego futbolu. Nikt inny bowiem tylko właśnie zarząd Pomorskiego ZPN wymyślił zmniejszenie składów IV ligi i klasy okręgowej po edycji 2007/2008, a rok później również klasy A. Trzeba za to pochwalić działaczy, iż o zmianach (wówczas i obecnie) poinformowano stosunkowo wcześnie. Niegdyś niemal na porządku dziennym polskiego futbolu (tego regionalnego i na szczeblu centralnym) było przecież "zaskakiwanie" klubów (nie)spodziewaną reorganizacją tydzień przed finiszem sezonu, lub wręcz po zakończeniu danej edycji. Tym razem wiadomo z odpowiednim wyprzedzeniem jak będą wyglądały rozgrywki ligowe za 12 miesięcy. Do rozstrzygnięcia pozostaje sprawa zasad awansów i spadków. W przypadku klasy okręgowej wydaje się bardziej logiczna degradacja mniejszej liczby drużyn niż awans dwóch więcej z klasy A. Trudno bowiem sądzić, że z dwóch dwunastozespołowych słupskich grup promocję miałyby uzyskać aż po trzy czołowe kluby. Na oficjalne stanowisko związku trzeba jednak poczekać do opublikowania regulaminu rozgrywek na edycję 2011/2012.