Czy tylko o prestiż? 17.06.2011r.
18 czerwca o godz. 16.00 piłkarze MKS-u Debrzno pożegnają sezon 2010/2011. Zagramy u siebie ostatni mecz ligowy, a rywalem czerwono-niebieskich będzie Polonez Bobrowniki.
Teoretycznie sytuacja w tabeli klasy okręgowej jest klarowna. Przy zgodnym z regulaminem rozgrywek spadku trzech klubów z naszej okręgówki nic nie uchroni przed degradacją debrznian. Wspominaliśmy jednak przy okazji relacji z meczu w Sycewicach, iż pojawiły się przed paroma dniami wstępne informacje o możliwej rezygnacji z gry na tym szczeblu aż dwóch drużyn. Mówi się otwarcie i głośno o Uranii Udorpie i właśnie Polonezie. Uważamy, że niezręcznie jest wypowiadać się akurat nam szerzej na ten temat, ani tym bardziej cieszyć z czyichś problemów, w związku z tym nie ma co nadmiernie emocjonować się możliwymi konsekwencjami takich ruchów ze strony klubów z Udorpia i Bobrownik. Łatwo jednak obliczyć, że gdyby do tego doszło ligę opuściłby zaledwie jeden zespół. Na dziś mamy tę samą liczbę punktów co Swe Pol Link Bruskowo Wielkie i lepszy bilans bezpośrednich spotkań. Przegraliśmy na wyjeździe 2:3, w rewanżu pokonaliśmy bruskowian u siebie 2:1. Obowiązuje reguła UEFA mówiąca, że w przypadku równej liczby zdobytych goli w konfrontacjach między zainteresowanymi drużynami premiowane są bramki strzelone w potyczce poza domem. Aby nie oglądać się na rezultat meczu Swe Pol Link - Piast należy wygrać w sobotę z Polonezem i... spokojnie czekać. Nawet jeśli wszelkie powyższe spekulacje wezmą w łeb debrznianie powinni postarać się o dobry występ przed własną publiką na koniec rozgrywek. Jak będą wyglądać nasze personalia w tym ostatnim spotkaniu? Nie może grać pauzujący za czerwoną kartkę Maciej Maślanyk, zabraknie studentów Krzysztofa Dudzica i Wojciecha Romanowskiego. Niestety, niepewny jest także udział w zawodach Pawła Władyczaka. Trener MKS-u ma zaplanowany wyjazd służbowy i nie wiadomo czy zdoła wrócić do Debrzna w porze meczu. Spotkanie będzie najprawdopodobniej pożegnaniem z Polonezem jednego z najbardziej znanych, doświadczonych i utytułowanych szkoleniowców ziemi słupskiej Tadeusza Wanata. Związany z klubem od wielu lat trener osiągnął z nim największy sukces w 2007 r., gdy po zajęciu drugiego miejsca w klasie okręgowej ograł w barażach Start Mrzezino (3:1 i 0:0) i uzyskał historyczny awans do IV ligi. Po dwóch sezonach spędzonych na tym szczeblu nastąpił powrót do okręgówki, gdzie bobrowniczanie stali się średniakiem ligowej stawki. W tym sezonie wystartowali udanie (jedna porażka w ośmiu meczach), ale potem nie było już tak dobrze. Runda wiosenna jest kompletnie nieudana dla Poloneza, który uciułał ledwie 8 punktów, a bodaj najlepiej zagrał w Czarnem, skąd wywiózł raczej mało spodziewany remis 1:1. Ciekawe jest zestawienie rozegranych dotąd dziewięciu konfrontacji z klubem występującym na co dzień na stadionie w Damnie. Nigdy nie zwyciężyliśmy z Polonezem na wyjeździe, nigdy też nasi rywale nie wygrali w Debrznie! Dramatyczny był bój o utrzymanie w lidze wiosną 2002r., gdy zremisowaliśmy u rywali 1:1 i ten cenny punkt miał później olbrzymie znaczenie. W kwietniu 2005r., wygraliśmy w Debrznie 4:2, m.in. po hat-tricku świetnie usposobionego Leszka Begera, ale ten mecz zapisał się w dziejach z innego powodu. Sędziowie nie zauważyli (sic!) pięknego gola zdobytego dla gości w końcówce przez broniącego dziś barw Garbarni Kępice Jacka Rubinowicza... Wrzesień 2005r. to natomiast najwyższa porażka w historii drużyny seniorów. Zostaliśmy wprost zmiażdżeni w Damnie 1:13... Interesująco było także w maju 2006r., kiedy wygraliśmy 2:1. Decydującą bramkę strzelił rezerwowy Damian Litwiniuk, który zdążył jeszcze potem w krótkim czasie "zarobić" dwie żółte kartki.... Jesienny bój w edycji 2010/2011 zakończył się wysoką porażką MKS-u 2:6, teraz chcielibyśmy udanie zrewanżować się Polonezowi. To na tę chwilę potyczka tylko (i aż) o prestiż, a czy o coś więcej dowiemy się zapewne dopiero kilkanaście dni po sezonie.

Poniżej wszystkie mecze MKS-u z Polonezem i strzelcy goli dla debrznian.

1. 21.10.2001r. MKS - Polonez 5:1 (3:1); Koroś 2, Beger, R. Nylec, K. Borkowski; (klasa okręgowa)
2. 02.06.2002r. Polonez - MKS 1:1 (1:0); Koroś; (klasa okręgowa)
3. 29.08.2004r. Polonez - MKS 3:0 (0:0); (klasa okręgowa)
4. 10.04.2005r. MKS - Polonez 4:2 (3:0); Beger 3, Wegner; (klasa okręgowa)
5. 18.09.2005r. Polonez - MKS 13:1 (8:0); Wójtowicz; (klasa okręgowa)
6. 03.05.2006r. MKS - Polonez 2:1 (0:0); Wegner, Litwiniuk; (klasa okręgowa)
7. 03.09.2006r. Polonez - MKS 3:0 (1:0); (klasa okręgowa)
8. 22.04.2007r. MKS - Polonez 1:1 (0:0); Wegner; (klasa okręgowa)
9. 14.11.2010r. Polonez - MKS 6:2 (2:0); Karpowicz, A. Taras; (klasa okręgowa)

Ogółem: 3 zwycięstwa MKS-u, dwa remisy, 4 wygrane Poloneza, bramki 31-16 na korzyść bobrowniczan.