MKS - Diament: spotkanie po latach 25.09.2010r.
26 września 2010r., godz. 15.00. - to data następnego meczu seniorów MKS-u o ligowe punkty. Podejmiemy na własnym boisku Diament Trzebielino, aktualnie siódmą drużynę tabeli.
Trudno uwierzyć, ale będzie to pierwsze od niemal ośmiu lat spotkanie obydwu klubów, a licząc jedynie mecze o punkty, to nawet pierwsze od ponad piętnastu lat! Zespół z Trzebielina to drugi rywal w historii seniorskiej drużyny MKS-u, ponieważ zaraz po premierowym występie debrznian 9 sierpnia 1992 r. ze Spartą Złotów zagraliśmy tydzień później w I rundzie Pucharu Polski właśnie z Diamentem. Potem, po awansie czerwono-niebieskich do klasy A, w dwóch kolejnych sezonach czterokrotnie dochodziło do potyczek o ligowe zdobycze. Warte wspomnienia jest efektowne 7:0 (i klasyczny hat-trick Arkadiusza Lewenko w pierwszych 45 minutach!) "zafundowane" Diamentowi przez MKS w edycji 1993/94. Największe znaczenie miały jednak konfrontacje w sezonie 1994/95, kiedy obie ekipy (oraz Czarni Czarne) zaciekle walczyły o promocję do klasy okręgowej. Jesienią w Debrznie zwyciężył Diament, w rewanżu wspierani dopingiem przez kilkudziesięciu (!) kibiców nasi piłkarze wygrali 3:1. Ostatecznie w dramatycznych i kontrowersyjnych okolicznościach okręgówkę wywalczyli Czarni, a trzebielinianie i piłkarze MKS-u obeszli sie smakiem. Od tej pory kluby nie spotkały się już w lidze, bowiem najpierw MKS spędził cztery lata na boiskach okręgu pilskiego, a po powrocie na ziemię słupską albo grał w klasie okręgowej (czyli wyżej niż Diament), albo w innej grupie klasy A. W 2002 roku zmierzyliśmy się jeszcze w meczu pucharowym z ekipą trzebielińską, przegrywając 1:2. Honorowego gola zdobył dla drużyny znad Debrzynki debiutujący wówczas w dorosłym zespole 16-latek Paweł Wegner. Zatem po bardzo długiej przerwie znowu krzyżują się piłkarskie drogi obydwu klubów.
Od pewnego czasu nastały lepsze dni dla futbolu w Trzebielinie. Zawodnicy po wieloletnim okresie gry na piaszczystym, fatalnym boisku, a potem na neutralnym obiekcie w Suchorzu, doczekali się ładnego, nowego stadionu we własnej miejscowości, wraz z odpowiednim zapleczem socjalnym. Tylko pozazdrościć... W przeszłości Diament regularnie uczestniczył w rozgrywkach klasy A, zajmując z reguły lokaty w środku tabeli. Jedynie w sezonie 1989/90 klub z Trzebielina występował w klasie okręgowej, lecz jednoroczny epizod zakończył się szybkim spadkiem klasę niżej. Po latach najbliżej powrotu niedzielni rywale MKS-u byli dopiero w edycji 2007/08 (II miejsce), lecz co się odwlecze to nie uciecze... Rok później zdecydowanie pierwsza pozycja w zestawieniu z ogromną przewagą 11 punktów nad drugimi Aniołami Garczegorze i upragniona promocja. Sezon 2009/2010 to bezproblemowe utrzymanie w okręgówce, po zajęciu ósmego miejsca. Obecną edycję trzebielinianie rozpoczęli pomyślnie, ogrywając Piasta Człuchów 3:1 i Spartę Sycewice 5:2. Kolejne mecze przyniosły porażki z czołowymi klubami tego szczebla rozgrywek, czyli Polonezem Bobrowniki, Czarnymi Czarne i Pogonią Lębork. Zespół od lipca 2010r. prowadzi były szkoleniowiec Iskry Dretyń Tomasz Weber, który "pociągnął" za sobą kilku piłkarzy z poprzedniego klubu. Diament stracił natomiast przed sezonem Tomasza Begera, który przeniósł się do III-ligowej Bytovii Bytów. Niedzielna konfrontacja zapowiada się na bezkompromisowe starcie o komplet punktów. MKS chciałby zdobyć 3 "oczka" by nawiązać kontakt ze środkową strefą tabeli, Diament z kolei, aby z niej nie wypaść.
Oto lista dotychczasowych spotkań MKS-u z Diamentem i zdobywcy bramek dla debrzneńskiego klubu:

1.16.08.1992 r. MKS- Diament 4:1; (Puchar Polski)
2.19.09.1993 r. MKS- Diament 7:0 (4:0); Lewenko 3, E. Twaróg 2, Nowak, Łepek; (klasa A)
3.24.04.1994 r. Diament- MKS 2:1 (1:0); Łepek; (klasa A)
4.16.10.1994 r. MKS- Diament 1:2 (1:2); K. Borkowski; (klasa A)
5.21.05.1995 r. Diament- MKS 1:3 (0:2); T. Trossowski, R. Nylec, E. Twaróg; (klasa A)
6.16.10.2002 r. Diament- MKS 2:1 (1:0); Wegner; (Puchar Polski, w Suchorzu)

3 wygrane MKS-u, trzy zwycięstwa trzebielinian, gole 17-8 na korzyść debrznian.