Walkower dla seniorów 17.09.2010r.
Komisja Gier i Ewidencji Podokregu Słupskiego Pomorskiego Związku Piłki Nożnej na wczorajszym posiedzeniu podjęła decyzję o zmianie wyniku meczu klasy okręgowej seniorów MKS Debrzno - Skotawia Dębnica Kaszubska, który odbył się w minioną niedzielę.
Czerwono-niebiescy wygrali to spotkanie 3:1, natomiast komisja zweryfikowała rezultat potyczki na walkower 3:0 na korzyść debrznian. Powodem był brak wymaganej przepisami liczby młodzieżowców w składzie drużyny gości, czyli zawodników urodzonych w 1990 roku lub młodszych. Przypomnijmy, że na tym szczeblu rozgrywkowym regulamin nakazuje przebywanie na boisku w trakcie 90 minut cały czas przynajmniej dwóch piłkarzy o takim statusie. Tymczasem dębniczanie złamali ten przepis, za co zostali ukarani. Co więcej, dokładna analiza meczowego składu wskazuje na to, iż MKS "wygrał" tę konfrontację już w momencie użycia gwizdka przez arbitra Andrzeja Lewicza w pierwszej minucie gry... Dlaczego? Otóż w wyjściowej jedenastce rywali znalazł się tylko jeden zawodnik- młodzieżowiec! Był nim urodzony w 1990 roku Paweł Terkiewicz. Zgodnie z zasadami Skotawia grała dopiero od 66 minuty, gdy na placu pojawił się rezerwowy Mateusz Cyman (drugi młodzieżowiec - rocznik 1990). Ostatnie osiem minut goście występowali nawet trojką młodych piłkarzy, bo w 83 min. wszedł 16-latek Jakub Gruszowski.
To drugi taki sam przypadek w obecnym sezonie, ponieważ w poprzedniej kolejce identyczny lapsus przytrafił się działaczom Aniołów Garczegorze w spotkaniu wyjazdowym z Uranią Udorpie. Zamiast remisu 1:1 przegrali walkowerem 0:3, tracąc cenny punkt. W tym kontekście strata Skotawii nie jest znacząca, ponieważ na boisku i tak zwyciężył MKS, a w tabeli zostanie dębniczanom zabrana jedynie bramka... W historii klubu znad Debrzynki to dziesiąty mecz zweryfikowany na walkower na korzyść debrzneńskiej ekipy. Sześć potyczek nie odbyło się, gdyż rywale MKS-u nie stawili się na zawody (cztery razy w klasie B w sezonie 1992/93, raz w tzw. Pucharze Jesieni klasy B w 1992 r. i również raz w Pucharze Polski w 1997 r.). Najbardziej kuriozalny przypadek zanotowaliśmy jesienią 2008 r. w klasie A, gdy nie doszło do meczu z Orkanem w Gostkowie z powodu braku ważnych badań lekarskich gospodarzy. Ponieważ mecze te znalazły odzwierciedlenie w tabeli ligowej lub drabince pucharowej, a nie były wcześniej odwoływane, zaliczane są do oficjalnego rejestru spotkań MKS-u. Pozostałe dwie konfrontacje to przegrane na boisku po 2:6 boje w klasie okręgowej z Dębem Kusowo i Myśliwcem Tuchomie w 2007 roku, weryfikowane potem na walkowery dla czerwono-niebieskich z powodu udziału w przeciwnych zespołach nieuprawnionych graczy mających pauzować za kartki.