Krajna zgarnęła prawie wszystko 01.08.2010r.
Ekipa Andrzeja Bednarka (trener), Sławomira Czyżyka i Łukasza Tesmanna (działacze), czyli sławianowska Krajna okazała się najlepsza w dwunastej edycji letniej imprezy piłkarskiej nad Debrzynką. Przedstawiciel pilskiej klasy A odniósł komplet zwycięstw i uczynił to z dużą regularnością, ogrywając każdego z rywali po 2:0.
Triumfatorzy zawodów zaprezentowali rzeczywiście najlepszą dyspozycję spośród czterech klubów biorących udział w turnieju, a w ich szeregach najbardziej wyróżniali się wracający z wypożyczenia do IV-ligowej (wtedy) Sparty Złotów napastnik Tomasz Janowski, bramkarz Adam Biały i kierujący defensywą Jakub Kowalski. Dla tego ostatniego zawodnika, znanego kibicom debrzneńskim chociażby z gry w lidze halowej w barwach "Salosu", był to już trzeci występ w "Pucharze Lata". Poprzednio grał w barwach Krajny w 2006 r. oraz... gościnnie rok temu w zespole zwycięzców - Jedności Zakrzewo. Niewątpliwie bardzo pozytywny wpływ na grę sławianowian miał wspomniany Janowski, który zdobył aż cztery gole i tytuł króla strzelców, a dodatkowo były to trafienia naprawdę efektowne. Dobrą robotę wykonał także golkiper Biały. Zachował zerowe konto po stronie strat, obronił na dokładkę rzut karny. Średnio pod względem wyników i samej gry zaprezentował się nasz MKS. Rozpoczęliśmy od potyczki z Polonią Jastrowie, czyli drużyną prowadzoną przez byłego szkoleniowca czerwono-niebieskich Grzegorza Apryasa. W pierwszej odsłonie przewagę posiadali goście i bardzo szybko, bo już w 7 minucie mogli objąć prowadzenie. Jarosław Małys sfaulował w "szesnastce" Łukasza Cyruka i poloniści mieli rzut karny. Paweł Ramucki posłał jednak futbolówkę obok prawego słupka bramki Krystiana Paciorka. Po chwili Cyruk przegrał pojedynek z naszym golkiperem, ponadto jeszcze kilka razy groźnie było pod bramką MKS-u. W II połowie obraz gry uległ zmianie, obie strony toczyły zaciętą rywalizację o zwycięskiego gola. Udało się to debrznianom za sprawą strzału Wojciecha Cabaja w 39 minucie i zainkasowaliśmy trzy punkty. Drugie spotkanie to porażka 1:2 z Kolejarzem Chojnice. Podopieczni Mirosława Kisełyczki przeważali, ale to Paweł Urban w 12 min. dał prowadzenie chojniczanom. Kiedy w 31 min. wyrównał Patryk Klejdysz można było mieć nadzieję na pomyślny finisz gospodarzy. Tak się nie stało, bo już chwilę później Sebastian Pikor znalazł sposób na Paciorka i zapewnił wygraną Kolejarzowi. Trzecia konfrontacja (z późniejszymi triumfatorami zawodów Krajną) to sporo emocji i szybka gra z obu stron. Już w piątej minucie straciliśmy bramkę po kontrze i celnym uderzeniu niezawodnego tego dnia Janowskiego. W 16 min. otrzymaliśmy znakomitą szansę na doprowadzenie do remisu, lecz Paweł Władyczak nie wykorzystał "jedenastki" (obrona Białego). Po zmianie stron ataki MKS-u i niestety dla nas trafienie Marcina Czyża w 29 min., pieczętujące niejako wygraną gości w meczu i całej imprezie. Prawdziwy festiwal strzelecki kibice (nieliczni niestety) oglądali na sam koniec zawodów, bowiem w ostatnim spotkaniu Polonia rozgromiła Kolejarza 6:2, "rzutem na taśmę" plasując się na drugiej pozycji w turniejowej tabeli. Skutecznością błysnęli Tomasz Kaczmarek (3 gole) z Polonii i Pikor (dwa trafienia) z Kolejarza, którzy przez chwilę zagrażali nawet w klasyfikacji snajperów Janowskiemu. Tylko raz w dziejach letniej imprezy w Debrznie odnotowaliśmy wcześniej hat-tricka (Jarosław Wojciechowski z Tęczy Brusy w 2003r.) i także jedynie raz padło w jednym meczu aż osiem goli (MKS Debrzno - Start Miastko 6:2 w 2004r.). Po raz pierwszy natomiast wyróżniono nagrodą dla najlepszego piłkarza tak młodego futbolistę. Otrzymał ją niespełna 17-letni jastrowianin Błażej Foryś. Turniej jak zawsze jest okazją dla trenerów do prób, sprawdzianów i eksperymentów. Ten tegoroczny również spełnił takie zadanie. Przed zespołem czerwono-niebieskich jeszcze prawie trzy tygodnie pracy szkoleniowej i dwa sparingi przed inauguracją rozgrywek ligowych. Najbliższy mecz kontrolny 8 sierpnia o godz. 16.00 na własnym boisku z Brdą Przechlewo.
Za pomoc w organizacji Pucharu Lata A.D. 2010 dziękujemy niniejszym piekarni GS "Sch" Małgorzaty Grochowina i Dariusza Szymanówki oraz firmie P.P.H.U "Żagiel" Tadeusza Bucholca.

Mecze MKS-u:

MKS - Polonia 1:0 (0:0)
1:0 Wojciech Cabaj (39)

MKS: Paciorek (21 Rutyna) - Małys, Taras, Płóciennik, B. Janiak - P. Klejdysz (28 Bzdel), Władyczak, K. Dudzic (29 Kisełyczka), Dudek (21 Cabaj), Kustra (26 Marczak) - Nowak (26 Birosz)

MKS - Kolejarz 1:2 (0:1)
0:1 Paweł Urban (12)
1:1 Patryk Klejdysz (31)
1:2 Sebastian Pikor (32)

MKS: Rutyna (21 Paciorek) - Małys, Taras, Płóciennik, B. Janiak - Bzdel (17 Dudek), Władyczak, Marczak (17 K. Dudzic), Birosz (21 Kustra) - Cabaj (30 Kisełyczka), Nowak (21 P. Klejdysz)

MKS - Krajna 0:2 (0:1)
0:1 Tomasz Janowski (5)
0:2 Marcin Czyż (29)