Starzy znajomi i nowicjusze 16.07.2008r.
Kilka tygodni pozostało do rozpoczęcia sezonu 2008/09 w klasie A. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu co czeka piłkarzy MKS Debrzno pod kątem wcześniejszych kontaktów z przeciwnikami, z którymi przyjdzie nam rywalizować w najbliższych miesiącach.
Spośród 13 drużyn, z jakimi zagramy, tylko dwa zespoły nie stały dotąd na drodze czerwono-niebieskich. To Urania Udorpie (grali za to z tym klubem nasi juniorzy starsi w klasie okręgowej 2006/07 i 2007/08) oraz Dolina Gałąźnia Wielka. Z pozostałymi MKS już się spotykał. Najwięcej meczów, aż szesnaście, zagraliśmy z miasteckim Startem. Co ciekawe, nigdy na szczeblu klasy A! Graliśmy 12-krotnie w okręgówce, dwa razy w Pucharze Polski i tyle samo meczów towarzyskich. Czternaście razy rywalem MKS-u był Sokół Wyczechy, pierwszy przeciwnik debrznian w edycji 2008/09. Ostatnio rzadko dochodziło do konfrontacji z Sokołem ,jedynie w 2004 i 2006 roku obie ekipy trafiły na siebie w Pucharze Polski. Dwunastokrotnie dotąd stykaliśmy się z Orkanem Gostkowo i zawsze były to spotkania ligowe (osiem w okręgówce, 4 w klasie A). Po dwóch latach przerwy MKS zagra z Unią Korzybie. Pamiętamy dobrze sześć interesujących gier z tym klubem w klasie okręgowej i nade wszystko dwa dramatyczne mecze barażowe z 2004 roku, po których wydostaliśmy się z klasy A.
Do grona "dobrych znajomych" można śmiało także zaliczyć Granit Koczała i Myśliwiec Tuchomie. Z koczalanami graliśmy 9 razy, w tym sześciokrotnie w klasie A (ponadto dwa razy towarzysko i raz w Pucharze Polski). Tuchomianie natomiast towarzyszyli nam w spadkowej niedoli w minionym sezonie. Dotychczas rozegraliśmy z nimi 9 spotkań, w tym po cztery w klasie okręgowej i klasie A oraz jedno w Pucharze Polski. GKS Kołczygłowy był przeciwnikiem MKS-u sześciokrotnie (najpierw pod szyldem Orzeł Kołczygłówki w klasie A 1993/94, a później pod obecną nazwą w okręgówce 1999/2000 i 2000/01). Z pozostałymi klubami spotykaliśmy się sporadycznie i przeważnie dawno temu. Z Garbarnią Kępice trzy razy (ostatnio w okręgówce w edycji 2002/03, wcześniej w rozgrywkach pucharowych jesienią 1999 r.), z Zawiszą Borzytuchom dwa razy (w klasie A 1993/94), tyle samo ze Skotavią Dębnica Kaszubska (w klasie okręgowej 1999/2000) i GTS-em Czarna Dąbrówka (w klasie A 2003/04). Wyrównany naszym zdaniem zestaw drużyn w "debrzneńskiej" grupie klasy A gwarantuje spore emocje i ciekawą walkę o czołowe lokaty od samego startu ligowych zmagań. Trudno na tę chwilę silić się na wskazywanie faworytów sezonu. Wydaje się, że przynajmniej 5-6 zespołów może liczyć się w rywalizacji o awans do klasy okręgowej. Wszelkie spekulacje zweryfikuje już zapewne kilka pierwszych serii spotkań.