Debrzneńscy Portowcy! 20.05.2014r.
17 maja 2014r. na zawsze pozostanie w pamięci dzieci trenujących w najstarszej grupie Akademii Piłkarskiej 2012 MKS-u Debrzno i reprezentujących klub w rozgrywkach klasy okręgowej. Zespół szkolony przez Sebastiana Stalkę dzień wcześniej odbył swój ligowy mecz, przyspieszony za zgodą działaczy Chojniczanki Chojnice z niedzieli i w sobotnie wczesne popołudnie, tuż przed godziną 14.00 wyruszył w kierunku stolicy Pomorza Zachodniego, Szczecina.

Pierwszoplanowym celem wycieczki był mecz piłkarskiej ekstraklasy Pogoń Szczecin - Zawisza Bydgoszcz, zaplanowany na godz.20.30. Młodzi futboliści (i futbolistki, gdyż w grupie ćwiczą również dwie przedstawicielki płci pięknej) znad Debrzynki dotarli na stadion przy ul. Twardowskiego ponad dwie godziny przed pierwszym gwizdkiem i zgodnie z wcześniej przyjętym programem zobaczyli jak wygląda "od kuchni" otoczka związana z organizacją spotkania najwyższej kasy rozgrywkowej w Polsce.

Dzięki uprzejmości osób zaangażowanych w całe przedsięwzięcie (Dariusz Jachno - dziennikarz "Przeglądu Sportowego", rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej oraz Krzysztof Ufland - rzecznik prasowy Pogoni Szczecin SA) odwiedzili szatnie obydwu drużyn, a także mogli z bliska przyjrzeć się przyjazdowi szczecinian i bydgoszczan pod budynek klubowy na mecz i przybić "piątki" z zawodnikami i trenerami. Następnie wszyscy przeszli na boisko specjalnym tunelem prowadzącym na murawę, co spowodowało, że mogli poczuć się przez moment jak prawdziwi ligowcy. Jeszcze krótka wizyta na ławce rezerwowych gospodarzy, a później już samo widowisko, które jak na realia naszego futbolu było niezłe, bo przecież rozpoczęło się od szybkiego prowadzenia Pogoni, a w końcówce dwa trafienia lepiej grającego w II części Zawiszy przesądziły o wywiezieniu przez niedawnego zdobywcę Pucharu Polski kompletu oczek.

Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyły się nie tylko sama gra, ale też klubowe pamiątki bordowo-granatowych, wielu skorzystało ze sposobności pomalowania w te barwy twarzy, a furorę robił wśród nastolatków "Gryfuś", czyli maskotka szczecińskiej ekipy. Wrażeń było bez liku i... o to chodzi! Wyjazd był kolejnym elementem w działalności Akademii, zaświadczającym, iż treningi oraz mecze są istotne, ale i pozostałe akcenty tworzące dobry klimat dla rozwoju młodzieży mają wielką wagę.

Powrót do Debrzna za sprawą przewoźnika Marka Łubniewskiego z Człuchowa przebiegł bardzo sprawnie i około trzeciej nad ranem wszyscy zmęczeni, ale co najważniejsze zadowoleni udali się do domów na zasłużony odpoczynek. W wyprawie do grodu Gryfa uczestniczyli zawodnicy Agata Andrzejewska, Patryk Barczewski, Kacper Bielecki, Michał Dunikowski, Szymon Kalla, Kamil Kiedrowicz, Patryk Kiedrowicz, Michał Maciak, Jakub Markiewicz, Wojciech Marzec, Maciej Noworolski, Jakub Pałubicki, Mikołaj Plewa, Jakub Racinowski, Szymon Sokolik, Małgorzata Szyszka, Mateusz Trela, Tomasz Warmke i Kacper Wegner oraz opiekunowie Sebastian Stalka, Krzysztof Trela, Sebastian Michno i ten, bez którego organizacyjnej pomocy wycieczka nie mogłaby dojść do skutku (ukłony od młodych "emkaesiaków"!), a więc Arkadiusz Lewenko, który powitał przybyłych w okolicach obiektu "Dumy Pomorza".