2013...2014 31.12.2013r.
Wszyscy, w najprzeróżniejszych dziedzinach życia, w tym szczególnym momencie dokonują podsumowań tego, co mija i zerkają w przyszłość. My też, jak co roku sporządzamy bilans dwunastu miesięcy, oczywiście pod kątem tego, co działo się w klubie i wokół niego.
Był to interesujący czas, pełen ważkich wydarzeń i co znamienne w zdecydowanej większości pozytywnych, dających podstawy do optymizmu, przyczyniających się do stopniowego rozwoju MKS-u. Gdyby brać pod uwagę wymiar stricte sportowy nie sposób pominąć dobrego okresu ekipy seniorów, a zatem tej, na którą spoglądają najbardziej uważnie wszyscy, którym nieobcy jest los czerwono-niebieskich. Rozpoczęliśmy wprawdzie kiepsko, bo od słabych występów w zimowych sparingach i trzech porażek w pięciu meczach otwierających rundę wiosenną w klasie A. Zakładany, czy wręcz wymarzony powrót do klasy okręgowej na początku maja stał się nierealny, a sezon zdawał się być stracony. Mobilizacja i znakomity finisz ekipy Pawła Władyczaka (osiem wygranych z rzędu) pozwoliły zająć trzecią lokatę w lidze, co jak miało się okazać w lipcu oznaczało przepustkę do dramatycznego, zwycięskiego barażu z Chrobrym Charbrowo. Jeszcze raz okazało się, że w sporcie nie ma miejsca na odpuszczanie, a walka do samego końca popłaca. Jesień to równa, solidna gra drużyny, systematyczne gromadzenie punktów w okręgówce i miejsce w środku stawki, co zostało odebrane jako duży plus, ale i zobowiązanie, aby w rundzie rewanżowej, już w 2014r. nie zmarnować wywalczonego dorobku. Delikatny, lecz widoczny progres odnotowała ekipa juniorów B, prowadzonych przez Łukasza Płóciennika, której wyniki w porównaniu z minionym sezonem poprawiły się, a dyspozycja wielu zawodników dała trenerowi podstawy do słusznego myślenia, iż jego praca zaczyna powoli przynosić owoce. Akademia Piłkarska 2012, czyli najmłodsze dziecko debrzneńskiego klubu to obecnie już trzy grupy, trzech szkoleniowców, ponad 70 kandydatów na futbolistów, imprezy organizowane przez nas w Debrznie i wyjazdy na turnieje do innych ośrodków oraz udział w rozgrywkach związkowych najstarszych roczników. To także ogromny entuzjazm, nie tylko małych zawodników, ale też ich Rodziców. Rok zakończyliśmy mocnym akcentem, tzn. weekendem świąteczno-noworocznym, podczas którego przez halę Zespołu Szkół przewinęło się w trakcie sześciu (!) imprez ponad trzystu piłkarzy, od maluchów po oldbojów, a kciuki trzymali za nich licznie zgromadzeni sympatycy "kopanej". Oceniając rok 2013 koniecznie trzeba wspomnieć o zakończeniu budowy "Orlika" przy ul. Sportowej. Na ten obiekt czekaliśmy długo, były opóźnienia i niepokój inwestora, czyli Miasta i Gminy Debrzno, ale wszystko zostało sfinalizowane, cierpliwość nagrodzona i od października kompleks uruchomiono. Jak pokazały już pierwsze tygodnie jest bardzo potrzebny i właśnie w tym, a nie innym miejscu, co nawet sceptycy przyznaliby pewnie po tym krótkim na razie czasie jego funkcjonowania. Znaczenie boiska ze sztuczną nawierzchnią jako treningowego placu wzrośnie jeszcze bardziej, a to na skutek największego prezentu, jaki otrzymali wszyscy związani z czerwono-niebieskimi barwami w mijającym roku. Chodzi rzecz oczywista o decyzję burmistrza i radnych o rozpoczęciu modernizacji Stadionu Miejskiego, na którą czekaliśmy z utęsknieniem i nadzieją od wielu lat i która sprawi, że za pół roku odetchniemy z ulgą i zaczniemy przyjmować rywali z otwartą przyłbicą, bez poczucia zażenowania i wstydu. U progu nowego 2014 roku życzmy sobie jak najwięcej zdrowia (to najważniejsze), pasji, zapału, konsekwencji, odrobiny środków finansowych, ale również niezłomności na arenach sportowych i wzajemnego szacunku, w klubie i poza nim, w tzw. "normalnym" życiu. O zaangażowanie martwić się chyba nie trzeba, a koronnym dowodem niech będzie choćby przypomnienie uporu, z jakim "emkaesiacy" przygotowywali boisko do wielokrotnie przekładanego spotkania pucharowego z Czarnymi Czarne, gdy toczyliśmy na początku kwietnia nierówną walkę z pogodą. Sami piłkarze zakasali wówczas rękawy, chwycili za łopaty i odśnieżyli murawę. To też jedno z wydarzeń Anno Domini 2013.... Na Sylwestra i Nowy Rok wszystkiego najlepszego!