Ligowe obrachunki 2012/2013 - juniorzy młodsi 27.06.2013r.
Najtrudniejszy w historii - taki był najkrócej podsumowując sezon najmłodszej ekipy czerwono-niebieskich. Kiedy zespół obejmował Łukasz Płóciennik wiedzieliśmy, że zarówno samego szkoleniowca, jak i jego podopiecznych czeka arcytrudne zadanie gry w słupskiej okręgówce. Z rywalami silniejszymi fizycznie i starszymi wiekiem - dodajmy od razu.
Tworząc tę drużynę w lecie 2012r. świadomie przesunięto bowiem do juniorów starszych mogących w niej grać jeszcze cały rok chłopców z rocznika 1996. Jednocześnie tak naprawdę nie wiadomo było na ilu nowych zawodników będzie mógł liczyć trener, stąd pozostanie w rozgrywkach juniora B, chociaż jak pokazała przyszłość znacznie łatwiej tym, którym ostatecznie przyszło przywdziewać koszulkę MKS-u byłoby rywalizować w juniorze C. To konieczny wstęp do oceny zmagań o punkty, które w siedemnastu na osiemnaście przypadków zakończyły się porażkami. Debrznianie wywalczyli w całej kampanii 2012/2013 jedno "oczko", za remis jesienią u siebie z Lipniczanką Lipnica. Były przegrane po zaciętej walce, były też w znacznie pokaźniejszych rozmiarach. W tym wszystkim najważniejsze było jednak to, że wiosną "emkaesiacy" potrafili częściej niż w I rundzie podejmować wyrównaną walkę i byli naprawdę blisko uzyskania zdobyczy punktowej. Trzeba wymienić tu chociażby spotkania z Lipniczanką, Czarnymi Czarne, Kaszubią Studzienice, Spartą Konarzyny czy Bytovią Bytów. Zatem rewanże to lepsza postawa czerwono-niebieskich, ale gdyby oceniać ten okres funkcjonowania drużyny na podstawie frekwencji na treningach, to korzystniej wyglądało to jednak kilka miesięcy wcześniej. Ogółem w lidze wystąpiło 29 piłkarzy, z czego dziewiętnastu w obu częściach edycji. Z kolei czterech nie zagrało w ogóle, przy czym dwójka (Wojciech Grabowski i Przemysław Szarmach) zaliczyła sporo gier w starszej kategorii. Nie bierzemy w tym zestawieniu pod uwagę zawodników z rocznika 1996, jakby z "automatu" przydzielonych do juniorów A. Wyjątek stanowił Artur Biszczanik, który okazjonalnie pomógł młodszym kolegom trzykrotnie wiosną. Dość niespodziewanie we wszystkich meczach sezonu wziął udział tylko Gracjan Mateusiak. Niewiele mniej spotkań zagrali inni futboliści stanowiący trzon ekipy, czyli Kacper Dynkowski, Mateusz Gryta, Martin Romanek, Patryk Wons, Jakub Kaczmarek, Gracjan Zawadzki, Kacper Rekusz, Jakub Kierzek i do momentu odniesienia poważnej kontuzji Wojciech Glugla. Szkoda, że w trakcie rundy wiosennej zaprzestał gry Paweł Szymaniak, a nieregularnie pojawiał się na boisku Dawid Stefaniak. Więcej można wymagać od Grzegorza Sikory, który po dobrej jesieni spuścił z tonu. W I rundzie obroną dowodził Marek Lisewski, którego życiowe losy rzuciły poza Debrzno i od kwietnia 2013r. występował w juniorach C Czarnych Czarne. Dobrze wprowadził się do zespołu w połowie sezonu Dawid Raszliński, kilka udanych potyczek ma za sobą Kamil Masternak. Zaledwie trzy razy znalazł się w meczowym protokole Krzysztof Szawarniak, zaabsorbowany występami wśród juniorów starszych, a potem i... seniorów. Mała liczba gier nie przeszkodziła "Szuwarowi" w zdobyciu miana najlepszego strzelca debrzneńskiego teamu, z dorobkiem czterech trafień. Rozgrywki wygrał Piast Człuchów, posiadający rzeczywiście najbardziej wyrównaną drużynę, chociaż biało-niebiescy ułatwiali sobie zadanie przekładaniem meczów na środek tygodnia, co wobec dość wątłej kadry (juniorzy młodsi wspierali grających w Pomorskiej Lidze Juniorów A starszych kolegów) pomogło im wywalczyć triumf w okręgówce. Z człuchowianami o palmę pierwszeństwa ścigały się Bytovia oraz Tęcza Brusy, reszta stawki prezentowała dużo słabsze umiejętności. W barażach o awans zwycięzcom ligi nie powiodło się jednak, gdyż przegrali po 0:2 z Pogonią Lębork i Startem Miastko. Przed piłkarzami przerwa wakacyjna, a po niej nowy sezon 2013/2014. O tym, jakie zespoły zgłoszą się do rozgrywek i kto będzie przeciwnikiem MKS-u przekonamy się w najbliższych dniach.

Razem: 18 meczów, 0 zwycięstw, 1 remis, 17 porażek, 1 punkt, bramki 14-108

Jesień: 9 meczów, 0 zwycięstw, 1 remis, 8 porażek, 1 punkt, bramki 7-65

Wiosna: 9 meczów, 0 zwycięstw, 0 remisów, 9 porażek, 0 punktów, bramki 7-43

U siebie: 9 spotkań, 0 wygranych, 1 remis, 8 przegranych, 1 punkt, bramki 7-41