Kto awansuje, kto spadnie? 11.06.2013r.
Przed nami piłkarskie ostatki, czyli 26. seria meczów w klasie A seniorów, a więc lidze, która najbardziej interesuje sympatyków futbolu nad Debrzynką. W zasadzie prawie wszystkie ustalenia już zapadły, wiemy kto awansował do klasy okręgowej, znani są również z grubsza spadkowicze do klasy B. Spróbujmy przeanalizować jak to będzie wyglądało po zakończeniu obecnego sezonu.
Rozpocznijmy naszą wędrówkę od IV ligi, gdzie z ekip podokręgu słupskiego nie powiodło się Czarnym Czarne i opuszczają oni tę klasę rozgrywkową. W słupskiej okręgówce z awansu cieszą się w Lęborku i Człuchowie. Pogoń wraca na czwartoligowe boiska po rocznej kwarantannie, natomiast Piast czekał na to... dziesięć sezonów! Z okręgówki do klasy A teoretycznie powinny spaść trzy kluby. Pewne tego są Wybrzeże Objazda i Echo Biesowice, na finiszu miało się rozstrzygnąć kto jeszcze: Drzewiarz Rzeczenica czy Rowokół Smołdzino? To w teorii, bo w praktyce niemal przesądzone jest, iż z ligi wycofa się po edycji 2012/2013 Gryf II Słupsk (likwidacja zespołu rezerw), stąd degradacja objęłaby jedynie dwie drużyny. W klasie okręgowej będzie czterech nowicjuszy. Z naszej grupy klasy A są to Kaszubia Studzienice (po czterech latach "banicji") i GTS Czarna Dąbrówka (pierwszy raz w historii), z kolei z grupy I Stal Jezierzyce (dziewięć lat przerwy) oraz Pomorze II Potęgowo (premierowy awans rezerw świeżo upieczonego trzecioligowca). Spora wymiana nastąpi między klasą B a klasą A. Beniaminkami naszego szczebla zostały Unia Korzybie, Słupia Kwakowo, Polonez Bobrowniki, Start Łebień, Stegna Parchowo i Sokół Wyczechy. Które z tych teamów wylądują w grupie debrzneńskiej? Z pewnością Sokół i najprawdopodobniej Stegna oraz Unia. Jeśli związek przydzieli do naszej stawki również spadkowicza z okręgówki Echo Biesowice, gmina Kępice miałaby aż trzech przedstawicieli w tym towarzystwie, bo przecież mamy tam także Garbarnię. Gorycz spadku do klasy B dotknęła Uranię Udorpie, Victorię Dąbrówka i dwie drużyny z trójki: KS Włynkówko, Dąb Kusowo, Słupia Kobylnica. Dopiero w ostatniej kolejce poznamy w tym przypadku ostateczne rozstrzygnięcia. Wszystko co powyżej będzie miało potwierdzenie w rzeczywistości, jeśli naturalnie nie nastąpią "tąpnięcia" w rodzaju wycofania kogoś z ligi (oprócz wspomnianego już Gryfa II) lub kłopotów z licencjami.