Wolny na osłodę 14.04.2013r.
Od porażki 1:4 w Chojnicach z Kolejarzem zainaugurowali drugą fazę sezonu 2012/2013 juniorzy starsi MKS-u. Gospodarze byli skuteczniejsi, a poza tym lepiej przygotowani fizycznie do rywalizacji przez 90 minut.
Mimo wszystko wynik trzeba uznać za zbyt wysoki w stosunku do tego, co oglądaliśmy. Czerwono-niebiescy mieli swoje szanse na następne trafienia, ale grali mało zdecydowanie pod bramką rywali. Pierwszą groźną sytuację stworzyli podopieczni Sławomira Słonki w 12. minucie. Jakub Kaczmarek zagrał do Krystiana Szostka, ten przekazał futbolówkę Bartłomiejowi Rutynie, który natychmiast oddał ją Piotrowi Rybackiemu. Strzał pomocnika debrzneńskiego trafił w boczną siatkę. Niestety, od 17. minuty przegrywaliśmy 0:1. Arbiter uznał, że bramkarz MKS-u Paweł Kreft faulował szarżującego piłkarza Kolejarza. Nam zdawało się, iż czysto trafił w piłkę, a jeśli nawet było przewinienie, to na granicy pola karnego, bardzo trudne do oceny. Tak czy inaczej rywale objęli prowadzenie, a Kreft dodatkowo ujrzał żółtą kartkę. Dziewięć minut później kontrowersji nie było. Błąd techniczny Artura Biszczanika (powrót po pobycie w Piaście Człuchów), zagranie ręką i drugie "wapno". Po chwili celny strzał i 2:0... Najlepszą okazję na kontaktowego gola w I odsłonie stworzył team z Debrzna w 30. minucie. Wówczas silny strzał Krystiana Ryhanycza odbił bramkarz, a nadbiegający Rybacki z kilku metrów spudłował, nieczysto trafiając piłkę. Drugą część zaczęliśmy odważnie, od zdecydowanych ataków. W 51 min. faul na Ryhanyczu i rzut wolny około dwudziestu metrów od celu. Piłkę ustawił Rutyna i niezbyt mocnym, za to precyzyjnym strzałem z lewej nogi nie dał szans golkiperowi Kolejarza. Ładny gol, dający nadzieję na odrobienie strat. Sposobność nadarzyła się szybko, bo w 54 min. Rutyna silnie przymierzył zza pola karnego, jednak bramkarz wybił futbolówkę na róg. Trzy minuty później kolejny rzut wolny i znowu Rutyna. Tym razem próbował z ostrego kąta i ponownie golkiper poradził sobie z piłką. W 61 min. Rutyna jeszcze raz niepokoił defensywę chojnicką, po jego uderzeniu i interwencji obrońcy MKS wywalczył rzut rożny. W tym fragmencie gry mecz podobał się, bo i miejscowi mogli trafić do siatki, a akcje przenosiły się z jednej strony boiska na drugą. W 53 min. mieliśmy sporo szczęścia, z kolei w 57 min. uratował zespół świetną interwencją Kreft. Bramkarz debrznian był zresztą wyróżniającą się postacią drużyny. Rozstrzygnięcie nastąpiło w 69 min., kiedy składną kontrę skończyli trzecim golem przeciwnicy. Wynik na 4:1 Kolejarz ustalił w 81. minucie, gdy zniechęceni debrznianie nie walczyli już z taką zaciętością, a ponadto (co szczerze trzeba przyznać) brakowało także nieco sił. W drugiej wiosennej kolejce zagramy na stadionie w Debrznie z Radunią Stężyca. Spotkanie zaplanowano na 20 kwietnia o godz.13.30.

Kolejarz Chojnice - MKS Debrzno 4:1 (2:0)
Bramka dla MKS-u: Bartłomiej Rutyna (51)
MKS: Kreft - A. Biszczanik, Góra, Chomiuk, Barczewski - Rybacki (83 Szarmach), M. Bucholc, Ryhanycz, Szostek - Kaczmarek (46 Grabowski, 88 Wons), Rutyna