"Ogrodowe" rozważania 20.12.2005r.
Od kiedy wymyślono grę w piłkę nożną pojawił się problem sędziów, co widać i na naszym podwórku. Sporo odwagi potrzeba, aby sędziować w Debrznie, ale dobrze, że ktoś to robi. Sam mam wątpliwości w przypadku niektórych decyzji w meczach i zwracam się z prośbą, aby sędziowie zostali zapoznani z regulaminem rozgrywek (bo chyba tego nie zrobili, albo przepisy gry się często zmieniają) a własnoręczny podpis pod tym dokumentem może bardziej ich zmobilizuje do wykonywania bardzo trudnego zadania.
Poczynania sędziego tylko w jednym meczu stawiają na koniec roku pytanie: kto chce pograć w... (cenzura redakcji) a nie w piłkę? Osobiście mam to gdzieś, ale częste błędne decyzje wprowadzają niepotrzebne nerwy no i wypaczają wynik całej zabawy (mimo słabej gry!). We wspomnianym meczu jeszcze kilka innych decyzji (rzut sędziowski, ostrzeganie bramkarza Edwarda M., gdy kilka metrów dalej inny zawodnik Radosław W. rzuca na całe gardło hasło "k...") może zastanawiać. Wszystkiego nie da się zobaczyć i za to należy "pochwalić" Naszych sędziów. Czyli jesteśmy kwita, ale to my zapłaciliśmy słono za halówkę. Jednym słowem błędnych decyzji sędziów jest prawie tyle samo co niecelnych podań, zmarnowanych okazji itp. ze strony każdego zawodnika. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, gdyby im wszystko wychodziło, to nasi sędziowie ćwiczyliby do mistrzostw świata, a nie sędziowali w Debrznie, nam natomiast gdyby wszystko wychodziło, gralibyśmy np. w... Celtiku a nie na ogródku. Zapewne znajdą się drużyny i zawodnicy, którzy mają podobne spostrzeżenia, ale co to zmienia. I tak na koniec skoro ktoś wymyślił aby wybierać najlepszych bramkarzy, zawodników, drużynę fair play, to może wybrać najlepszego sędziego? (to też da się policzyć). Sam osobiście zgłaszam się do sędziowania następnej edycji (za pewną cenę) - może wygram. Jeżeli tego będzie za mało to w ramach prezentu od naszej drużyny weźcie sobie po jednym punkcie z naszej puli. Może to pozwoli, abyśmy nie połamali sobie kości, przynajmniej w niektórych meczach.
P.S. Wszystkim organizatorom, sędziom, zawodnikom, którzy bawią się na sali w piłkę halową w imieniu drużyny Ogrodowa Debrzno życzę Wesołych Świąt. Natomiast sobie i sędziom dodatkowo życzę wielu "trafnych" decyzji w nowym Roku.

Mirosław Kisełyczka