Snajperski jubileusz "Korka" 28.04.2005r.
Kiedy w doliczonym czasie meczu Słupia Kobylnica - MKS Andrzej Koroś zdobył gola ustalającego rezultat na 4:1 dla czerwono-niebieskich mogliśmy nie tylko się cieszyć, ale i odnotować szczególny rekord. Otóż "Korek" zaliczył w tym momencie dwusetne trafienie w debrzneńskim klubie w oficjalnym występie w ekipie seniorów. Andrzej jest zdecydowanym liderem klasyfikacji wszechczasów strzelców MKS-u. Owo osiągnięcie skłoniło nas natychmiast do przeanalizowania dorobku bramkowego tego zawodnika. Przedstawiamy zatem garść ciekawostek związanych z jubileuszem Korosia.
Przypomnijmy, że "Korek" debiutował w MKS-ie 30 października 1994 roku w wyjazdowym meczu klasy A ze Spółdzielcą Nadziejewo (5:1). Ogółem zagrał dotąd w 283 meczach zespołu seniorów. Pierwszego gola strzelił 17 września 1995 roku podczas zwycięskiej 4:0 domowej potyczki z Iskrą Czernice (klasa A). Potem było już "z górki"... Bardzo szybko Koroś wywalczył nie tylko stałe miejsce w pierwszej jedenastce MKS-u, ale i zdobył miano najgroźniejszego strzelca drużyny. Z 200 bramek aż 110 uzyskał w rozgrywkach klasy okręgowej, 23 w klasie A, 11 w Pucharze Polski, 4 w grach barażowych i 52 w sparingach. Bramkarze aż 68 klubów kapitulowali po strzałach Andrzeja! Najwięcej, bo 10 goli Koroś wbił Unii Korzybie, po 8 Iskrze Krajenka i Tarnovii Tarnówka, siedem Brdzie Przechlewo i Kaszubi Studzienice, po 6 Błękitnym Słupia, Stali Jezierzyce, Czarnym Czarne, Garbarni Kępice, po pięć Iskrze Czernice, Krajnie Sławianowo, Włókniarzowi Okonek, Koralowi Dębnica i Granitowi Koczała. Co ciekawe, znacznie więcej bramek (107) zdobył w drugich 45 minutach meczów (pierwsza połowa to 75 goli, resztę zdobywał w meczach o niepełnym wymiarze czasowym na letnich turniejach oraz w dogrywce w Pucharze Polski). Golkiperzy drużyn przeciwnych szczególnie musieli mieć się na baczności między 76 a 90 minutą spotkań, bo wtedy Andrzej Koroś "karcił" ich najczęściej, 41 razy! Najwięcej goli w jednym meczu (6) zdobył w towarzyskiej potyczce z Błękitnymi Słupia 31 października 1998 roku wygranej 13:1. Znacznie cenniejsze jest z pewnością zdobycie dwukrotnie czterech goli w meczach okręgówki (26 maja 2002 roku z Unią Korzybie 4:2 i 11 maja 2003 roku z Garbarnią Kępice 9:2). Ponadto "Korek" skompletował 8 hat-tricków (2 w okręgówce, 1 w klasie A, 5 w sparingach).
Niedoścignionym łowcą bramek w naszym regionie jest Andrzej Borowski, reprezentujący obecnie Cartusię Kartuzy. W barwach macierzystego klubu Chojniczanki Chojnice zdobył w III, IV i V lidze kilkaset goli! A inni? Problemem jest to, że w wielu klubach nie prowadzi się dokładnej statystyki (powiedzmy dalej, najczęściej w ogóle się jej nie prowadzi...) i liczenie bramek piłkarzom jest znacznie utrudnione. My mamy na szczęście stuprocentową pewność co do dorobku Andrzeja Korosia. Co więcej, jesteśmy też przekonani, że na dwustu bramkach się nie skończy!