Litości, czyli prasowe lapsusy... (część II) 20.05.2004
Pisanie o sporcie, to wbrew pozorom niełatwa sztuka. Po raz kolejny zauważyliśmy w lokalnej prasie dużego "klopsa". Kilka tygodni temu wspominaliśmy w tym miejscu o "Dzienniku Bałtyckim", teraz nie popisał się "Głos Pomorza". W numerze 116 (15985) z 19 maja 2004 roku w artykule (składającym się z ledwie kilku zdań) "Wynik meczu 23:0. Piłkarski rekord" (autor podpisujący się "kor"), znaleźliśmy aż 3 błędy. Czytamy w nim o zwycięstwie juniorów młodszych Brdy Przechlewo 23:0 z Myśliwcem... Borzytuchom. W miejscowości Borzytuchom istnieje od wielu lat klub o pięknej skądinąd nazwie "Zawisza" (obecnie klasa B), natomiast powszechnie (czy na pewno?) wiadomo, że Myśliwiec ma swoją siedzibę w Tuchomiu. W dalszej części artykułu wypowiada się Zenon Bogucki z Przechlewa, działacz sportowy. Wspomina iż dotąd rekordową wygraną Brdy było zwycięstwo przechlewskich seniorów w 1984 roku z Unią Osowo 22:0. Nie jest raczej w tym przypadku winą redakcji "Głosu Pomorza", iż były działacz Brdy mija się z prawdą, ale skoro już to się stało, to warto dokonać sprostowania. Otóż seniorzy Brdy rzeczywiście wygrali 22:0, ale nie w roku 1984, lecz... prawie dziewięć lat później. W rozgrywkach klasy A sezonu 1992/93 Brda rozgromiła Orion (a nie Unię!) Osowo.

Przy okazji warto wspomnieć o rekordowych zwycięstwach MKS-u Debrzno. Juniorzy starsi wygrali 18 maja 2002 roku z Unią Korzybie 23:0, juniorzy młodsi zwyciężyli 28 września 2002 roku tę samą Unię 22:0, natomiast seniorzy pokonali 25 kwietnia 1993 roku Orzeł Rychnowy 16:1.

Niecodzienne rezultaty stanowią ciekawostkę, ale są przede wszystkim przyczynkiem do dyskusji o różnicy poziomów dzielących czasami rywalizujące strony. Wysokie wygrane poprawiają samopoczucie, chociaż nie przynoszą praktycznie żadnych korzyści szkoleniowych. Zwróciliśmy uwagę na ten artykuł nie dlatego, by na siłę się czepiać, ale po to, by sprostować oczywiste błędy. Mamy nadzieję, że tym razem nikt się na nas nie obrazi, bo poprzednio (patrz news z dnia 12.04.2004r.) zareagowano mocno alergicznie i od tej pory o klubie z Debrzna w "Dzienniku Bałtyckim" cisza... Cóż, jakoś przeżyjemy.