ARCHIWUM AKTUALNOŚCI
Sparing: GTS Lipka (seniorzy)- MKS Debrzno (juniorzy B) 7:3 (3:1)30.06.2020r.

Kolejna odsłona "Wakacji z Akademią"30.06.2020r.
Kochasz piłkę nożną i nie chcesz spędzić okresu kanikuły w domu? Marzysz o karierze Messiego, Ronaldo, Lewandowskiego czy Milika? Wakacje z Akademią Piłkarską MKS Debrzno to doskonała okazja do czynnego wypoczynku i rozwoju umiejętności oraz idealna propozycja dla wszystkich tych, którzy letnią labę chcą spędzić aktywnie. Nasza inicjatywa podobnie jak w latach 2018-2019 skierowana jest do wszystkich chłopców i dziewczynek w wieku 8-15 lat. W programie zajęć (20-24 lipca w godz.9.00-16.00 na Orliku przy Stadionie Miejskim oraz na samym stadionie) są treningi dostosowane do poziomu zawodników, nauka techniki piłkarskiej, testy sprawnościowe, zajęcia motoryczne oraz ogólnorozwojowe z trenerem personalnym, turnieje i mecze - rywalizuj i ciesz się grą!

Poznaliśmy ramowy kalendarz rundy jesiennej29.06.2020r.
Pomorski Związek Piłki Nożnej ogłosił terminarz I części sezonu 2020/2021, oczywiście na tę chwilę bez najważniejszych konkretów, czyli kto i kiedy zagra z jakim przeciwnikiem, bo to komisje ds. rozgrywek w Gdańsku, Słupsku i Malborku będą dopiero opracowywać. Wiedzieliśmy wcześniej, iż klasa okręgowa seniorów rozpocznie zmagania w weekend 1/2 sierpnia i to się potwierdziło, podobnie jak inauguracja I ligi wojewódzkiej juniorów C1, którą zaplanowano tydzień później, tj. 8/9 sierpnia.

Komisja ds. Rozgrywek zatwierdziła podział na grupy28.06.2020r.
Tylko kilka dni od chwili, gdy Komisja ds. Rozgrywek Podokręgu Słupskiego Pomorskiego Związku Piłki Nożnej opublikowała dokument zawierający listę drużyn zgłoszonych do nowego sezonu, kluby otrzymały kolejne wiadomości. Tym razem chodzi o podział na grupy w każdej kategorii wiekowej oraz niewielkie korekty w samym wykazie ekip anonsowanych do udziału w ligach.

Rezerwy Chojniczanki w IV lidze, Sparta zostaje w okręgówce27.06.2020r.
Barażowy trójmecz, którego stawką było miejsce w rozgrywkach IV ligi dobiegł końca. Wicemistrzowie trzech grup pomorskiej klasy okręgowej, a więc Chojniczanka II Chojnice, Wietcisa Skarszewy i Sparta Sycewice rozstrzygnęli między sobą, komu przypadnie możliwość gry na wyższym szczeblu. Nas najbardziej interesowały losy Sparty, bo od wyników tego zespołu zależało czy słupska okręgówka w edycji 2020/2021 będzie liczyć 19, czy 20 ekip...

Show Pisuli na cztery fajerki26.06.2020r.
W czwartej towarzyskiej potyczce seniorzy MKS-u ponieśli dotkliwą porażkę na własnym obiekcie, ulegając 0:5 przedstawicielowi wielkopolskiej V ligi GLKS Wysoka. Główną postacią rozgrywanego w dość mocnym deszczu meczu był napastnik przyjezdnych Patryk Pisula, który aż czterokrotnie umieszczał piłkę w siatce bramki naszego zespołu.

W samo okienko (113) - Quo vadis?26.06.2020r.
Niektóre rozgrywki piłkarskie zostały wznowione niemal ku pokrzepieniu strapionych serc, na pocieszenie. Udawajmy że nic się nie stało, że na trybunach piłkarze zachowują dystans kilku metrów, a na boisku idą w zapasy w polu karnym. Czy jednak na pewno? Czy przypadkiem słuszność mają głosy twierdzące, że jeżeli ligi nie zostałyby dokończone, to plajta ogarnęłaby sporą liczbę klubów. Jak kruchy jest obecny przemysł futbolowy? Jak mocno ubóstwiana przez miliardy dyscyplina sportu uzależniła się od tabletek komercji?

Atrakcyjne zawody dla juniorów rocznika 200625.06.2020r.
Swój letni turniej mają od 1999 roku seniorzy, w tym roku bliźniaczą imprezę zrealizujemy również dla naszej młodzieży z rocznika 2006. Juniorzy C2 (a od 1 lipca już juniorzy C1), czyli ekipa Pawła Władyczaka występująca w lidze wojewódzkiej, także zagrają w Pucharze Lata i co najistotniejsze z bardzo wartościowymi przeciwnikami, co ma m.in. przyczynić się do odpowiedniego przygotowania do zbliżającego się kolejnego sezonu. Całość zaplanowaliśmy na sobotę 18 lipca w godz.11.00-17.00.

Lider, Rawys i Hubertus przyjadą na Puchar Lata24.06.2020r.
26 lipca odbędzie się na Stadionie Miejskim XXII edycja turnieju piłki nożnej seniorów o "Puchar Lata". Informując o programie gier towarzyskich zespołu Sławomira Słonki anonsowaliśmy oczywiście tę imprezę, lecz bez żadnych szczegółów. Dzisiaj możemy je przedstawić.

Błyskawiczny Pikulik23.06.2020r.
W czwartej potyczce towarzyskiej w czasach po "odmrożeniu" futbolu juniorzy C2 (rocznik 2006 i młodsi) uporali się na własnym boisku z Czarnymi Czarne 8:2. Wynik wskazywałby na wyraźną różnicę między obydwoma zespołami, lecz aż do 50. minuty czerwono-niebiescy przegrywali 0:2 i dopiero kontaktowy gol Adriana Grabki rozbudził strzeleckie instynkty u podopiecznych Pawła Władyczaka.

Liga wojewódzka uszczuplona brakiem GTS-u i Lotosu22.06.2020r.
Aż 19 klubów miało prawo zgłosić swój zespół w rozgrywkach ligi wojewódzkiej juniorów C1 (rocznik 2006 i młodsi). To dlatego, iż po przedwczesnym zakończeniu edycji 2019/2020 do piętnastu drużyn z tamtej rywalizacji dołączyło czterech beniaminków, ponieważ związek postanowił, że awanse z klas okręgowych obowiązują, ale spadki z najwyższego poziomu wojewódzkiego nie. Zapowiadała się więc nadzwyczaj rozbudowana stawka w nowej kampanii i to rzeczywiście się stanie, chociaż... nie w takim wymiarze jak to początkowo wyglądało.

Ziemia słupska odkryła karty21.06.2020r.
Komisja ds. Rozgrywek Podokręgu Słupskiego Pomorskiego Związku Piłki Nożnej ujawniła listę zespołów zgłoszonych do udziału w rywalizacji w kampanii 2020/2021 w zmaganiach seniorów oraz ligach dziecięcych i młodzieżowych. Poznaliśmy zatem uczestników nadchodzącej edycji oraz przeciwników drużyn reprezentujących MKS, w niektórych przypadkach już pewnych, w innych zaś prawdopodobnych jako, że w większości kategorii juniorskich czeka nas jeszcze podział na grupy.

Licencja z delikatnym nadzorem 20.06.2020r.
Komisja ds. Licencji Klubowych Pomorskiego Związku Piłki Nożnej opublikowała w tym tygodniu komunikat ze swojego posiedzenia (zorganizowanego w trybie zdalnym) odnosząc się m.in. do wniosków złożonych przez uczestników rozgrywek słupskiej klasy okręgowej w sezonie 2020/2021. Poinformowano o decyzjach związanych z dokumentacją nadesłaną z klubów, opatrując je w niektórych przypadkach komentarzem. MKS Debrzno naturalnie otrzymał pozwolenie na udział w zmaganiach na tym szczeblu, jednak odmiennie niż w poprzednich latach, z małym obostrzeniem.

Dwie twarze emkaesiaków, dwie różne połowy19.06.2020r.
Przedziwny mecz sparingowy rozegrali seniorzy MKS-u Debrzno i Piasta Człuchów. Po 45 minutach nasi piłkarze wygrywali 4:0 i zdawać by się mogło, że zmiotą z powierzchni boiska swoich rywali. Tak to wyglądało, że grała praktycznie jedna drużyna, z naprawdę nielicznymi momentami zagrożenia ze strony gości. W drugiej części sytuacja diametralnie uległa zmianie i to team Sławomira Słonki znalazł się w odwrocie. Ostatecznie w ostatniej akcji spotkania zwycięstwo 5:4 zapewnił futbolistom z ul. Sportowej Sebastian Stalka, ale materiału do przemyśleń po takim sprawdzianie jest bez liku...

W przyszłej edycji zagra siedem zespołów MKS-u18.06.2020r.
W mającej się rozpocząć na początku sierpnia kampanii 2020/2021 czerwono-niebieskie barwy w rywalizacji ligowej będzie reprezentować siedem ekip. Do 15 czerwca kluby miały obowiązek potwierdzenia do Pomorskiego Związku Piłki Nożnej zamiaru gry w następnym sezonie, z podziałem na kategorie wiekowe. W naszym przypadku powtarzamy scenariusz z edycji 2017/2018 oraz 2019/2020, tzn. oprócz drużyny seniorów przystąpi do zmagań sześć teamów dziecięcych i młodzieżowych.

Chaos w upale17.06.2020r.
O wiele słabiej niż można było oczekiwać zaprezentowali się juniorzy C2 (rocznik 2006 i młodsi) w towarzyskiej potyczce z Akademią Piłkarską Szczecinek. Więcej, wyjazdowa konfrontacja zupełnie nie udała się podopiecznym Pawła Władyczaka (nieobecnego na zawodach z powodów osobistych), którzy ulegli przeciwnikom 2:7. Mecz rozgrywany w dokuczliwym upale toczył się pod dyktando gospodarzy, którzy może nie pokazali nadzwyczajnej dyspozycji i umiejętności, jednak na pewno solidność i lepszą dla oka grę.

Msza w piątą rocznicę śmierci Sylwka Nylca16.06.2020r.
Rozegrał w czerwono-niebieskich barwach w drużynie seniorów w ciągu siedemnastu lat (1993-2010) 413 meczów, zdobywając 142 gole. Już te suche liczby jednoznacznie ukazują jak ogromny wpływ miał przez bardzo długi czas na oblicze pierwszego zespołu emkaesiaków, bo właśnie emkaesiakiem był z krwi i kości, prezentując nie tylko firmowe danie w postaci bardzo mocnych uderzeń z lewej nogi, ale przede wszystkim zawsze nieustępliwość, zaangażowanie, charakter i ambicję z myślą o jak najlepszych rezultatach ekipy, w której spędził wiele pięknych chwil, dając jej jako piłkarz tak dużo dzięki umiejętnościom, pasji i entuzjazmowi. Poza aktywnością zawodniczą pomagał klubowi jako trener, darczyńca, kibic, udzielając się na wielu płaszczyznach.

Tegoroczne nocne "haratanie w gałę" wcześniej niż zwykle15.06.2020r.
Od 2016 roku odbywa się w Debrznie nietypowa impreza piłkarska dla miłośników tej dyscypliny sportu, a mianowicie turniej nocny, który tradycyjnie ma miejsce na Orliku przy Stadionie Miejskim. Jej inicjatorem i współorganizatorem jest Krzysztof Dudzic i to właśnie wraz z zawodnikiem drużyny seniorów MKS-u zapraszamy na piątą edycję tych specyficznych, ale bardzo lubianych przez uczestników zawodów. Tym razem, odmiennie niż w poprzednich latach, spotkamy się na ul. Sportowej nie w sierpniu, lecz kilka tygodni wcześniej, a dokładnie w piątek 10 lipca o godz.20.00. Finał zmagań i wręczenie nagród przewidujemy na mniej więcej pierwszą w nocy, oczywiście już w sobotę 11 lipca.

Sporo usterek w Wyczechach 14.06.2020r.
Kolejny mecz towarzyski seniorów MKS-u w "erze" po koronawirusie to niestety porażka z Sokołem w Wyczechach 2:6. Po wygranej z Czarnymi Czarne tym razem zaprezentowaliśmy się słabiej, ale też rywal był na wyższym poziomie. Mimo wszystko rezultat nie do końca odzwierciedla obraz gry, bo mieliśmy chwile niezłej postawy czerwono-niebieskich, choć gospodarze bez wątpienia byli dużo skuteczniejsi i pokazali dobrą fragmentami grę.

Udany finisz przesądził o wygranej 14.06.2020r.
Drugi czerwcowy sparing za drużyną juniorów C2 (rocznik 2006 i młodsi) trenowaną przez Pawła Władyczaka. Czerwono-niebiescy w słoneczne niedzielne przedpołudnie podjęli na Stadionie Miejskim rówieśników ze Sparty Złotów. Ponownie poza boiskiem znaleźli się kontuzjowani Hubert Kaczmarczyk i Jakub Piotrowski, do których dołączył niestety z tego samego powodu Marek Śledziński. Emkaesiaków wzmocnili z kolei czterej piłkarze z rocznika 2005, czyli Dawid Kujawski, Hubert Lange, Szymon Maza i Mikołaj Stryszyk. Szkoleniowcy obydwu drużyn (Mateusz Chudziński i Władyczak) uzgodnili takie rozwiązanie, zresztą w teamie gości większość stanowili właśnie 15-latkowie, ponieważ w takiej kategorii (juniorzy C1) grali w minionym sezonie w lidze.

Korygujemy plan sparingów13.06.2020r.
Do przedstawionego dwanaście dni temu kalendarza gier kontrolnych drużyny seniorów MKS-u jesteśmy zmuszeni wprowadzić zmianę. W piątek 17 lipca o godz.18.30 ekipa Sławomira Słonki miała zagrać wyjazdowy mecz z Pogonią Łobżenica, jednak do tego sparingu nie dojdzie. Nie po raz pierwszy (oszczędzimy zanudzania przykładami z przeszłości) pogoniści zachowują się niepoważnie. Tym razem zostaliśmy poinformowani, iż trener stworzył własny zestaw rywali w okresie letnich przygotowań, a działacze kompletnie beztrosko całkowicie odmienny. Kabaret to mało powiedziane...

Rezygnacja z awansu drużyny juniorów B12.06.2020r.
W przerwanym i zakończonym przedwcześnie z powodu pandemii koronawirusa sezonie 2019/2020 juniorzy B MKS-u Debrzno zajęli pierwszą lokatę w klasie okręgowej, wyprzedzając o sześć oczek Pogoń Lębork i siedem Stal Jezierzyce. Zespół Łukasza Płóciennika wywalczył zatem prawo gry w I lidze wojewódzkiej w tej kategorii wiekowej w przyszłej edycji, ale... nie zagramy niestety na tym szczeblu, o czym został poinformowany stosownym pismem Pomorski Związek Piłki Nożnej.

Krystian Szostek jak Sylwester Nylec w 1998 roku...11.06.2020r.
Premierowy po "odmrożeniu" sportu mecz na Stadionie Miejskim mógł usatysfakcjonować sympatyków MKS-u, bo czerwono-niebiescy po niezłej grze poradzili sobie z Czarnymi Czarne, wygrywając 3:1. Warto zaznaczyć niejako na dokładkę, że to spotkanie przejdzie do historii klubu z ul. Sportowej z jednego, naszym zdaniem istotnego, powodu. Otóż Krystian Szostek, zdobywca wszystkich trzech goli dla emkaesiaków, zaliczył klasycznego hat tricka w błyskawicznym tempie, między 65. a 69. minutą. Czy mamy do czynienia z rekordem w dziejach drużyny seniorów z Grodu Dzika? Drodzy kibice, to wyrównanie najlepszego do tej pory osiągnięcia w tej "konkurencji"!

W samo okienko (112) - Król podwórka10.06.2020r.
Obudził się zlany potem. Usiadł niechętnie na skraju łóżka, złożył dłonie jak do modlitwy i zamknął na chwilę oczy. Noc milczała za oknem, odliczając miarowo upływające sekundy. Potrząsnął głową, nie dowierzając w to, co mu się przyśniło. To nie był niestety jeden z tych kolorowych snów, które życzyło się komuś zwykle przed pójściem spać. Zamiast tego diabeł wyciągnął jakiś koszmar z czarnej, nie potasowanej talii. Wstał, sięgnął po szklankę z wodą i wziął łyk zimnej dla ochłody, na pocieszenie, że to był tylko zły sen. Spojrzał na chwilę przez szybę i stracił pewność, czy aby miał rację. Festiwal pustki na stadionach?

Bez walki w Grodzie Tura09.06.2020r.
Wysokiej porażki doznali zawodnicy rocznika 2006 (i młodsi) w premierowym spotkaniu towarzyskim po trzymiesięcznej pauzie "koronawirusowej". Debrznianie przegrali na wyjeździe z Chojniczanką Chojnice aż 1:17 (!), będąc przez pełne trzy tercje (grano łącznie 90 minut) ekipą o wiele słabszą od gospodarzy. Trener Paweł Władyczak dał szansę występu piętnastu piłkarzom, tego dnia nie mogli być z drużyną kontuzjowani Hubert Kaczmarczyk i Jakub Piotrowski.

Juniorzy C2 też sparują08.06.2020r.
Mecze towarzyskie po długiej przerwie zaczęli rozgrywać seniorzy MKS-u, w ślad za nimi idą również juniorzy C2 (rocznik 2006 i młodsi) prowadzeni przez Pawła Władyczaka. W najbliższych tygodniach wyjdą na boisko co najmniej sześciokrotnie, aby spotkać się z rówieśnikami, przygotowując powoli formę do nowego sezonu. Serię gier sparingowych zaczniemy jutro w Chojnicach.

Nareszcie futbol, nareszcie gole...07.06.2020r.
Stęsknieni za piłką nożną kibice nie żałowali przybycia na Stadion Miejski. Po trzech miesiącach "hibernacji" wróciliśmy do rywalizacji i nawet, jeśli to zaledwie gra towarzyska, to i tak można być zadowolonym. Tym bardziej, że spotkanie podobało się i stało na przyzwoitym jak na tak długą przerwę poziomie. Szczególnie w drugiej połowie gra mogła przypaść do gustu, padły cztery bramki, a że trzy z nich były trafieniami emkaesiaków, to i satysfakcja stała się zrozumiała.

Szczegóły barażowego trójmeczu o IV ligę04.06.2020r.
Chojniczanka II Chojnice, Sparta Sycewice i Wietcisa Skarszewy to ekipy, które wezmą udział w dodatkowych zawodach o promocję do IV ligi. Trzech wicemistrzów klas okręgowych na Pomorzu zyskało taką możliwość, bo wg regulaminu rozgrywek na tę edycję związek chcąc uatrakcyjnić zmagania rozszerzył grono klubów zaangażowanych w walkę o awans. Ponieważ znikają obostrzenia odnoszące się do koronawirusa postanowiono zorganizować trzy spotkania mające wyłonić czwartego beniaminka czwartoligowego towarzystwa, po mistrzach okręgówek tj. Aniołach Garczegorze, MKS-ie Władysławowo i Sokole Zblewo.

1/2 sierpnia rozpoczniemy sezon w okręgówce03.06.2020r.
To ważne wieści w kontekście terminarzowego układu dotyczącego edycji 2020/2021, jak również przygotowań do niej, naznaczonych licznymi meczami sparingowymi. Otóż Pomorski Związek Piłki Nożnej podał wstępne, jeszcze do ostatecznego zatwierdzenia (wynika to z ciągle trwającego procesu licencyjnego oraz oczekiwania do 15 czerwca na zgłoszenia do rozgrywek), daty inauguracji zmagań w poszczególnych ligach. Dzięki temu wiemy, iż seniorzy MKS-u Debrzno swoje pierwsze po bardzo długiej przerwie spotkanie mistrzowskie zagrają w weekend 1/2 sierpnia.

Wracamy do gry!01.06.2020r.
7 marca seniorzy MKS-u Debrzno wybiegli na boisko, aby rozegrać mecz sparingowy przed mającą rozpocząć się osiem dni później rundą wiosenną w klasie okręgowej. Niestety, konfrontacja z Tarnovią w Tarnówce okazała się ostatnią przed przymusową przerwą, bo jak wiadomo krajem nad Wisłą zawładnął koronawirus i aktywność sportowa została zastopowana. Dzisiaj wreszcie z nieskrywaną radością możemy poinformować, iż czerwono-niebieskich, którzy kilka tygodni temu wznowili treningi, będzie można zobaczyć w potyczce z innym klubem. Przymusowa pauza zakończy się po trzech miesiącach, a dokładnie 92 dniach, bowiem w niedzielę 7 czerwca o godz.16.00 debrznianie pojawią się na murawie Stadionu Miejskiego, aby zmierzyć się towarzysko z Czarnymi Czarne.

Karol Pęplino rezygnuje, KS Gryf/SMS Słupsk w zastępstwie?30.05.2020r.
W nadchodzącej edycji 2020/2021 w słupskiej klasie okręgowej seniorów najprawdopodobniej zagra nowa drużyna, o której przedstawiając całkiem niedawno sytuację w tej lidze nie mówiliśmy. Wczoraj członkowie Karola Pęplino na Walnym Zebraniu Klubu podjęli decyzję o przekazaniu swojego zespołu do KS Gryf/SMS Słupsk. Pod takim właśnie szyldem ma pojawić się za kilka tygodni w rozgrywkach. O problemach (przede wszystkim finansowych) peplińskiego teamu głośno było już przed 12 miesiącami, lecz mimo to Karol przetrwał i występował w kampanii 2019/2020 w okręgówce. Teraz wszystko wskazuje na to, iż mamy do czynienia z formalnym końcem długiej historii i zupełnie innym rozdaniem, które ma wejść w życie.

Ćwierć wieku od znaczącej zmiany regulaminowej28.05.2020r.
W tym roku mamy dość ważną rocznicę, a w zasadzie nawet jubileusz (skoro te liczone są co 25 lat) od wprowadzenia do piłkarskiego "kodeksu" i to na wszystkich szczeblach rywalizacji niezwykle istotnej zmiany. Napisać, że była ona wręcz rewolucyjna to może byłaby gruba przesada, ale na pewno wpłynęła na przebieg ligowych zmagań. Otóż od początku edycji 1995/96, odmiennie niż przez dziesiątki lat wcześniej, zwycięstwo wynagradzane było trzema punktami, a nie tylko dwoma. Odtąd przynajmniej w teorii jeszcze bardziej opłacało się grać ofensywnie i dążyć do wygranej.

RETRO MKS, czyli to było grane 25, 20, 15, 10 i 5 lat temu... (odcinek VI)26.05.2020r.
Czas płynie wartko, zatem prezentujemy już szósty odcinek cyklu traktującego o dawnych meczach drużyny seniorów MKS-u Debrzno. W tym materiale wracamy do trzech spotkań wyjazdowych i dwóch rozegranych na Stadionie Miejskim. Przyniosły dodatni bilans, tzn. trzy wygrane, remis i porażkę. Jak zawsze w każdej z opisywanych konfrontacji była pasja, zaangażowanie, ciekawe wydarzenia, smaczki, bo w futbolu nudy przeważnie nie uświadczysz, obojętnie o jakim szczeblu myślimy...

Juniorzy C2 jednak oczko niżej24.05.2020r.
Zmieniła się minimalnie tabela końcowa rozgrywek I Ligi Wojewódzkiej juniorów C2 za kampanię 2019/2020. Podejmując w ubiegłym tygodniu uchwałę o zasadach klasyfikacji drużyn w przerwanej edycji postanowiono, że podstawą będzie stan wg tabel wszystkich lig i klas zweryfikowanych po rundzie jesiennej przez właściwą Komisję ds. Rozgrywek.

Zgłoszenia do 15 czerwca 22.05.2020r.
Pomorski Związek Piłki Nożnej wyznaczył nieco wcześniejszą niż w latach poprzednich datę graniczną zgłoszenia drużyn do rozgrywek na edycję 2020/2021. Bywało, że kluby miały na to czas do 20, a nawet 30 czerwca, teraz akces do ligowej rywalizacji należy zadeklarować do 15 czerwca.

Okręgówka niczym Premiership20.05.2020r.
Zanosi się na to, że w sezonie 2020/2021 będziemy mieć najbardziej rozdętą w historii klasę okręgową seniorów na ziemi słupskiej. O tym, że prawo gry na tym szczeblu zyskało czterech beniaminków (Wybrzeże Objazda, KS Włynkówko, Leśnik Cewice i Czarni Czarne) informowaliśmy kilka tygodni temu, a ponieważ awans do IV ligi uzyskały Anioły Garczegorze i nikt ani "do", ani "z" naszych rozgrywek nie spadł, na tę chwilę mamy 19 klubów w okręgówce. To nie musi być jednak koniec...

RETRO MKS, czyli to było grane 25, 20, 15, 10 i 5 lat temu... (odcinek V)18.05.2020r.
Aż 31 goli zdobyto w pięciu spotkaniach, które dzisiaj przypomnimy w piątym wydaniu naszego cyklu, opowiadającego o dawnych występach czerwono-niebieskich znad Debrzynki. Jest zatem o czym pisać zwłaszcza, że traf chciał, iż wrócimy do gier, które przyniosły niemal w komplecie wygrane emkaesiaków. Wyjątkiem była potyczka o największym ciężarze gatunkowym, a mianowicie wizyta w Kusowie w 2010 roku i mecz ze Skotawią Dębnica Kaszubska, zakończony nikłą porażką 0:1. Ale po kolei...

W samo okienko (111) - The Last Dance 17.05.2020r.
Afisz z takim tytułem jak wyżej mógłby złapać na lasso myśl o jakimś hitowym westernie, reaktywacji tego nieco zakurzonego filmowego gatunku, z fabułą prostą jak skok na dyliżans i nieodłącznym wątkiem miłosnym, tlącym się nieśmiało jak indiańskie ognisko pośrodku wigwamów. Clint Eastwood albo Daniel Craig w roli rewolwerowca z licencją na zabijanie od szeryfa, ale sam nie do zabicia?

Gdańskie decyzje16.05.2020r.
Nie 15 maja jak zapowiadaliśmy, ale dzień wcześniej obradował Zarząd Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, na którym podjęto szereg istotnych postanowień odnoszących się do edycji 2019/2020. Potwierdzono prawdziwość komunikatu sprzed tygodnia, że sezon został zakończony wobec braku możliwości jego kontynuacji ze względu na panującą pandemię koronawirusa. Obwieszczono też, że zgodnie z regulaminem rozgrywek kluby uprawnione do awansu do wyższej klasy wg stanu tabeli po rundzie jesiennej tę promocję uzyskały. Z kolei nikt nie spadnie ligę niżej. Jednocześnie podano, iż do 15 czerwca związek określi czy odbędą się mecze barażowe o miejsce w IV lidze, w których wzięliby udział wicemistrzowie trzech grup okręgówki, tj. Sparta Sycewice, Chojniczanka II Chojnice i Wietcisa Skarszewy.

Jeden rekord pobijemy, drugi też zagrożony?14.05.2020r.
Piłkarze dorosłej ekipy naszego klubu trenują od 5 maja, na razie w maksymalnie sześcioosobowych grupach, natomiast od 18 maja zajęcia będą już wyglądać zupełnie inaczej, w wyraźnie zwiększonych składach osobowych. Wciąż jednak nie ma możliwości organizacji chociażby gier sparingowych, na to trzeba (nie)cierpliwie poczekać. Runda wiosenna sezonu 2019/2020 nie odbędzie się, a przypomnieć warto, iż ostatni raz o punkty seniorzy MKS-u Debrzno zagrali 17 listopada 2019 roku, gdy zremisowaliśmy na wyjeździe 1:1 z GTS-em Czarna Dąbrówka. Wiadomo ponad wszelką wątpliwość, że zanotujemy rekordową przerwę pomiędzy spotkaniami mistrzowskimi w całej historii teamu znad Debrzynki. Dziś mija dokładnie 179 dni i... licznik bije nadal. Najdłuższą pauzę odnotowaliśmy dotąd w pierwszym sezonie istnienia czerwono-niebieskich, kiedy to dwie potyczki w klasie B dzieliło aż 196 dni! Wydarzyło się to w okresie 11 października 1992 r. (14:0 z Zorzą Dobojewo) - 25 kwietnia 1993 r. (16:1 z Orłem Rychnowy) i było spowodowane małym gronem drużyn startujących w lidze, a co za tym idzie szybko kończoną rundą jesienną i bardzo późnym startem rewanżów.

Gedania, Bałtyk, Rodło i Salos dołączą do ligi wojewódzkiej12.05.2020r.
Ile drużyn zagra w sezonie 2020/2021 w rozgrywkach I Ligi Wojewódzkiej juniorów C1, przeznaczonych dla zawodników rocznika 2006 (i młodszych)? Po tym jak podjęto decyzję o zakończeniu bieżącej edycji przeanalizowaliśmy jakie to będzie miało przełożenie na zmagania na szczeblu, w którym uczestniczy zespół MKS Debrzno. Wszystko wskazuje na to, iż podopieczni Pawła Władyczaka za kilka miesięcy zaczną nową kampanię w gronie... co najmniej 18 klubów. Co najmniej, bo może ich być nawet 19. Dlaczego?

RETRO MKS, czyli to było grane 25, 20, 15, 10 i 5 lat temu... (odcinek IV)10.05.2020r.
Ponownie wracamy do przeszłości i przypominamy mecze ekipy seniorów MKS-u. Kibice starszego pokolenia pewnie część z nich pamiętają, dla większości obecnie śledzących stronę internetową jest to jednak zupełna nowość i wcale się temu nie dziwimy. Uczestnicy wydarzeń sprzed lat często natomiast mają myśli w stylu "naprawdę minęło tyle czasu?". Potwierdzamy: faktycznie, tyle minęło... I jakkolwiek historią nie ma co żyć, to warto ją oczywiście znać.

Klamka zapadła: ta edycja przeszła do annałów08.05.2020r.
To była formalność, ale teraz już możemy oficjalnie ogłosić za komunikatem Polskiego Związku Piłki Nożnej sprzed 24 godzin: sezon 2019/2020 w klasach niższych oraz rozgrywkach juniorskich został zakończony. Sytuacja epidemiczna w Polsce jest wciąż na tyle niepewna, że nie ma sensu zwlekać i łudzić się, iż jest jakakolwiek nadzieja na wznowienie ligowej rywalizacji i doprowadzenie jej potem do finiszu w rozsądnym kalendarzowo terminie. Przyjęto jednocześnie zasadę, że obowiązują awanse wg stanu tabeli po ostatniej rozegranej kolejce, lecz nie będzie spadków, a zatem rozwiązanie, o którym wspominaliśmy jakiś czas temu jako najczęściej rekomendowane w licznych dywagacjach. Jak podkreślono jest to wspólne stanowisko wszystkich szesnastu prezesów wojewódzkich związków.

Nie ma złudzeń co do kontynuacji sezonu w klasach niższych 07.05.2020r.
We wczorajszym "Przeglądzie Sportowym" ukazał się obszerny wywiad z prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewem Bońkiem, w którym ponownie wrócił temat tego, co może się wydarzyć w najbliższych tygodniach w krajowej piłce ligowej. Wynika z niego jednoznacznie, iż jest spora szansa na dokończenie rozgrywek w futbolu profesjonalnym, czyli w ekstraklasie, I i II lidze.

PWZTS sklasyfikował zespoły05.05.2020r.
Pomorski Wojewódzki Związek Tenisa Stołowego w Gdańsku wobec braku jakichkolwiek szans na dokończenie w rywalizacji stricte sportowej rozgrywek sezonu 2019/2020 w III i IV lidze opublikował informację o ich zamknięciu i poinformował o decyzjach dotyczących rankingu drużynowego. W tej nietypowej sytuacji, która dotknęła cały sport było to jedyne rozsądne wyjście. Wiemy już zatem, że II faza edycji, w której od początku marca, czyli tuż po finiszu I rundy, grało ze sobą osiem najlepszych ekip podzielonych na dwie grupy i celem było rozstrzygnięcie kwestii komu przypadnie awans na trzecioligowy szczebel nie będzie kontynuowana, ale dzięki małej liczbie zorganizowanych kilka tygodni temu gier związek na podstawie dotychczasowych wyników postanowił, zgodnie ze swoimi uprawnieniami, ogłosić definitywny werdykt.

Koniec czasu "hibernacji"03.05.2020r.
11 marca wstrzymano (stosując się do ogólnokrajowej decyzji) przeprowadzanie treningów sekcji piłki nożnej MKS-u i od tej pory zarówno zawodnicy skupieni w drużynie seniorów jak również we wszystkich grupach szkoleniowych Akademii Piłkarskiej pozbawieni byli możliwości realizowania wspólnych zajęć. Po prawie ośmiu tygodniach przymusowej pauzy jest szansa na zbliżenie się do względnej normalności w działaniu. Obiekty sportowe w Polsce od poniedziałku 4 maja mogą zostać otwarte, a więc nareszcie pojawią się na nich trenerzy wraz ze swoimi podopiecznymi. Na razie w małych grupach (szkoleniowiec plus sześciu zawodników), a potem miejmy nadzieję wszelkie obostrzenia zostaną zdjęte i nastąpi powrót do zajęć z udziałem całego zespołu, co przecież jest najbardziej naturalne i najwłaściwsze.

RETRO MKS, czyli to było grane 25, 20, 15, 10 i 5 lat temu... (odcinek III)02.05.2020r.
W trzecim wydaniu "serialu" opowiadającego o dawnych meczach czerwono-niebieskich wracamy do gier rozgrywanych na przełomie kwietnia i maja. Gdyby zliczyć wszystkie oficjalne potyczki ekipy seniorów, które odbyły się w Święto Pracy, Dniu Flagi (oficjalnie wprowadzone dopiero w 2004 roku) oraz w Święto Narodowe Trzeciego Maja okaże się, że było ich dokładnie 25. Pierwszego dnia maja wychodziliśmy na boisko 11 razy, 2 maja tylko dwa razy, a 3 maja 12-krotnie. To tytułem ciekawostki, a teraz przenieśmy się w przeszłość i spójrzmy jak radził sobie MKS.

Ruszyła procedura licencyjna 01.05.2020r.
Komisja ds. Licencji Klubowych Pomorskiego Związku Piłki Nożnej ogłosiła szczegóły dotyczące ścieżki licencyjnej dla ubiegających się o start w rozgrywkach sezonu 2020/2021. Do wszystkich zainteresowanych przesłano również komplet niezbędnych do przejścia całej procedury dokumentów. W przypadku MKS-u Debrzno, a więc uczestnika rywalizacji w klasie okręgowej, należy je złożyć do 15 maja 2020 roku.

Wiadomości wzajemnie sprzeczne29.04.2020r.
Od jakiegoś czasu kolportowana jest informacja, iż o losie przerwanego sezonu 2019/2020 w rozgrywkach klas niższych seniorów oraz wszystkich kategorii wiekowych juniorów przesądzi Polski Związek Piłki Nożnej, po skonsultowaniu swojej decyzji z wojewódzkimi centralami futbolowymi. Całość wyglądała bardzo logicznie i zmierzała do tego, aby wspólnym, jednolitym głosem uniknąć spekulacji, dywagacji, niepewności, chaosu i sytuacji, w której np. na Podkarpaciu rywalizacja w okręgówce odbywałaby się do końca lipca, a na Pomorzu wręcz przeciwnie, czyli nie zainaugurowanoby w ogóle rundy wiosennej.

W samo okienko (110) - Sroki za ogon27.04.2020r.
Jedni toną w serialowych rzekach, gdzie nurt zdradliwy i wiry wciągają nie wiadomo kiedy, bez ostrzeżenia. Inni stoją na brzegu i dostrzegają kątem oka jak choćby "Dom z papieru" pochłania najbliższych w całości. "Już kolejny odcinek siedzą w tej mennicy, a mieli tylko wejść i wyjść" - żartowałem na głos. Kiedyś skoki na bank załatwiało się w przysłowiowe pięć minut, na rewolwerowe pif-paf, a nie dniami, czy niemal tygodniami. Widzowie są obrabiani na bezczelnego z drogocennego czasu, oddając się z radością niby zakładnicy w ręce gangu Netflixa.

RETRO MKS, czyli to było grane 25, 20, 15, 10 i 5 lat temu... (odcinek II)25.04.2020r.
Trwa następny weekend bez ukochanej piłeczki (licząc od połowy marca już siódmy), a więc wypełniając powstałą lukę prezentujemy drugą odsłonę wspomnień o spotkaniach zespołu seniorów klubu z Grodu Dzika sprzed lat. Każde z nich to osobna historia, czasem radosna, innym razem wręcz przeciwnie, ale zawsze interesująca, ciekawa, nawet fascynująca, pełna wrażeń, emocji i powodów do przypomnienia właśnie po wielu latach... Zatem zapinamy pasy, zakładamy rękawiczki, przyłbice lub maseczki (o nie, znowu...) i zapraszamy do lektury!

Komunikat PZPN-u23.04.2020r.
Przedwczoraj Polski Związek Piłki Nożnej odniósł się kolejny raz do panującej w kraju sytuacji epidemicznej i wynikających z tego faktu perturbacji rzutujących na rywalizację futbolową. Krótka notka piłkarskiej centrali potwierdziła tylko formalnie kwestię oczywistą, a mianowicie odwołanie następnych gier ligowych, tym razem przewidzianych na weekendy 2/3 maja i 9/10 maja (dotychczas ligi były wstrzymane do 26 kwietnia włącznie). Potwierdzono również, że najpóźniej do 11 maja związek ostatecznie zadecyduje co z całym sezonem 2019/2020 w klasach niższych oraz kategoriach juniorskich.

18 lub 19 klubów w klasie okręgowej seniorów 2020/2021?21.04.2020r.
Spekulacje na temat tego jak rozstrzygnąć galimatias powstały w wyniku całkowitego storpedowania przez epidemię koronawirusa wszelkiej aktywności sportowej, w tym rozgrywek piłkarskich, nie ustają. Wydaje się na tę chwilę wielce prawdopodobne, że za jakiś czas wznowione będą zmagania w ekstraklasie, I oraz II lidze i edycja 2019/2020 zostanie w tych najwyższych klasach dograna. Wprawdzie wciąż czekamy na definitywne decyzje ze strony PZPN-u odnośnie lig regionalnych, lecz już teraz widać, że kontynuowanie bieżącej edycji na boisku z wielu względów jest niewykonalne. Co zatem dalej?

RETRO MKS, czyli to było grane 25, 20, 15, 10 i 5 lat temu... (odcinek I)19.04.2020r.
Tematyczne kanały telewizyjne od jakiegoś czasu prześcigają się w przypominaniu starych transmisji w wielu dyscyplinach sportu, dzięki czemu możemy jeszcze raz obejrzeć mnóstwo ciekawych fragmentów z ważnych wydarzeń sprzed lat. To w dobie koronawirusa pozwala nie tylko wypełnić ramówkę wobec braku bieżących, świeżych emocji, ale i zaznajomić również młodsze pokolenie kibiców z tym, jak to wyglądało w przeszłości. My wprawdzie nie jesteśmy telewizją, ale mając na względzie potrzeby sympatyków futbolu w mieście nad Debrzynką w sytuacji, gdy mamy przedłużającą się przymusową pauzę, w cyklu cotygodniowych artykułów nawiążemy do niegdysiejszych piłkarskich spotkań ekipy seniorów czerwono-niebieskich. Dopóki nasza codzienność nie wróci do wytęsknionej już przez wszystkich normy, będziemy regularnie cofać się do tego, co zajmowało nasze serca i umysły 25, 20, 15, 10 i 5 lat wcześniej...

Jeszcze musimy poczekać na ostateczne postanowienia PZPN-u17.04.2020r.
Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu (za informacją, która pojawiła się w "Przeglądzie Sportowym") 9 kwietnia miało dojść do wideokonferencji prezesów wojewódzkich związków piłki nożnej z prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem, w trakcie której działacze zastanawialiby się m.in. co począć z rozgrywkami w klasach niższych seniorów oraz wszystkich kategorii wiekowych juniorów, wobec ciągle rozwijającej się epidemii koronawirusa. Do spotkania faktycznie doszło, ale dopiero przedwczoraj, czyli 15 kwietnia.

Anioły najbardziej zdyscyplinowane15.04.2020r.
Na półmetku seniorskiego sezonu 2019/2020 u szczytu rankingu fair play jest prawie identycznie jak w... normalnej, tej najważniejszej tabeli. I tam i tu na czele znajdują się bowiem Anioły Garczegorze, ale dalej jest już jednak odmiennie, bo wicelideruje wśród najrzadziej karanych ekip ligi GTS Czarna Dąbrówka, który jest outsiderem zestawienia okręgówki, z kolei Sparta Sycewice, piłkarsko depcząca po piętach Aniołom, z dyscypliną jest bardzo na bakier, lokując się w tej klasyfikacji na... przedostatniej pozycji. Jak wypadli czerwono-niebiescy? Nie mamy wielkich powodów do zadowolenia, bo wespół z Piastem Człuchów i Karolem Pęplino zajmujemy dwunaste miejsce.

W samo okienko (109) - Śmigus dyngus 13.04.2020r.
Pamięć wyciągnęła z zakurzonych archiwów jeden z dowcipów, który brzmi mniej więcej następująco: Skazaniec wchodzi do celi i - już w momencie otwierania kraty przez strażnika - zauważa jak jego współwięzień, odwrócony plecami, ze starannością i mozołem żłobi w ścianie jakimś rylcem ósmą pionową kreskę. Nowo przybyły staje jak wryty, zamiast zgrzytu zamykanych krat słyszy jak przerażenie wybija mu mocniejszy i coraz szybszy rytm serca niczym turecki bębniarz przed atakiem na Wiedeń. Pyta: "To pan już tu siedzi osiem lat?!".

W Wielką Sobotę bardzo często graliśmy...11.04.2020r.
...ale nie jest to możliwe w 2020 roku. Na 11 kwietnia wg pierwotnej wersji terminarza zaplanowane były trzy spotkania mistrzowskie, z czego dwa na Stadionie Miejskim w Debrznie: o godz.11.00 w I lidze wojewódzkiej juniorów C2 MKS- Pomezania Malbork i o 16.00 w klasie okręgowej seniorów MKS- Barton Barcino. Tym trzecim meczem miała być wyjazdowa potyczka juniorów B z U-2 Bytów o godz.11.00. Wiadomo powszechnie, iż piłkarskie (albo szerzej- sportowe) życie zostało kilka tygodni temu zatrzymane, epidemia koronawirusa nie pozwala organizować treningów i jakichkolwiek rozgrywek, pozostaje nam więc kolejny raz powtórzyć, że trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż sytuacja wróci do normy.

Ogromna przewaga Kościana09.04.2020r.
Supersnajper Sokoła Wyczechy Łukasz Kościan to pierwszoplanowa postać klasyfikacji strzelców słupskiej okręgówki seniorów w rundzie jesiennej. 22 trafienia w 15 meczach to bilans wzbudzający respekt, ale z drugiej strony... to nic nowego. Kościan od lat ma opinię napastnika gwarantującego worek bramek, obojętnie w jakim zespole występuje. Tak samo jest w tym sezonie i filigranowy zawodnik jest na prostej drodze do korony w rankingu "goleadorów".

Dwóch debrznian niezastąpionych na półmetku ligi07.04.2020r.
Dziesięciu zawodników przebywało na boisku łącznie po 1350 minut każdy w piętnastu meczach rundy jesiennej słupskiej klasy okręgowej seniorów. Innymi słowy, to elitarne grono piłkarzy zaliczyło wszystkie spotkania o punkty w pełnym wymiarze czasowym. Tym samym stali się w połowie sezonu 2019/2020 pretendentami do miana "niezastąpionych". W tej nielicznej grupie jest dwóch czerwono-niebieskich, a mianowicie Wojciech Taras i Paweł Władyczak.

Czy 9 kwietnia zapadną wiążące decyzje?06.04.2020r.
Jak napisał dzisiejszy "Przegląd Sportowy" Polski Związek Piłki Nożnej planuje w najbliższy czwartek, tj. 9 kwietnia wideokonferencję zarządu, w trakcie której działacze poruszą szereg zagadnień związanych z obecnym stanem rzeczy, czyli zatrzymaniem rozgrywek ligowych z powodu epidemii koronawirusa. Jednym z punktów przewidzianych w dyskusji ma być rozstrzygnięcie co dalej z kampanią 2019/2020 w klasach niższych.

Bilans rundy jesiennej (7) - seniorzy05.04.2020r.
O tej porze w normalnych warunkach mielibyśmy za sobą już cztery kolejki ligowej wiosny, ale jak wiadomo okoliczności są zgoła inne, więc spokojnie możemy powrócić do wydarzeń I rundy w okręgówce seniorów. Prezentujemy dzisiaj materiał podsumowujący tamten czas od strony statystycznej, co złoży się na podstawowy obraz tego, jak prezentowali się czerwono-niebiescy w spotkaniach mistrzowskich.

W samo okienko (108) - Gregario 03.04.2020r.
Dziecko ma głowę wypełnioną marzeniami, ciekawością otaczającego świata przeplataną z niewinną jak wiatr naiwnością, wręcz wylewającą się ze skarbonki niewiedzy. Potem ta naiwność zderza się z rzeczywistością jak Titanic z zabłąkaną górą lodową i pewien porządek idzie na dno, zdarza się, że w akompaniamencie łez, wtulając szloch w poduszkę.

Orlik zamknięty, respektujmy to...02.04.2020r.
Żyjemy w czasie specyficznym, wyjątkowym, specjalnym, w którym wciąż czujemy się nieco zagubieni, nasłuchując z obawą kolejnych komunikatów z mediów. Funkcjonowanie wszystkich osób z dnia na dzień uległo całkowitej zmianie i ma się nieodparte wrażenie, że to jeszcze wcale nie koniec obostrzeń dotyczących swobód obywatelskich. Jeśli jednak ma to pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa (w co przecież trzeba wierzyć), to dobrze, bądźmy konsekwentni w postępowaniu i słuchajmy głosu zdrowego rozsądku. Sport jest nadal, tak jak było "od zawsze", bardzo ważny dla nas, ale w tym momencie schodzi na dalszy, czwarty, może nawet piąty plan...

::  Copyright © 2003-2023 MKS Debrzno  ::  Web design by Robert Białek  ::  Wszelkie prawa zastrzeżone  ::