Gracjan Wenda definitywnie zawodnikiem Sparty Złotów01.08.2024r.
Grający w barwach MKS-u Debrzno w latach 2018-2022, następnie dwukrotnie wypożyczany do złotowskiej Sparty Gracjan Wenda, kilka dni temu został na stałe piłkarzem ekipy z miasta nad Głomią. To wszechstronny, młody zawodnik, mogący być pożytecznym ogniwem drużyny na wielu pozycjach w linii pomocy oraz jako napastnik, zmagający się też niestety zarówno w naszym klubie, jak i w obecnym z licznymi, uciążliwymi urazami. W niniejszym artykule pragniemy przypomnieć kibicom w Debrznie postać "Gracka", dziękując mu jednocześnie symbolicznie za grę wśród Czerwono-Niebieskich.

Warto nadmienić, iż urodzony 23 maja 2003 r. Wenda zaistniał w MKS-ie pierwszy raz dokładnie 29 września 2018 r., gdy po wypożyczeniu pod koniec okienka transferowego z GTS Orzeł Lipka (były z tym niejakie korowody, oj były...) zadebiutował w klasie okręgowej juniorów B pod szkoleniowym okiem Łukasza Płóciennika derbowym meczem w Debrznie z Czarnymi Czarne. Nasz zespół zwyciężył po twardym boju 3:1, do czego walnie przyczynił się również Gracjan, bo już w jednej z pierwszych swoich akcji w 5. minucie został sfaulowany w polu karnym i uzyskaliśmy jedenastkę, zamienioną na trafienie Wojciecha Marca. Sezon 2018/2019 to 14 meczów o punkty i 11 goli, z kolei jesienią 2019 r. w ośmiu meczach strzelił także 11 bramek. Rundy wiosennej jak doskonale pamiętamy już nie było, została odwołana na skutek pandemii COVID-19 i na tym skończyła się przygoda Wendy z piłką juniorską.

W ekipie seniorów (tu miał okazję współpracować z trenerami Sławomirem Słonką, a potem Pawłem Władyczakiem) zadebiutował 15 lutego 2020 r. w towarzyskiej potyczce rozegranej na "Euroboisku" w Wałczu, kiedy to debrznianie przegrali z Polonią Jastrowie 3:4, przy czym nowicjusz od razu zaakcentował swój niezły występ premierowym golem. Ogółem Gracjan zaliczył równe 50 oficjalnych spotkań w dorosłym zespole znad Debrzynki (27 w klasie okręgowej, 1 w Pucharze Polski, 22 towarzyskie), zdobywając 14 bramek (7 w okręgówce i 7 w sparingach). Ostatni raz założył koszulkę klubu z Debrzna 3 maja 2022 r., gdy wszedł na końcowe pięć minut ligowej konfrontacji na własnym boisku z Myśliwcem Tuchomie (3:1).

W lecie 2022 roku skierował swoje kroki do Sparty, gdzie minione dwie kampanie (2022/2023 i 2023/2024) spędził na wypożyczeniu, a teraz przeszedł do tego klubu mając status wolnego zawodnika. Dodajmy, iż piłkarz jest związany ze Złotowem również zawodowo, tam pracuje.

"Gracek", serdeczne ukłony za kilka owocnych lat w teamie z Grodu Dzika! Życzymy powodzenia na piłkarskich boiskach Wielkopolski i przede wszystkim zdrowia, bez którego dalszy sportowy rozwój naturalnie nie jest możliwy. Gdyby w przyszłości zaistniała sposobność do powrotu do MKS-u, droga do tego oczywiście zawsze jest otwarta!