Ważna korekta zasad awansów i spadków31.07.2024r.
Zarząd Pomorskiego Związku Piłki Nożnej zatwierdził regulamin rozgrywek mistrzowskich na kampanię 2024/2025, do którego niezwykle istotnym załącznikiem jest dokument regulujący zasady awansów i spadków. Nas rzecz jasna najbardziej interesują dwa szczeble rozgrywkowe, a mianowicie klasa okręgowa i klasa A na ziemi słupskiej, tym bardziej, że tutaj zaszły kluczowe zmiany rzutujące na przebieg rywalizacji w nadchodzącej edycji.

Otóż odmiennie niż w poprzednich latach (dokładnie to nieprzerwanie od sezonu 2016/2017) bezpośrednią promocję z klasy A do okręgówki wywalczą jedynie dwa, a nie jak dotychczas cztery kluby. Awans przypadnie zatem w udziale mistrzom obydwu grup klasy A, natomiast wicemistrzowie skonfrontują się w dwumeczu barażowym o miejsce w klasie okręgowej. Oznacza to też, że strefa spadkowa w klasie okręgowej automatycznie zostanie uszczuplona o jedną drużynę. Wobec faktu, iż od sezonu 2024/2025 mamy ponownie do czynienia z ligą 16-drużynową (powrót do sytuacji sprzed pięciu lat) z okręgówki spadną więc na pewno tylko dwa zespoły, a ich liczba może ulec zmianie jedynie w przypadku degradacji z IV ligi ekipy (lub ekip) należących terytorialnie do podokręgu słupskiego.

Bez poprawek regulaminowych pozostaje sprawa awansu do IV ligi z naszej okręgówki. Przypomnijmy dla porządku, iż prawo gry na tym szczeblu w edycji 2025/2026 wywalczą mistrzowie trzech grup klasy okręgowej, z kolei drugie teamy w tabeli uzyskają możliwość gry w dwustopniowych barażach o miano czwartego beniaminka, a ich ostatnim uczestnikiem stanie się klub z najlepszym bilansem spośród tych, które zajmą trzecią pozycję w klasyfikacji.