Wysoki lot Sokoła w deszczowej imprezie28.07.2024r.
XXVI edycja turnieju piłki nożnej o "Puchar Lata" przejdzie do historii jako zawody naznaczone ulewnym deszczem i niepełną obsadą, bo niedzielnym porankiem, tuż przed rywalizacją zrezygnowała z przyjazdu do Grodu Dzika Iskra Krajenka. Graliśmy zatem w trzyzespołowym gronie, co w przeszłości zdarzyło się niestety już trzykrotnie (w 2011, 2014 i 2018 r.). Odbyły się tylko trzy mecze, za to czas ich trwania wydłużono z czterdziestu minut do sześćdziesięciu.

W zawodach zwyciężył Sokół Kościerzyn Wielki, który zawitał nad Debrzynkę po (uwaga)... prawie 29 latach przerwy! Jak pamiętają wyłącznie najstarsi sympatycy Czerwono-Niebieskich, w 1995 r. po przenosinach MKS-u w struktury pilskiego OZPN-u nasz premierowy mecz w klasie A w tamtym sezonie to było właśnie domowe starcie z Sokołem, wygrane 4:2 po golach Sylwestra Nylca (w 1. minucie!), Romana Zembrzyckiego, Eugeniusza Twaroga i Arkadiusza Lewenko, natomiast w w wiosennym rewanżu (na boisku w Wyrzysku) emkaesiacy pokonali Sokół 1:0 po trafieniu S. Nylca. Teraźniejszy beniaminek wielkopolskiej okręgówki pokazał na Stadionie Miejskim dobry futbol, gromiąc najpierw Lidera Rychnowy 9:0 (do przerwy aż 7:0)... i będąc zarazem blisko turniejowego rekordu, należącego od dawna do MKS-u, który w 2013 roku "rozjechał" Gwiazdę Bydgoszcz 10:0. W drugim swoim spotkaniu kościerzynianie zremisowali z naszymi piłkarzami 1:1 i to wystarczyło im do końcowego triumfu, dzięki lepszej różnicy bramek. Potyczka debrznian z Sokołem była zdecydowanie najważniejszą spośród trzech i najbardziej wyrównaną. Grano twardo, nie odstawiano nogi, a obydwa gole padły w krótkim odstępie czasu. W ostatniej akcji I połowy debiutancką bramkę w klubie znad Debrzynki strzelił Michał Wcisło, a asystę zapisaliśmy Hubertowi Lange. Tuż po zmianie stron szybko wyrównał jednak Mateusz Tatera, pieczętując tym samym nie tylko pierwsze miejsce drużyny, ale i tytuł króla snajperów dla siebie. Wcześniej w konfrontacji z Liderem pokonał golkipera aż pięć razy i z dorobkiem sześciu bramek bezapelacyjnie wywalczył strzelecką koronę. Co więcej, wyrównał osiągnięcie Bartłomieja Rutyny (MKS) sprzed jedenastu lat, który również sześć razy posyłał piłkę do siatki w letnim turnieju. Oprócz remisu z Sokołem podopieczni Krzysztofa Dudzica wygrali 2:0 z Liderem, grając przy swojej wyraźnej przewadze bardzo nieskutecznie. Gole zdobyli na początku spotkania Paweł Władyczak i pod koniec Krystian Szostek.

K. Dudzic dał szansę osiemnastu zawodnikom, w tym dwóm bramkarzom. W pierwszym meczu bronił Piotr Prądziński, z kolei z Sokołem Dawid Kutela, będący z powrotem w klubie po dwuletniej przerwie. W niedzielnej kadrze znalazło się miejsce dla debiutanta Oliviera Rudzińskiego, niespełna 16-letniego napastnika, który po rocznym pobycie w Chojniczance Chojnice najprawdopodobniej wróci na ul. Sportową. Wraca też Paweł Wegner, który sezon 2023/2024 spędził na wypożyczeniu w IV-ligowym Orle Wałcz.

Nagrody (puchary, statuetki, sprzęt sportowy plus upominki z Gminy Debrzno) wręczyła uczestnikom zawodów Burmistrz Debrzna Marta Urbańska. Dodajmy, iż poza Taterą (snajper nr 1), wyróżniono również Adriana Jagodzińskiego (Sokół), czyli MVP turnieju oraz Kutelę, który stał się dopiero czwartym w dziejach "Pucharu Lata" golkiperem w barwach MKS-u z takim splendorem. Wcześniej uczynili to Robert Rutyna (2006), Robert Oleksiewicz (2015) oraz dwukrotnie Sławomir Słonka (2016 i 2020). Co niewątpliwie warto jeszcze dodatkowo przypomnieć, Słonka ma na swoim koncie specyficznego hat tricka w wakacyjnej imprezie, bo przecież onegdaj (2009) został obdarowany suwenirem za tytuł najlepszego między słupkami reprezentując Jedność Zakrzewo.

Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji imprezy kierujemy w stronę Jarosława Pytlosa i Bartłomieja Licy (grill), a także pełniącego funkcję opiekuna medycznego Jakuba Majkowskiego.

Przedsięwzięcie zaistniało w ramach realizacji przez MKS zadania publicznego "Organizujemy sport z pasją - Debrzno 2024" dofinansowanego przez Gminę Debrzno.

Wyniki meczów i strzelcy goli:

MKS- Lider 2:0 (1:0)
1:0 Paweł Władyczak (3), 2:0 Krystian Szostek (55)
MKS: Prądziński- Szczubiał (43 Rudziński), W. Marzec, Mucha, Lange- K. Masternak (31 P. Wegner), Władyczak (51 M. Wieczorek), Borucki (41 Fąs), Szlaga (31 Pacholik)- Wcisło (31 Sz. Malmon), Szostek

Lider- Sokół 0:9 (0:7)
0:1 Mateusz Tatera (1), 0:2 Mateusz Tatera (5), 0:3 Filip Grochowski (8), 0:4 Mateusz Tatera (9), 0:5 Mateusz Tatera (14), 0:6 Mateusz Tatera (19), 0:7 Andrzej Bilicki (24), 0:8 Dominik Gdaniec (32), 0:9 Kamil Grochowski (38)

MKS- Sokół 1:1 (1:0)
1:0 Michał Wcisło (30), 1:1 Mateusz Tatera (32)
MKS: Kutela- Szczubiał (49 Fąs), W. Marzec, Mucha (40 Sz. Malmon), Lange- K. Masternak (31 Pacholik), Władyczak, Borucki, Szlaga (49 Rudziński)- Wcisło (31 P. Wegner), Szostek (54 M. Wieczorek)

1. Sokół Kościerzyn Wielki 4 10-1
2. MKS Debrzno 4 3-1
3. Lider Rychnowy 0 0-11